اروپا از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست بر عملکرد دو نیروگاه تحت اشغال روس‌ها نظارت کند

نیروگاه هسته‌ای اوکراین تحت حمله سنگین
نیروگاه هسته‌ای اوکراین تحت حمله سنگین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز می گوید روز چهارم فوریه، اتحادیه اروپا با ارسال یک نامه ضمن ابراز نگرانی شدید از تصرف دو نیروگاه هسته ای اوکراین بدست نیروهای روس، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بر فعالیت دو نیروگاه چرنوبیل و زاپروژیا متمرکز شده و از آنها محافظت کنند.

آگهی

خبرگزاری رویترز می‌گوید به متن نامه‌ای دست یافته که نشان می‌دهد اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است تا بر فعالیت‌های دو نیروگاه هسته‌ای اوکراین که در کنترل نیروهای روس قرار گرفته، نظارت کامل داشته باشند.

دو نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا و چرنوبیل در روزهای گذشته به‌دست نیروهای نظامی روسیه افتاده‌اند.

کادری سیمسون، مسئول سیاست انرژی اتحادیه اروپا در این نامه از رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است تا «تمام تلاش خود را برای تضمین ایمنی تاسیسات هسته‌ای اوکراین در شرایط کنونی جنگ انجام دهد».

در این نامه نوشته شده که «روسیه باید فوراً اقدامات خشونت آمیز خود علیه اوکراین را متوقف کند و قبل از هر چیز تمام تاسیسات هسته ای اوکراین را به کنترل کامل عملیاتی و نظارتی دولت این کشور بازگرداند.»

نیروهای روسیه از جمعه گذشته کنترل نیروگاه زاپروژیا را  در دست گرفته‌اند. پس از این اقدام روسیه، کارکنان اوکراینی این نیروگاه را اداره می‌کنند اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارتباطات خود را با نیروگاه از دست داده است.

نیروگاه زاپروژیا یکی از بزرگترین و پراهمیت‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای جهان در تولید برق است.

شرکت «دیتک» مهم‌ترین عرضه کننده برق در اوکراین هفته گذشته از کشورهای عضو ناتو و سازمان ملل خواسته بود تا «منطقه پرواز ممنوع در اوکراین» ایجاد کنند تا مانع از وقوع یک فاجعه بزرگ انرژی در این کشور شوند. اتحادیه اروپا در نظر دارد در صورت قطعی کامل برق در اوکراین به این کشور «برق اضطراری» منتقل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ دور سوم مذاکرات بین مسکو و کی‌یف با «پیشرفت اندک» و «شکست» پایان یافت

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم