Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازی‌های ویدئویی برای کودکان و نوجوانان سرطانی مفید است

نوجوان ۱۴ ساله از اینکه می‌تواند از طریق بازی‌ ویدئویی با همسن و سالانش صحب کند خوشنود است
نوجوان ۱۴ ساله از اینکه می‌تواند از طریق بازی‌ ویدئویی با همسن و سالانش صحب کند خوشنود است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دکتر فرانسیسکو رینوسو باربرو مدیر بخش اطفال بیمارستان لاپاز در این باره توضیح می‌دهد: «آنچه در این مطالعه مشاهده می‌کنیم این است که وقتی کودکی مشغول بازی‌ و یا سرگرم است، میزان مصرف مورفین که برای کاهش درد لازم دارد، کاهش پیدا می‌کند. بعلاوه، از نظر روحی و روانی نیز در وضعیت بهتری است.»

آگهی

پژوهش‌های پزشکی جدید نشان می‌دهد بازی‌های ویدئویی می‌تواند به کودکانی که از سرطان رنج می‌برند در مدیریت درد ناشی از داروها و درمان کمک کند.

بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی گروهی از پزشکان متخصص سرطان در اسپانیا این پژوهش را در بخش اطفال بیمارستان لاپاز انجام دادند. آن‌ها می‌خواستند بدانند آیا بازی‌های کامپیوتری در تسکین درد ناشی از التهاب مخاط که نتیجه شیمیی‌درمانی و پرتو درمانی است تأثیر دارد یا نه؟

در این مطالعه پزشکان به ۲۰ کودک و نوجوان مبتلا به سرطان خون امکان پلی استیشن ویتا دادند و از آن‌ها خواستند به بازی بپردازند. آن‌ها پس از مدتی متوجه شدند مصرف مورفین در این کودکان ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد. بعلاوه درخواست دریافت بولوس که برای کاهش درد استفاده می‌شود نیز ۴۴ درصد کاهش داشت. بیماران این پژوهش بین ۴ تا ۱۷ سن داشتد و از التهاب مخاطی رنج می‌بردند و به همین خاطر نمی‌توانستند غذای جامد مصرف کنند و در برخی موارد اصلاً نمی‌توانستند غذا یا نوشیدنی مصرف کنند.

این کودکان به طور متوسط دو تا سه ساعت به بازی کامپیوتری مشغول شدند و در طول این مدت مجموعه‌ای از علایم فیزیکی آن‌ها اندازه‌گیری شد. بعلاوه، پس از ثبت میزان مورفین که به آن‌ها تزریق شد، پزشکان از بیماران جوان خواستند میزان و نوع درد خود را تخمین بزنند.

پژوهشگران همچنین متوجه شدند که اعصاب پاراسمپاتیک بدن بیمارانی که بازی کامپیوتری می‌کنند ۱۴ درصد بیشتر فعال بودند. اعصاب پاراسمپاتیک به نوعی در بدن حالت استراحتی ایجاد می‌کند که در درمان تأثیر مثبت دارد.

نتیجه این پژوهش در آغاز سال ۱۳۹۹ در مجله پژوهش‌های پزشکی اینترنتی منتشر شد. دکتر فرانسیسکو رینوسو باربرو مدیر بخش اطفال بیمارستان لاپاز در این باره توضیح می‌دهد: «آنچه در این مطالعه مشاهده می‌کنیم این است که وقتی کودکی مشغول بازی‌ و یا سرگرم است، میزان مصرف مورفین که برای کاهش درد لازم دارند، کاهش پیدا می‌کند. بعلاوه، از نظر روحی و روانی نیز در وضعیت بهتری است.»

اما پزشکان چطور به فکر چنین پژوهشی افتادند؟ نخستین کسی که به طور کاملاً اتفاقی متوجه تأثیر بازی کامپیوتری بر حالت روحی یک بیمار کوچک شد مونیکا استبان، مدیر یک شرکت مادریدی، بود. وی در سال ۲۰۱۰ به کودکی سرطانی یک بازی پلی استیشن هدیه داد و سریعا متوجه تأثیر مثبت بازی بر حال کودک شد. پس از مشاهده خوشحالی کودک، او موسسه‌ای به نام «خوئِگاتراپیان» تاسیس کرد که در حوزه جمع‌آوری و پخش بازی‌ در کشورهای مختلف به کودکان سرطانی فعالیت می‌کند.

این مؤسسه تا به حال هزاران دستگاه بازی کامپیوتری در اسپانیا، پرتغال، هندوراس و افغانستان توزیع کرده است. مونیکا استبان علاقه دارد فعالیت‌های مؤسسه را به سراسر جهان گسترش دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت درآمد ۸.۶ میلیارد دلاری؛ اسرائیل به مدعی تازه صنعت بازی‌های دیجیتال بدل شد

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد