زن پاکستانی متهم به کفر گویی آزاد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زن پاکستانی متهم به کفر گویی آزاد شد

آسیه بی‌بی، زن مسیحی پاکستانی که هفته گذشته از اتهام توهین به پیامبر اسلام تبرئه و حکم زندان وی لغو شده بود، از زندان آزاد شد.

دادگاه عالی پاکستان در زمان صدور حکم تبرئه، به آزادی فوری او رای داده بود. به گفته مقام‌های دولت پاکستان وی پس از آزادی به یک «مکان امن» منتقل شده است.

تبرئه آسیه بی‌بی که در سال ۲۰۱۰ به جرم کفرگویی و توهین به پیامبر اسلام به اعدام محکوم شده بود، با واکنش تند احزاب اسلام‌گرای پاکستان مواجه شد. حزب تحریک (جنبش) لبیک و حزب جماعت اسلامی، با برگزاری تظاهرات گسترده، توانستند اعتصاب‌های عمومی بزرگی در بسیاری از شهرهای این کشور برگزار کنند.

با وجود وعده عمران خان، نخست وزیر پاکستان به برخورد با برهم زنندگان نظم عمومی در ماجرای اعتراض‌ها به تبرئه آسیه بی‌بی، سرانجام دولت با رهبران تحریک لبیک به توافق رسید. براساس این توافق، دولت از حق معترضان برای ثبت درخواست بازنگری حکم دادگاه عالی موافقت کرد و به آن‌ها قول داد تا خانم بی‌بی تا زمان رسیدگی مجدد به پرونده، در پاکستان بماند. جماعت اسلامی پاکستان این توافق را بی‌ارزش توصیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

عاشق مسیح، همسر آسیه بی‌بی روز شنبه هفته گذشته در یک پیام ویدیویی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا درخواست پناهندگی و کمک کرده بود. بسیاری از شهروندان مسیحی پاکستان در این سه کشور به سر می‌برند.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا با استقبال از تصمیم دولت پاکستان برای آزادی و همزمان محافظت از وی اعلام کرد منتظر است خانم بی‌بی و همسرش را در اولین زمان ممکن در بروکسل، پایتخت بلژیک ببیند.

سیف الملوک، وکیل خانم بی‌بی پیش‌تر و چند روز پس از کسب حکم به نفع موکلش از پاکستان به هلند گریخت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید