کمک به کودکان سرطانی اوکراین در خاک لهستان

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  & با استفاده از AP
کودکان سرطانی اوکراینی  در پناهگاهی در کی‌یف برگه هایی در درست دارند که بر روی آن نوشته شده «جنگ را متوقف کنید»
کودکان سرطانی اوکراینی در پناهگاهی در کی‌یف برگه هایی در درست دارند که بر روی آن نوشته شده «جنگ را متوقف کنید»   -   کپی رایت  AP Photo

یک بنیاد لهستانی با حمایت بیمارستانی آمریکایی به کودکان اوکراینی که از سرطان و بیماری‌های خونی رنج می برند کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. یک تیم پزشکی متشکل از متخصصان اطفال در کلینیکی تخصصی در خاک لهستان، کودکان جنگ‌زده اوکراینی را مورد معاینه قرار می‌‌‌‌‌‌دهند.

بسته به نیاز کودکِ بیمار و پیشرفتگی بیماری، زمینه اعزام آنها به یکی از ۲۰۰ بیمارستان همکار در ۲۸ کشور مختلف فراهم می‌شود.

با شروع جنگ در اوکراین و تجاوز نظامی روسیه به خاک این کشور ادامه روند درمانی کودکان مبتلا به سرطان در اوکراین تقریبا غیرممکن شده بویژه اینکه بسیاری از این کودکان به همراه خانواده‌هایشان مجبورند از ترس حملات هوایی و موشکی روسیه ساعت‌های متمادی را در پناهگاه بگذرانند کاری که برای افراد سالم هم طاقت فرساست، چه برسد به کودکانی که به سرطان هم مبتلا باشند.

نادیا که یک سال بیشتر ندارد به همراه مادربزرگ خود قبل از اینکه موفق به فرار از اوکراین شود مجبور شده چندین شب متوالی را در یکی از پناهگاه‌ها در یک زیرزمین بگذراند. شب‌هایی ناآرام، پر از تشویش وترس برای کودک یک ساله‌ای که بی‌وقفه گریه می‌کند.

این مادربزرگ که حالا موفق شده خود را به این کلینیک درمانی در بوچنیک در نزدیکی کیلتس واقع در جنوب لهستان برساند می‌گوید: « گذراندن این شرایط بسیار سخت و ترسناک است.»

آنا ریابیکو که با دخترش لوبوف به این مرکز آمده می‌گوید که روند درمان فرزندش در بحبوحه جنگ تقریبا غیرممکن است.

او اضافه می کند: «داوطلبان بنیاد با پزشک بخش ما تماس گرفتند و پیشنهاد کمک کردند. هر یک از والدین برای خود تصمیم گرفتند که به جاده بزنند یا نه.» او در ادامه می‌گوید با این حال بسیاری از کودکان مریضی که در بیمارستانشان تحت درمان هستند، ترجیح دادند همانجا بمانند. چون والدینشان نگران رفتن به یک مکان جدید و ناشاناخته بودند.

پناهجوی اوکراینی که به همراه نوه اش نادیا خود را به لهستان رسانده بیشتر توضیح می دهد: «ما دیروز از لویو رسیدیم. آنجا جنگ شروع شده است. یک کودک بیمار همراه ماست. او سرطان خون دارد. طبق نتایج آزمایش‌هایی که به ما دادند دیگر هیچ کاری نمی توانیم برایش بکنیم. به ما گفتند سعی کنیم از اینجا برویم. چند شب را در زیرزمین گذراندیم. خیلی سخت بود. با بچه‌ ای در چنین وضعیتی باید شش ساعت، پنج ساعت، چهار ساعت بدون حرکت یکجا می نشستیم. دائم گریه می کند. بچه‌های زیادی دور و بر هستند. عبور از این دوران خیلی سخت و ترسناک است.»

مارتا سالک، دکتر بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود می‌گوید:« تعداد زیادی از بیماران و همراهانشان از طریق کوریدورهای بشردوستانه از لویو می‌ رسند و ما اینجا آن‌ها را پذیرفته ایم. ما تنها ظرفیت پذیرش ۲۰ بیمار را داریم ولی در این شرایط تا ۷۰ بیمار و حتی بیشتر هم قبول می کنیم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تا کنون نزدیک ۳.۲ میلیون اوکراینی، خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌ اند. طبق آمار رسمی منتشر شده توسط کی‌یف تا کنون بیش از یکصد کودک در جریان حملات روسیه به شهر‌های این کشور جان خود را از دست داده‌‌ اند.