Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران: جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۲۸۰ نفر را اعدام کرد

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو
نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران می‌گوید در سال گذشته میلادی وضعیت حقوق بشر در ایران بدتر شده و جمهوری اسلامی افراد بیشتری را نسبت به سال‌های قبل اعدام کرده است.

آگهی

بر اساس آمار منتشر شده توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۸۰ نفر در این کشور اعدام شده‌اند.

جاوید رحمان روز پنجشنبه ۱۷ مارس در تازه‌ترین گزارش خود در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار می‌شد مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد.

آقای رحمان همچنین با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران تاکید کرد که تعداد اعدام‌ها در ایران به دلیل اتهامات مربوط به قوانین مواد مخدر افزایش یافته است. او با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۱ در ایران دست‌کم ۲۸۰ نفر به دار آویخته شده‌اند تاکید کرد که ۱۰ زن هم در این میان دیده می‌شوند.

آقای رحمان در بخش دیگری از گزارش خود اعلام کرد که به اطلاع او رسیده که سه «بزهکار کودک» نیز در ایران در سال گذشته میلادی اعدام شده‌اند.

در این گزارش آمده است که بیش از ۸۰ مورد از اعدام‌ها، از جمله اعدام یک زن و دست‌کم چهار افغان، برای جرایم مواد مخدر بوده است، در حالی که در سال ۲۰۲۰ این تعداد ۲۵ مورد بوده است. گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران همچنین می‌گوید اعدام اقلیت‌ها در ایران افزایش یافته که از آن جمله می‌توان به کشته شدن ۴۰ بلوچ و بیش از ۵۰ کرد اشاره کرد.

آقای رحمان در بخش دیگری از گزارش خود استفاده نیروهای امنیتی ایران از قوه قهریه بیش از حد در برابر تجمعات مسالمت آمیز جهت دسترسی به آب را محکوم کرد. او گفت موارد زیادی از آزار و اذیت و تهدید علیه خانواده‌های قربانیان و دیگرانی که خواستار عدالت هستند از سوی حکومت ایران صورت گرفته است. رحمان همچنین افزود که نگران تعداد کشته شدگانی است که در بازداشت و در شرایط مبهم جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش، بین اول ژانویه تا اول دسامبر ۲۰۲۱، دست‌کم ۱۱ زندانی کرد در شرایطی نامشخص در زندان‌های ایران جان خود را از دست داده‌اند.

در این نشست همچنین مایکل تایلور، نماینده آمریکا نسبت به خطر اعدام کودک مجرم، حسین شهبازی ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست به تیم گزارشگر ویژه حقوق بشر اجازه دسترسی دهد. تایلور همچنین سرکوب حق آزادی بیان در فضای عمومی و آنلاین، قطع اینترنت و مسدود کردن وب‌سایت‌ها، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

همچنین ریتا فرنچ، نماینده بریتانیا در این نشست هم از نقض حقوق بشر از جمله مدافعان حقوق بشر، اقلیت‌ها، روزنامه‌نگاران و همچنین دو ملیتی‌ها توسط جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد. خانم فرنچ همچنین با اشاره به آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری پس از ۶ سال بازداشت ناعادلانه، از ایران خواست مراد طاهباز و دیگر زندانیان دوتابعیتی را نیز از زندان آزاد کند

ایران همواره حضور گزارشگر حقوق بشر ویژه ایران را نشانه‌ای از برخوردهای سیاسی نهادهای بین‌المللی با مقوله حقوق بشر دانسته و خواستار رسیدگی این موضوع در دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه همچون عربستان سعودی که به گفته تهران اوضاع آزادی‌های اجتماعی، سیاسی و مدنی در آنجا بغرنج‌تر است، شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان حقوق بشر ایران: همزمان با اعتراض‌های سراسری شمار اعدام‌شدگان دو برابر شد

گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی تاثیر تحریم‌ها به زودی راهی تهران می‌شود

دیده‌بان حقوق بشر: جنگجویان فلسطینی در حمله ۷ اکتبر جنایت جنگی مرتکب شده‌اند؛ حماس رد کرد