آلمان دریافت اجازه اقامت دائم برای مهاجران را تسهیل کرد

کودک پناهجو در سال ۲۰۱۶
کودک پناهجو در سال ۲۰۱۶   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت آلمان همچنین شرایط مهاجرت کارگران ماهر و خانواده‌هایشان به این کشور را آسان‌تر کرد.

دولت آلمان روز چهارشنبه با برنامه‌ای مهاجرتی موافقت کرد که به ده‌ها هزار مهاجر ساکن این کشور امکان می‌دهد اجازه اقامت دائم دریافت کنند. 

مقررات جدید که به تصویب کابینه دولت فدرال آلمان رسید شامل حدود ۱۳۶ هزار مهاجری می‌شود که پیش از روز اول ژانویه سال ۲۰۲۲ حداقل پنج سال در این کشور زندگی کرده‌اند. این گروه از مهاجران که اجازه اقامت دائم ندارند می‌توانند در ابتدا درخواست دریافت اجازه اقامت یک ساله بکنند و سپس درخواست اجازه اقامت دائم خود را ارائه کنند. 

از جمله شرایط تعیین شده برای این مهاجران کسب درآمد کافی در آلمان برای تامین زندگی مستقل، تکلم به زبان آلمانی و اثبات ادغام و جا افتادن در جامعه آلمان است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به دیوانسالاری و بلاتکلیفی برای آن دسته از افراد که همین حالا بخشی از جامعه ما شده‌اند پایان می‌دهیم.
ننسی فزر
وزیر کشور آلمان

ننسی فزر، وزیر کشور آلمان درباره تصویب مقررات مهاجرتی جدید گفت: «ما می‌خواهیم آن دسته از افراد که به خوبی در جامعه ادغام شده‌اند فرصت‌های خوبی در کشورمان داشته باشند.»

وی افزود: «در همین راستا به دیوانسالاری و بلاتکلیفی برای آن دسته از افراد که همین حالا بخشی از جامعه ما شده‌اند پایان می‌دهیم.»

مقررات مهاجرتی جدید همچنین روند آموختن زبان آلمانی را برای پناهجویان تسهیل می‌کند. پیش از این تنها گروهی از پناهجویان که احتمال موافقت به درخواست پناهندگی آنها به طور جدی وجود داشت می‌توانستند در کلاس‌های زبان ثبت نام کنند. 

دولت ائتلافی آلمان علاوه بر این شرایط مهاجرت کارگران ماهر و خانواده‌هایشان به این کشور را آسان‌تر کرد. برهمین اساس آن دسته از کارگران ماهر مانند متخصصان فناوری اطلاعات یا کارگرانی که نیاز به کار آنها در آلمان وجود دارد، می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. اعضای خانواده این کارگران ماهر نیازی به اثبات تسلط ‌شان به زبان آلمانی نخواهند داشت. 

وزیر کشور آلمان هدف از این مقررات جدید را «جذب سریع» کارگران ماهر دانست. وی تاکید کرد که آلمان در «بسیاری از بخش‌ها» به کار این کارگران نیاز دارد. 

برنامه مهاجرتی جدید دولت آلمان همچنین اخراج آن دسته از مهاجران را که مرتکب جرم شده‌اند تسهیل می‌کند.

مطالب مرتبط