پرونده «کفرگویی» در پاکستان؛ هلند با اقامت وکیل آسیه بی‌بی موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پرونده «کفرگویی» در پاکستان؛ هلند با اقامت وکیل آسیه بی‌بی موافقت کرد

سیف الملوک، وکیل مدافع آسیه بی‌بی که متهم به کفرگویی در پاکستان شده است بر اساس تصمیم مقامات هلند به این کشور می رود.

این وکیل پاکستانی روز شنبه به ناچار از پاکستان گریخت و اکنون هلند با اقامت او در این کشور موافقت کرده است. وی قبل از سوار شدن به هواپیما به خبرگزاری فرانسه گفت: «در شرایط کنونی و برای ادامه دفاع از آسیه بی‌بی من باید زنده بمانم. ولی با توجه به سناریوی فعلی، ادامه حیات در پاکستان برایم مقدور نیست.»

سیف الملوک نقش مهمی در دفاع از آسیه بی‌بی زن مسیحی داشت که به اتهام کفرگویی و توهین به پیامبر اسلام ابتدا به اعدام محکوم شده بود ولی دادگاه عالی پاکستان وی را از این اتهام تبرئه کرد. پرونده وی نزدیک به ۱۰ سال در پاکستان در جریان بود.

از سوی دیگر عاشق مسیح، همسر آسیه بی‌بی، نیز روز یکشنبه از رهبران ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و کانادا درخواست پناهندگی کرد. او گفته است که جان خانواده‌اش در پاکستان در خطر است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اتهام آسیه بی‌بی این بوده است که در سال ۲۰۰۹ میلادی در حالی که با زنان مسلمان هم‌روستایی‌اش مشغول کار بوده‌اند بر سر آب نوشیدن از یک لیوان با هم درگیر شده‌اند چرا که زنان مسلمان می گفتند لیوانی که آسیه با آن آب خورده بر اساس شعایر اسلام نجس است. 

در این درگیری زنان مسلمان ادعا کرده‌ بودند که آسیه هنگام مشاجره به پیامبر اسلام توهین کرده است. همین موضوع باعث دستگیری او به اتهام کفرگویی شد.

گفته شده است که آسیه بی‌بی بعد از این ماجرا از سوی متهم کنندگان در خانه‌اش کتک زده شده است و مهاجمان او را مجبور کرده اند به ناسزا گویی به پیامبر اسلام اعتراف کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید