Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گیمرهای افغان در بازی ممنوعه پابجی باهم دیدار می‌کنند

Afghan gamers
Afghan gamers Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جوانان افغان فرصت و کانالی ارتباطی در بازی ویدیوئی تیراندازی چند نفره آنلاین پابجی یافتند. طالبان این بازی را ممنوع کرده است.

آگهی

صدای شلیک گلوله و صدای انفجار در کابل، پایتخت افغانستان همیشه باعث وحشت می شود. اما در یک گیم‌نت در کابل، این صداها از بلندگوی کوچک تلفن همراهی می‌آیند که مرد جوانی آن را در دست گرفته و خمیده غرق در بازی ویدیویی پابجی است.

عبدالموساویر رئوفی، پس از آنکه نگاهش را از صفحه گوشی بر می‌دارد، جایی که آواتارش با دیگر بازیکنان در حال دوئل است، می‌گوید: « ما در این کشور زندگی نمی‌کنیم و فقط زنده هستیم».

این جوان ۲۳ ساله اضافه می‌کند: «هیچ اعتباری به لحظه لحظه ما نیست. این تنها چیزی است که با آن می توانیم خوش بگذرانیم و با دوستانمان وقت بیشتری را سپری کنیم.»

افغانستان پس چهار دهه درگیری بسیار آسیب دیده است اما اکنون پس از خروج نیروهای تحت رهبری ایالات متحده و بازگشت طالبان در سال گذشته این درگیری‌ها تا حد زیادی فروکش کرده است.

جوانان افغان معتقدند پابجی مجالی برای آسودگی از آشفتگی دوران گذار و سخت گیری های رژیم اسلامگرای تندرو است.

طالبان که ۲۰ سال گذشته را صرف حمله‌های خونین کرده‌اند در تلاشند تا دسترسی به پابجی را قطع کنند، چون آن را نوعی تهاجم فرهنگی فاسد می‌دانند.

طالبان از زمان بازگشت به قدرت در ماه اوت گذشته، سرگرمی‌ها را به سختی دوره قبل بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ که تلویزیون، سینما، عکاسی و پرواز بادبادک ممنوع بود، محدود نکرده‌اند.

در پایتخت، چند سالن بازی و بولینگ فعال هستند و برخی از باشگاه‌های ورزشی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اما موسیقی در کنار برخی سریال های تلویزیونی یا خارجی ممنوع شده است.

بسیاری از ساکنان کابل از حضور جنگجویان طالبان در خیابان‌ها احساس خطر می کنند و ترجیح می دهند به جای وقت گذراندن و تفریح در شهر، در خانه بمانند.

رئوفی پیش از این فوتبالیست بود، اما بیشتر هم تیمی هایش روزهای پایانی حکومت قبلی از کشور گریختند.

او می گوید: «لذت هایی که قبلا داشتیم، خندیدن با دوستان و... همه چیز تمام شد.»

اما بازی پابجی به او اجازه می دهد تا با دوستان خود و بازیکنان خارجی به صورت آنلاین ارتباط برقرار کند.

عبدل موجیب، دانشجوی سابق ۲۰ ساله نیز از بحران اقتصادی که با بازگشت طالبان همراه بود، به این بازی ویدیویی پناه آورده است.

ایالات متحده میلیاردها دلار از دارایی‌های افغانستان را مصادره کرده و این در حالی است که کمک های بین المللی که به اقتصاد این کشور می‌شد، متوقف شده اند.

موجیب می گوید: «تغییرات بسیاری به وجود آمده است. ما در حکومت قبلی بیشتر وقتمان را صرف کار و درس خود می‌کردیم، اما فعلا درس‌هایمان تعطیل شده و اکثر وقت‌ها کار نیست و ما خود را این‌گونه سرگرم می‌کنیم.»

آگهی

بر اساس آمار سایت تخصصی دیتا ریپورتال، تخمین زده می شود که تنها ۹.۲ میلیون نفر از جمعیت ۴۰.۲ میلیون نفری افغانستان به اینترنت دسترسی دارند.

طالبان در ماه آوریل دستور ممنوعیت پابجی و تیک تاک را صادر کردند و آن‌ها را متهم کردند که نسل‌ جوان را به بیراهه می کشاند.

انام الله سمنگانی، معاون سخنگوی دولت طالبان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «در حال حاضر در مورد این موضوع با شرکت های مخابراتی افغانستان در حال گفتگو هستیم و هر دو برنامه به طور کامل در کشور ما ممنوع خواهند شد.»

رئوفی و مجیب هر دو معتقند که راهی برای دور زدن هرگونه ممنوعیت پیدا خواهند کرد.

آگهی

شهیره غفوری، ۱۹ ساله، که مانند برادر و خواهرش پابجی را بازی می کند، می گوید: «این برخورد غیرمنطقی است. بهتر است به جای بیهوده پرسه زدن جوانان در خیابان، جایی برای مشغول کردنشان داشته باشیم.»

پابجی قبلاً در تعدادی از کشورها از جمله هند ممنوع شده است.

با توجه به اینکه طالبان به طور فزاینده ای زنان را به حوزه خانگی محدود می کند، غفوری می گوید: «پابجی بهترین راهی است که خود را مشغول کنیم و از افسردگی خانه که ما را تنبل می کند در امان بمانیم»

غفوری امیدوار است که ارتباط با دنیای مدرن باعث شود طالبان راه خود را تغییر دهند. اما، اعتراف می کند که این ممکن است فقط یک آرزو باشد.

آگهی

ویرایشگر ویدئو • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: بازی‌های ویدئویی هیچ تأثیری بر سلامت روان ندارند

ثبت درآمد ۸.۶ میلیارد دلاری؛ اسرائیل به مدعی تازه صنعت بازی‌های دیجیتال بدل شد

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی