Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جمعیت خشمگین در پاکستان مردی را به اتهام آتش زدن قرآن سنگسار کردند

جسد مرد پاکستانی را پس از سنگسار به درخت آویزان کردند
جسد مرد پاکستانی را پس از سنگسار به درخت آویزان کردند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس وقتی به مسجد رسید که جمعیت اوباش مرد را سنگسار و جسدش را از درخت آویزان کرده بودند.

آگهی

پلیس پاکستان روز یکشنبه اعلام کرد که گروهی از مردم خشمگین مردی میانسال را به اتهام هتک حرمت به قرآن در داخل مسجدی در روستایی دورافتاده در شرق پاکستان سنگسار کردند.

در رویارویی عاملان سنگسار با پلیس، سه مأمور پلیس زخمی شدند. پلیس بیش از ۸۰ نفر را نیز بازداشت کرده است.

به گفته چودری عمران، سخنگوی پلیس، خادم مسجد گفته که مردی را در حال پاره کردن و آتش زدن قرآن دیده و پیش از اطلاع پلیس، موضوع را به دیگران خبر داده است. این عمل خشونت‌بار شامگاه شنبه ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) در شهرستان خانوال در استان پنجاب روی داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عمران گفت که پلیس به سمت مسجد یورش برد و در همان هنگام مرد را در محاصره جمعیت خشمگین دید. یک افسر پلیس به نام محمد اقبال و دو تن دیگر از افراد تحت امر او تلاش کردند مرد را نجات بدهند، اما جمعیت حاضر شروع به پرتاب سنگ به سمت آنها کردند. اقبال به شدت مجروح شده و دو مأمور دیگر به صورت سطحی زخمی شدند.

Asim Tanveer/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
خادم مسجد ماجرا را برای پلیس شرح می‌دهدAsim Tanveer/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

منوّر گوجار، رئیس کلانتری پلیس «تلمبه» گفت که او نیروهای کمکی را به مسجد رسانده، اما آنها وقتی به مسجد رسیدند که جمعیت اوباش مرد را سنگسار و جسدش را از درخت آویزان کرده بودند.

مقتول مشکل روانی داشت

گوجار گفت که مقتول به نام مشتاق احمد، ۴۱ ساله، اهل روستای مجاور محل سنگسار در نزدیکی شهر مولتان پنجاب بوده است.

او گفت: «این مرد نگون‌بخت در ۱۵ سال گذشته از نظر روانی ناپایدار بوده و به گفته خانواده‌اش اغلب به مدت چند روز از خانه می‌رفته و ناپدید می‌شده و هرچه پیدا می‌کرده می‌خورده.» وی گفت که جسد این مرد به خانواده تحویل داده شده است.

میان‌محمد رمضان، خادم مسجد گفت که در داخل مسجد که در مجاورت خانه‌اش قرار دارد، دودی دیده و برای بررسی به آنجا شتافته است. در آنجا یک کتاب قرآن سوخته مشاهده کرد و دید که مردی قصد سوزاندن کتاب دیگری را دارد. او گفت: «مردم کم‌کم داشتند برای نماز عصر وارد می‌شدند و من فریاد می‌زدم نکن.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

Asim Tanveer/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
مسجد روستایی که گفته می‌شود مرد سنگسار شده در آن قرآن را آتش زده استAsim Tanveer/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

شاهدان گفتند که یک تیم پلیس که قبل از شروع سنگسار به روستا رسیده بود، مرد متهم را بازداشت کردند اما اوباش او را از دستشان ربوده و در حالی که مأموران می‌خواستند او را نجات دهند، به آنها نیز حمله کردند.

گوجار، رئیس پلیس منطقه گفت که بازرسان در حال بررسی ویدئوهای موجود برای شناسایی مهاجمان هستند. او گفت که پلیس تاکنون حدود ۸۰ مرد را که در اطراف مسجد زندگی می‌کردند بازداشت کرده است، اما حدود ۳۰۰ مظنون در این مراسم اعدام خشن شرکت داشته‌اند.

واکنش عمران خان

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با ابراز ناراحتی خود را از سنگسار این مرد گفت که منتظر گزارشی از وزیر ارشد پنجاب در مورد رسیدگی پلیس به این پرونده است. او گفت که آنها «در انجام وظایف خود کوتاهی کرده‌اند».

Asim Tanveer/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
تشییع جنازه مرد سنگسار شدهAsim Tanveer/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

عمران خان ساعاتی پس از این حادثه در توییتی گفت: «تحمل ما در برابر هر کسی که بخواهد قانون و حکم خودش را به اجرا بگذارد، صفر است و با اوباشی که دست به اعدام خودسرانه زده‌اند، به صورت قانونی و به شدت برخورد می‌کنیم».

نخست وزیر پاکستان همچنین از رئیس پلیس پنجاب خواست تا در مورد اقدامات انجام شده علیه عاملان این اعدام به گزارش بدهند.

این قتل چند ماه پس از قتل مدیر سریلانکایی یک کارخانه لوازم ورزشی در سیالکوت در استان پنجاب در ۳ دسامبر ۲۰۲۱ رخ داد. آن مرد نیز توسط کارگران به توهین به مقدسات مسلمانان متهم شده بود.

حمله به افراد متهم به کفر در پاکستان که یک کشور محافظه‌کار اسلامی است، امر رایجی است. گروه‌های بین‌المللی و طرفداران حقوق مدنی می‌گویند که اتهام توهین به مقدسات در پاکستان اغلب برای ترساندن اقلیت‌های مذهبی و تسویه حساب‌های شخصی استفاده می‌شود. مجازات توهین به مقدسات در پاکستان اعدام است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زن پاکستانی متهم به کفر گویی آزاد شد

دانشجویی پاکستانی به اتهام کفرگویی بدست ده ها دانشجوی دیگر کشته شد

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد