Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رسانه‌های اسرائیل: مسئول عملیات سپاه قدس در تهران ترور شد؛ رئیسی: انتقام حتمی است

ترور عضو سپاه در تهران
ترور عضو سپاه در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی ترور یک عضو سپاه پاسداران در روز یکشنبه ۲۳ مه ( ۱ خرداد) در تهران، رسانه‌های اسرائیل می‌گویند حسن خدایی «جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران» بوده که عملیات خارج از ایران را هدایت می‌کرده و «موساد» او را از میان برداشته است.

آگهی

در پی ترور یک عضو سپاه پاسداران در روز یکشنبه ۲۳ مه (۱ خرداد) در تهران، رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که این فرد «جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران» بوده که عملیات در خارج از ایران را هدایت می‌کرده و «موساد» او را از میان برداشته است.

تلویزیون دولتی ایران پیش‌تر گزارش داده بود سرهنگ حسن صیاد خدایاری (که بعدتر نام او در بیانیه‌های رسمی به حسن خدایی تغییر یافت) در جریان حمله مسلحانه دو موتورسوار در خیابان مجاهدین اسلام تهران هدف پنج گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند یگان ۸۴۰ نیروی قدس، محل مسئولیت آقای خدایاری، یگانی بوده است که ماموریت آن ضربه زدن به منافع و حمله به شهروندان اسرائیل در سراسر جهان به شمار می‌رفته است.

یک ایستگاه رادیویی اسرائیلی به نام «کان بت» اعلام کرد این عضو سپاه قدس در حال آماده شدن برای «انجام اقدامات تروریستی در ترکیه، قبرس، کنیا و کلمبیا» بوده که «موساد» مانع شده است. این پایگاه رسانه‌ای گفته است که که سرهنگ صیاد خدایاری به تازگی به سمتی عالی در برنامه توسعه و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین ایران برای اهداف نظامی منصوب شده بود.

یک سایت خبری اسرائیلی دیگر به نام «وای نت» نیز به نقل از منابع خود گفته است آقای خدایاری جهت «اجرای عملیات خرابکاری علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان در سراسر جهان» برنامه‌ریزی می‌کرد که توسط سازمان امنیت اسرائیل از میان برداشته شده است.

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز گفت حسن صیاد خدایی فردی بوده است که «منصور رسولی» را مامور کشتن یک کارمند کنسولگری اسرائیل در استانبول ترکیه کرده بود. به گفته این شبکه، هدف اصلی این تیم ترور «کنسول اسرائیل در استانبول» بوده است.

نام منصور رسولی در هفته‌های اخیر پس از آن در رسانه‌ها مطرح شد که به گفته منابع اسرائیلی، ماموران موساد او را که «عاملان ترورهای برون‌مرزی سپاه قدس» بوده است، در داخل خاک ایران دستگیر و بازجویی کرده‌اند.

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای از حسن صیاد خدایی‌ اصل به عنوان «مدافع سرافراز حرم» و «سرهنگ پاسدار» یاد کرده و ترور وی را به «ضد انقلاب و عوامل وابسته به استکبار جهانی» نسبت داده است. مقامات و رسانه‌های رسمی ایران به آن دسته از نیروهای نظامی و شبه‌نظامی که به سوریه اعزام می‌شوند «مدافع حرم» می‌گویند. عبارت «استکبار جهانی» نیز می‌تواند به نقش اسرائیل یا آمریکا اشاره داشته باشد.

واکنش مقامات رسمی ایران و اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل که در نیویورک به سر می‌برد در پاسخ به سوالی درباره ترور این سرهنگ سپاه در تهران گفت: «من به این موضوع نمی‌پردازم».

وی اضافه کرد: «اسرائیل کشوری بسیار قوی است. من درباره گزارش‌های مختلفی که در جاهای مختلف منتشر می‌شوند صحبتی ندارم.»

مقامات اسرائیل به طور معمول از تایید رسمی عملیات برون‌مرزی ماموران سازمان امنیت این کشور، به ویژه در ایران، خودداری می‌کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی پیوندید

ابراهیم رئیسی پیش از سفر به عمان در واکنش به ترور شدن این عضو سپاه در تهران گفت: «افرادی که در میدان از مدافعان حرم شکست خورده اند به این شکل می‌خواهند استیصال خود را نشان دهند. رئیس جمهور ایران با تاکید بر اینکه «دست استکبار جهانی» در این ترور دیده می‌شود «انتقام خون شهید صیاد خدایی را حتمی دانست»

در همین راستا سخنگوی سپاه «اجیر شدگان سرویس های اطلاعاتی» اسرائیل را عامل اجرای این ترور دانسته و گفته این عضو سپاه هدف کینه این افراد قرار گرفته است. رمضان شریف در ادامه وعده داده که عاملان ترور به سزای جنایت خود خواهند رسید.

در آن سو سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با محکوم کردن این حمله گفت: «دشمنان قسم‌خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بار دیگر ذات شرارت‌بار خود را با ترور و شهادت یکی از سپاهیان جان برکف نشان دادند.»

آقای خطیب‌زاده بدون آن‌که از کشوری نام ببرد عامل ترور را «عوامل تروریستی وابسته به استکبار جهانی» عنوان کرده است.

دادستانی تهران گفته است که ماموران در تعقیب مظنونان این ترور هستند و برای این کار دستوری ویژه صادر شده است. مقامات ایران طی سال‌های گذشته بارها اسرائیل را مسئول ترور شماری از مسئولان و دست اندرکاران برنامه هسته‌ای و نظامی این کشور معرفی کرده‌اند.

قتل سرهنگ حسن خدایاری تازه‌ترین مورد ترورهای منتسب به اسرائیل در ایران پس از قتل محسن فخری‌زاده، ملقب به «پدر پرونده نظامی هسته‌ای جمهوری اسلامی» به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک امام جماعت در اصفهان با سلاح گرم هدف حمله قرار گرفت

حسن کاظمی فرمانده سازمان اطلاعات سپاه شد

جو ملتهب منطقه پس از ترور فخری‌زاده؛ اسرائيل شناور جنگی جدید را تحویل گرفت