افغان‌ها دوم و ایرانی‌‌‌ها هشتم؛ کدام کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین اجازه پناهندگی را صادر کردند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پناهجویان ایرانی در حال اصلاح موی سر یکدیگر در اردوگاه پناهندگان در هلند
پناهجویان ایرانی در حال اصلاح موی سر یکدیگر در اردوگاه پناهندگان در هلند   -  Copyright  AP Photo

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ با درخواست پناهندگی ۲۶۷ هزار و ۳۶۰ پناهجو موافقت کردند که در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۵ درصد کاهش داشت. 

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارش پناهندگان در سال گذشته میلادی، اعلام کرد که اتباع کشور سوریه با ۶۹ هزار و ۱۴۰ مورد بیشترین اجازه پناهندگی را از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دریافت کردند. پس از آن، افغان‌ها با دریافت ۵۳ هزار و ۶۰۵ پاسخ مثبت به درخواست‌های پناهندگی‌شان در جایگاه دوم قرار گرفتند. 

بر پایه این گزارش، طی سال ۲۰۲۱، ۷ هزار و ۸۴۰ ایرانی نیز در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشمول حمایت‌های قانونی از پناهندگان شدند که از این نظر، ایرانی‌ها پس از اتباع ترکیه در جایگاه هشتم قرار گرفتند. 

یورواستات خاطر نشان کرد که شمار متقاضیان پناهندگی به اتحادیه اروپا که زیر سن قانونی و بی سرپرست بودند، در سال ۲۰۲۱ به ۲۳ هزار و ۲۵۵ نفر رسید که ۷۲ درصد بیش از سال ۲۰۲۰ بود. بر پایه این گزارش، علت اصلی این افزایش، تعداد بالای افغان‌های خردسالِ بدون همراه بود که به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتقل شده بودند. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

این گزارش نشان می‌دهد که در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا آلمان با ۳۳ درصد بیشترین سهم را در اعطای پناهندگی به اتباع خارجی داشت و بالاتر از فرانسه (۱۷ درصد)، ایتالیا (۱۲ درصد) و اسپانیا (۸ درصد) قرار گرفت. اتریش و یونان نیز هر دو با سهم ۷ درصدی در جایگاه پنجم قرار گرفتند.