نتیجه یک تحقیق: بازی‌های ویدئویی هیچ تأثیری بر سلامت روان ندارند

بازی‌های ویدئویی
بازی‌های ویدئویی Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این تحقیق حدود ۴۰ هزار کاربر (گیمر) این بازی‌ها که بالای ۱۸ سال سن داشتند، برای مدت ۶ هفته زیر نظر گرفته شدند و پژوهشگران در نهایت اعلام کردند: «ما هیچ گونه شواهدی مبنی بر وجود ارتباط میان بازی‌های ویدیویی و وضعیت سلامت روان کاربران آن نیافتیم.»

آگهی

تحقیقات گسترده‌ای که توسط دانشگاه آکسفورد انجام و نتیجه آن روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که انجام بازی‌های ویدئویی هیچ پیامد منفی بر سلامت روحی کاربران آن‌ها ندارد.

در این تحقیق حدود ۴۰ هزار کاربر (گیمر) این بازی‌ها که بالای ۱۸ سال سن داشتند، برای مدت ۶ هفته زیر نظر گرفته شدند و پژوهشگران در نهایت اعلام کردند: «ما هیچ گونه شواهدی مبنی بر وجود ارتباط میان بازی‌های ویدئویی و وضعیت سلامت روان کاربران آن نیافتیم.»

بر اساس گزارشی که در نشریه The Royal Society منتشر شد، پژوهشگران اعلام داشتند: «خوب یا بد، میانگین تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر سلامت روحی کاربران احتمالاً بسیار کم است و برای تعیین خطرات احتمالی این بازی‌ها، به داده‌های بیشتری نیاز است.»

پژوهشگران برای ارزیابی تاثیر این بازی‌ها روی کاربران، احساسات آنها در زندگی روزمره یعنی میزان شادی، غم، عصبانیت یا ناامیدی آنها را به مدت شش هفته ارزیابی کردند.

آنها همچنین مجموع ساعاتی را که کاربران در طول روز صرف انجام این بازی‌ها (از بازی‌های شبیه‌سازی گرفته تا مسابقه اتومبیل‌رانی جهان) می‌کردند، زیر نظر داشتند و درنهایت اعلام کردند که پیامدهای بازی‌های ویدئویی روی کاربران، چه مثبت یا منفی، تنها در صورتی قابل درک است که کاربر بیش از ۱۰ ساعت در روز بازی کند.

این نتیجه با مطالعه‌ای که پیش از این در سال ۲۰۲۰ میلادی بار دیگر توسط همین دانشگاه انجام شده بود، در تضاد است که اعلام می‌داشت انجام بازی‌های ویدئویی می‌تواند برای سلامت روان مفید باشد. در واقع در تحقیق جدید، هیچ ارتباطی میان این دو فاکتور پیدا نشده است.

ماتی ویروه، از اعضای تیم تحقیق اعلام کرد: «یک چیز مسلم است: در حال حاضر، اطلاعات و شواهد کافی در دست نیست تا مقامات دولتی بر اساس آن، قوانین و مقرراتی را با هدف محدود کردن بازی‌های ویدئویی در میان گروه‌های خاصی از جمعیت تدوین کنند. تنها چیزی که می‌دانیم این است که به داده‌های بسیار بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم ارزیابی روشنی را در این موضوع به سیاستمداران و مشاوران آموزشی و متخصصان سلامت ارائه دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوشی‌های هوشمندتان را زمین بگذارید؛ مردم «سرگرم‌کننده بودن تفکر» را دست‌کم می‌گیرند

گیمرهای افغان در بازی ممنوعه پابجی باهم دیدار می‌کنند

سازمان جهانی بهداشت: اعتیاد به بازی‌های ویدیویی یک اختلال روانی است