جنگ اوکراین؛ دور سوم مذاکرات بین مسکو و کی‌یف با «پیشرفت اندک» و «شکست» پایان یافت

آوارگان جنگ اوکراین
آوارگان جنگ اوکراین   -  Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه گفت که انتظار دارد که کریدورهای بشردوستانه در اوکراین از روز سه‌شنبه فعال شوند. او گفت که هیچ پیشرفتی در زمینه حل و فصل سیاسی حاصل نشده است اما ابراز امیدواری کرد که دور بعدی بتواند پربارتر باشد.

جنگ در اوکراین در حالی دوازدهمین روز خود را پشت سر می‌گذارد که با پیشرفت تحولات در میدان نبرد و تاکید مسکو بر دستیابی به اهداف تعیین شده، امید‌ها برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک این بحران روز به روز کم‌رنگ‌تر می‌شود.

تلاش جامعه بین‌الملل برای ایجاد یک دالان امن جهت خروج غیرنظیامان از مناطق تحت محاصره، بمباران مناطق مسکونی و وخامت وضعیت انسانی، نگرانی‌ها نسبت به ادامه بحران را تشدید کرده است.

هشدار برخی کشورها و نیز نهاد‌های حقوقی نسبت به نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی و انجام «جنایات جنگی» درجریان تهاجم نظامی ارتش روسیه به خاک اوکراین به نگرانی‌های موجود افزوده است.

آخرین تحولات و خبر‌های مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در روز دوشنبه هفتم مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

07.03.2022
23:00

زلنسکی: نیروهای روسی باعث شکست طرح تخلیه غیرنظامیان شدند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دوشنبه شب نیروهای روسی را متهم کرد که باعث شکست طرح تخلیه غیرنظامیان شدند.
رئیس‌جمهوری اوکراین
07.03.2022
21:59

مسکو در چند شهر اوکراین آتش‌بس موقت اعلام کرد


مسکو اعلام کرد که فردا (سه‌شنبه) آتش‌بس موقت را از ساعت هفت صبح به وقت گرینویچ در چندین شهر اوکراین اجرا می‌کند تا امکان تخلیه غیرنظامیان از طریق گذرگاه‌های بشردوستانه فراهم شود. 
طبق بیانیه‌ای که خبرگزاری‌های روس به نقل از وزارت دفاع این کشور منتشر کردند، «فدراسیون روسیه در تاریخ هشت مارس از ساعت ۱۰ صبح به وقت مسکو (هفت صبح به وقت گرینویچ) آتش‌بس را برای تخلیه غیرنظامیان از کی‌یف و همچنین شهرهای سومی، خارکیف، چرنیگوف و ماریوپل اعلام می‌کند. »
07.03.2022
21:46

نشست اضطراری شورای امنیت؛ «سازمان ملل به گذرگاه‌های امن نیاز دارد»


مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه روز دوشنبه در شورای امنیت گفت که سازمان ملل به گذرگاه‌های امن برای ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق درگیری در اوکراین نیاز دارد. 

او در نشست اضطراری شورای امنیت که به این موضوع اختصاص داده شده بود، افزود: «غیرنظامیان در مکان‌هایی مانند ماریوپل، خارکیف، ملیتوپل و شهرهای دیگر شدیدا به کمک به ویژه تجهیزات پزشکی نیاز دارند.»

این مقام خاطرنشان کرد که سازمان ملل نیاز فوری به یک سیستم ارتباط دائمی با طرف‌های درگیر و تضمین‌هایی برای اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه دارد. 

 
07.03.2022
21:07

کاخ سفید: بایدن درباره تحریم نفت و گاز روسیه تصمیمی نگرفته است


جن ساکی، سخنگوی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: «در این مرحله رییس جمهور، تصمیمی درباره تحریم احتمالی گاز و نفت روسیه نگرفته است.»

وی با این حال گفت که این موضوع روز دوشنبه در جریان گفت‌وگوی جو بایدن با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا مطرح شده است. وی افزود: «ما توانایی‌ها و امکانات متفاوتی داریم.»

آلمان به ویژه با هرگونه تحریم گاز روسیه که بسیار به آن وابسته است مخالف است و از سوی دیگر ایالات متحده نیز نفت خام روسیه را وارد می‌کند. 
07.03.2022
20:50

هشدار مسکو درباره احتمال تحریم نفت روسیه: عواقب فاجعه‌بار خواهد داشت


مسکو درباره «عواقب فاجعه‌بار» اعمال تحریم نفت روسیه که از سوی واشنگتن و اتحادیه اروپا به‌عنوان اقدامی بیشتر علیه این کشور مورد بحث قرار گرفت، هشدار داد. 
الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت: «کاملا بدیهی است که امتناع از خرید نفت روسیه عواقب فاجعه‌باری برای بازار جهانی خواهد داشت.»
وی افزود: «قیمت‌ها احتمالا غیرقابل پیش بینی است و به بیش از ۳۰۰ دلار برای هر بشکه یا حتی بیشتر خواهد رسید.»
07.03.2022
20:28

مقام آمریکایی: پوتین نزدیک به ۱۰۰ درصد نیروهای آماده‌باش را در اوکراین مستقر کرده است


یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد از بیش از ۱۵۰ هزار نیرویی را که قبل از تهاجم آماده کرده بود، در اوکراین مستقر کرده است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت: «این بهترین برآورد ما در حال حاضر است.»

دوازده روز پس از آغاز تهاجم به اوکراین، نیروهای روسیه اغلب در شمال کی‌یف متوقف شده‌اند و هنوز آسمان اوکراین را در کنترل خود ندارند و به‌طور فزاینده بر حملات موشکی و توپخانه‌ای تکیه می‌کنند.

این مقام گفت که روسیه بیش از ۶۲۵ موشک به سمت اهداف اوکراینی‌ها شلیک کرده است. 

این مقام گفت پنتاگون در آخر هفته دستور داد ۵۰۰ نیروی دیگر به اروپا اعزام شوند که تعداد کل نیروهای آمریکایی در آنجا را به حدود ۱۰۰ هزار نفر می‌رساند. ایالات متحده آمریکا به دنبال محافظت در برابر سرایت جنگ به کشورهای ناتو است. 

 
07.03.2022
20:17

دور سوم مذاکرات بین مسکو و کی‌یف با «پیشرفت اندک» و «شکست» پایان یافت


یکی از مشاوران رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که در دور سوم مذاکرات با روسیه، پیشرفت اندکی برای ایجاد کریدورهای امن حاصل شده تا غیرنظامیان بتوانند از برخی شهرهای محاصره شده اوکراین فرار کنند.
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین بدون ارائه توضیح بیشتر گفت که تغییرات مثبت کوچکی درباره تدارک کریدورهای بشردوستان وجود دارد. 
وی در عین حال افزود که رایزنی‌ها درباره راه‌های مذاکره برای پایان دادن به خصومت‌ها ادامه خواهد یافت. 
تلاش‌ها برای ایجاد گذرگاه‌های ایمن برای غیرنظامیان در آخر هفته در میان ادامه بمباران از میان رفت. اما وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه از اقدام جدیدی خبر داد و گفت که غیرنظامیان اجازه دارند کی‌یف، ماریوپل، خارکیف و سومی را ترک کنند. 
ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه گفت که انتظار دارد که کریدورهای بشردوستانه در اوکراین از روز سه‌شنبه فعال شوند. او گفت که هیچ پیشرفتی در زمینه حل و فصل سیاسی حاصل نشده است اما ابراز امیدواری کرد که دور بعدی بتواند پربارتر باشد. 
مدینسکی گفت: «انتظارات ما از مذاکرات شکست خورده است اما امیدواریم دفعه بعد بتوانیم گام مهمتری به جلو برداریم. گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت.»
تصاویر آرشیوی از مذاکرات دور قبل
07.03.2022
20:06

اتحادیه اروپا: درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای پیوستن به این اتحادیه بررسی می‌شود

سفرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه موافقت کردند که درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای پیوستن به این اتحادیه را بررسی و روند طولانی الحاق را آغاز کنند.

فرانسه به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۷ نماینده دائم کشورهای اروپایی موافقت کردند که از کمیسیون اروپا دعوت کنند تا نظر خود را در مورد هر یک از درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای عضویت در این اتحادیه ارائه کند. 

اگر موافقت اولیه صورت گیرد، فرایندی آغاز می‌شود که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا سه کشور شوروی سابق به‌عنوان کشورهای نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا در نظر گرفته شوند. 

طبق قوانین اتحادیه اروپا، کشورهایی که مایل به عضویت در این بلوک هستند باید «معیارهای الحاق» را رعایت کنند که شامل اصلاحات پیچیده اجتماعی، حقوقی و سیاسی است.  «ظرفیت اتحادیه اروپا برای جذب اعضای جدید» نیز بخشی از ملاحظات اجازه دادن به کشورهای جدید برای پیوستن به این بلوک است.

در همین حال، شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا امروز در توییتی گفت که پیشنهاد عضویت اوکراین در روزهای آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت. 
07.03.2022
18:55

۱۰ میلیارد دلار خسارت به زیرساخت‌های اوکراین


الکساندر کوبراکوف، وزیر زیرساخت اوکراین گفت که از زمان حمله روسیه به این کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار به زیرساخت‌ها خسارت وارد شده است. 

 
07.03.2022
18:01

کرملین شروط خود برای توقف جنگ در اوکراین را اعلام کرد


سخنگوی کرملین گفت که روسیه به اوکراین اعلام کرده، آماده است در صورت تحقق فهرستی از شروط، عملیات نظامی خود را بلافاصله متوقف کند.

دمیتری پسکوف گفت که مسکو خواستار توقف عملیات نظامی اوکراین، تغییر قانون اساسی‌اش به‌منظور حفظ بی‌طرفی، به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از سرزمین روسیه و به رسمیت شناختن جمهوری‌های جدایی طلب دونتسک و لوهانسک به‌عنوان کشورهای مستقل است. 

طبق گزارش رویترز این صریح‌ترین بیانیه روسیه تاکنون از شروطی است که می‌خواهد بر اوکراین تحمیل کند تا آنچه را که «عملیات ویژه نظامی» خود می‌نامند متوقف کند. 

پسکوف در یک گفت‌وگوی تلفنی به رویترز گفت که اوکراین از این شروط آگاه است و به آن‌ها گفته شده است.
اوکراین به این شروط تاکنون واکنشی نشان نداده است. 
سخنگوی کرملین تاکید کرد که روسیه به‌دنبال ادعای ارضی بیشتر درباره اوکراین نیست. 

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین