Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لاپید از اسرائیلی‌ها خواست به دلیل «تهدید‌های مرتبط با ایران» به ترکیه سفر نکنند

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یائر لاپید سپس با گفتن اینکه پیامی برای ایرانی‌ها دارد که به گفته او تلاش‌ می‌کنند به اسرائیلی‌ها آسیب برسانند، مقامات ایران را اینگونه تهدید کرد: «دست بلند اسرائیل به شما خواهد رسید؛ مهم نیست کجا باشید!»

آگهی

یائیر لاپید، روز دوشنبه از شهروندان اسرائیلی خواست از سفر به ترکیه خودداری کنند و برنامه از پیش تعیین شده خود را برای سفر به این کشور لغو کنند.

وزیر امور خارجه اسرائیل این درخواست را به تهدید‌هایی مرتبط دانسته که به گفته او از جانب ایران علیه شهروندان اسرائیلی در پیش گرفته می‌شود.

این سخنان به ویژه پس از انتشار گزارش‌هایی در ماه گذشته مبنی بر افشا و خنثی شدن طرح ایران برای انجام یک «حمله تروریستی» در شهر استانبول ایراد شده و وزیر خارجه اسرائیل بر مبنای همین گزارش‌ها از شهروندان اسرائیلی خواسته است که به ويژه به این شهر سفر نکنند.

یائیر لاپید سپس با طرح این ادعا که تلاش برای حمله به گردشگران اسرائیلی یکی از چند اقدام اخیر ایران طی هفته‌های اخیر بوده است، یادآور شد که سازمان‌های امنیتی، وزارت خارجه و دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در تلاش برای نجات جان اسرائیلی‌ها هستند.

آقای لاپید که در جریان نشستی با اعضای فراکسیون«یش عتید»، حزب تحت رهبری خود در کنست، پارلمان اسرائیل سخن می‌گفت، مدعی شد که «حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌هایی طراحی شده است که به تعطیلات رفته‌اند.»

وی هشدار داد «آنها عمداً شهروندان اسرائیلی را برای ربودن یا قتل انتخاب می کنند. ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. این یک خطر واقعی و فوری است.»

وی خطاب به شهروندان اسرائیلی افزود: «از اسرائیلی‌ها می‌خواهیم که به استانبول و اگر ضروری نیست به ترکیه سفر نکنند. اگر در حال حاضر در استانبول هستید، در اسرع وقت به اسرائیل برگردید... اگر قصد پرواز به استانبول را دارید، آن را لغو کنید... هیچ تعطیلاتی ارزش زندگی شما را ندارد.»

تهدید علیه مقامات ایرانی

یائر لاپید سپس با گفتن اینکه پیامی برای ایرانی‌ها دارد که به گفته او تلاش‌ می‌کنند به اسرائیلی‌ها آسیب برسانند، مقامات ایران را اینگونه تهدید کرد: «دست بلند اسرائیل به شما خواهد رسید؛ مهم نیست کجا باشید!»

وی همچنین از تلاش‌های دولت ترکیه برای حفاظت از شهروندان اسرائیلی تشکر کرد و گفت که درست است که گردشگری مهم است اما آنکارا این موضوع را درک می‌کند که نبایست برخی خطر‌ها را به جان خرید.

وزیر امور خارجه اسرائیل سپس ابراز امیدواری کرد که این هشدار سفر در ادامه برای فصل اوج گردشگری لغو شود.

جروزالم‌پست: اسرائیلی ها در ترکیه تهدید شدند

جروزالم پست در گزارشی ضمن اشاره به هشدارهای یائیر لاپید در خصوص سفر شهروندان اسرائیلی به ترکیه اعلام کرده که شورای امنیت ملی در اسرائیل نیز ماه گذشته به دلیل «تهدیدهای تروریستی نسبت به سفر شهروندان به ترکیه به شدت هشدار داده بود.

مقامات امنیتی اسرائیل ماه گذشته همتایان ترک خود را در جریان تهدیدهای ناشی از یک شبکه ایرانی قرار داده بودند که گفته می‌شد قصد حمله علیه اسرائیلی‌ها در ترکیه را دارند.

دستگاه امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل آنگونه که نشریه جروزالم‌پست مدعی شده برای خنثی کردن این حمله از مقامات ترک کمک خواسته بودند.

در گزارش همچنین به کشته‌ شدن مرموز چند فرمانده سپاه پاسداران ایران طی هفته‌های گذشته اشاره و بر اعلام تعهد تهران برای انتقام جویی از اسرائیل تاکید شده است.

جروزالم پست در پایان به نقل از والا نیوز افزود که آنکارا در همین راستا عواملی مرتبط با سپاه پاسداران را در ترکیه دستگیر کرده است. 

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی اطلاعات ترکیه؛ تصاویر مظنونان ایرانی متهم به تدارک حمله به اسرائیلی‌ها در استانبول

آخرین تغییرات در نهادهای امنیتی ایران؛ مجید خادمی (حسینی) رئیس حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران شد

اوج‌گیری تنش با حوثی‌ها پس از نخستین حمله اسرائیل به خاک یمن؛ موشک شلیک شده به ایلات سرنگون شد