دانشجویی پاکستانی به اتهام کفرگویی بدست ده ها دانشجوی دیگر کشته شد

دانشجویی پاکستانی به اتهام کفرگویی بدست ده ها دانشجوی دیگر کشته شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گفته پلیس این جوان مقتول که متهم به انتشار مطالب کفرآمیز در شبکه های اجتماعی شده بود، ابتدا از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفت و سپس بشدت شکنجه شد.

آگهی

پنجشنبه سیزدهم آوریل، مشعل خان دانشجوی دانشگاهی درشهر مردان پاکستان در میان فریاد الله اکبر ده ها دانشجوی دیگر به اتهام کفرگویی توسط آنان بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در نهایت بر اثر جراحات وارده جان داد.

مقامات پلیس پاکستان می گویند که صدها نفر در این واقعه شرکت داشته اند و پلیس تا کنون ۲۰ نفر را در ارتباط با این قتل بازداشت کرده است.

پلیس این کشور همچنین اعلام کرده که هیچ مدرکی مبنی بر اثبات اتهام کفرگویی و توهین به مقدسات توسط این دانشجو پیدا نکرده اند.

Dorm debate led to death in Pakistan ‘blasphemy killing’: witnesses https://t.co/2trhN7JDBdpic.twitter.com/ZhrrGefB9W

— Reuters Top News (@Reuters) April 14, 2017

یکی از اساتید مشعل خان گفته است که او دانشجویی با استعداد و کنجکاو بود و به سیستم سیاسی کشور انتقاد داشت اما هیچگاه حرفی توهین آمیز نسبت به مقدسات از او نشنیده بودم.

کفرگویی و توهین به مقدسات در پاکستان موضوعی بسیار حساس و گسترده است. تا جائیکه در ماه های اخیر دستور حذف مطالب کفرآمیز از شبکه های اجتماعی توسط نواز شریف، نخست وزیر این کشور صادر شد. وی گفته بود که ارسال کنندگان این مطالب با سخت ترین مجازاتها در چهارچوب قانون روبرو خواهند شد.

سلمان تاثیر، والی ایالت پنجاب یکی از قربانیان حساسیت به موضوع اهانت به مقدسات بود. او در سال ۲۰۱۱ بدلیل مخالفت با قانون «تکفیر» و درخواست اصلاح آن، به دست محافظ خود کشته شد. قاتل او پس از اعدام در میان تندروهای مذهبی کشور با عنوان «شهید راه اسلام» خوانده می شود.

اوایل ماه ژانویه، پنج فعال مدافع حقوق بشر که در شبکه های اجتماعی اسلامگرایان را به دلیل عدم بردباری به شدت مورد انتقاد قرار می دادند، در پاکستان ناپدید شدند. آنها متهم به توهین به مقدسات شده بودند.

یکی از چهار نفر فعال پس از پیدا شدن ادعا کرد که توسط سازمانهای اطلاعاتی پاکستان ربوده شده و مورد بازجویی قرار گرفته بود. ارتش پاکستان دست داشتن در ناپدید شدن این افراد را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمعیت خشمگین در پاکستان مردی را به اتهام آتش زدن قرآن سنگسار کردند

بازرسان حقوق بشر سازمان ملل: پاکستان حکم اعدام متهم به کفرگویی را لغو کند

کولوسئوم باستانی رم در همبستگی با زن پاکستانی محکوم به مرگ رنگ خون گرفت