Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین تغییرات در نهادهای امنیتی ایران؛ مجید خادمی (حسینی) رئیس حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران شد

مجید خادمی، رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران
مجید خادمی، رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران Copyright اعتماد آنلاین
Copyright اعتماد آنلاین
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی منابع خبری اعلام کردند که مجید خادمی، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به عنوان رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران منصوب شده است.

آگهی

برخی منابع خبری اعلام کردند که مجید خادمی، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به عنوان رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران منصوب شده است.

از انتصاب آقای خادمی به ریاست حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به عنوان آخرین تحول در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران نام می‌برند که در روزهای گذشته انجام شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در روزهای گذشته حسین طائب، رئیس پرحاشیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و ابراهیم جباری، فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» که وظیفه حفاظت از رهبر و بیت رهبری را بر عهده دارد، تغییر کرده‌اند.

ابراهیم جباری، فرمانده سابق سپاه حفاظت ولی امر در سال ۱۳۸۸ و در جریان سرکوب اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در همان سال، معاون حسین طائب در نیروی مقاومت بسیج بود.

اگر چه خبر تغییر رئیس سازمان اطلاعات سپاه و فرمانده سپاه حفاظت ولی امر توسط رمضان شریف، سخنگوی این نهاد نظامی اعلام شده اما ماجرای انتصاب آقای خادمی به ریاست حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران تا لحظه تنظیم این خبر از سوی مقام‌های رسمی اعلام نشده است.

حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران یکی از نهادهای اطلاعاتی این نیروی نظامی است که در تابعیت مستقیم فرماندهی کل قوای ایران فعالیت می‌کند. «مقابله با جاسوسی در داخل سپاه پاسداران، جلوگیری از راه یافتن اطلاعات محرمانه به خارج از سپاه و نظارت سیاسی امنیتی بر فرماندهان و پرسنل این نیروی مسلح» از جمله وظایفی است که برای سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران برشمرده‌اند.

بر اساس گزارش برخی پایگاه‌های خبری غیر رسمی در ایران، آقای خادمی پیش از ریاست سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع ایران، در مشاغلی چون جانشینی سازمان اطلاعات سپاه و سازمان حفاظت اطلاعات سپاه مشغول به خدمت بوده است.

در نهایت آقای خادمی در سال ۱۳۹۷ با حکم علی خامنه‌ای، رهبر و فرمانده کل قوای ایران به ریاست سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران منصوب شده بود.

برخی رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران در معرفی رئیس جدید حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران از نام «حسینی» در کنار نام «خادمی» هم برای او استفاده کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال آقای خادمی جایگزین محمد کاظمی شده است که چند روز پیش توسط حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران به ریاست سازمان اطلاعات سپاه منصوب شد.

اگرچه شماری از مسئولان ایرانی این جابه‌جایی‌ها را «طبیعی و عادی» عنوان کرده‌اند اما ترورهای صورت گرفته در ماه‌های گذشته که به کشته شدن شماری از مقام‌های امنیتی و نظامی ایران انجامید، چگونگی حفاظت از اطلاعات حساس و مقام‌ها در ایران را زیر سؤال برده بود.

البته برخی تحلیلگران سیاسی از جابجایی‌های صورت گرفته در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سپاه پاسداران به عنوان جنگ قدرت در ساختار سیاسی و نظامی ایران نام می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از حوزه تا ساس؛ حسین طائب کیست و برکناری او چه پیامی برای اسرائیل دارد؟

لاپید از اسرائیلی‌ها خواست به دلیل «تهدید‌های مرتبط با ایران» به ترکیه سفر نکنند

کشته شدن ۲ عضو سپاه پاسداران؛ آیا کار اسرائیل است؟