Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناتو: در صورت حمله روسیه به اوکراین مداخله نمی‌کنیم؛ آمریکا: بدون کی‌یف مذاکره‌ای در کار نخواهد بود

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینس استولتنبرگ تاکید کرد که ناتو در صورت تهاجم نظامی روسیه مداخله نخواهد کرد زیرا اوکراین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نیست.

آگهی

دبیر کل ناتو روز جمعه بار دیگر نسبت به «جدی» بودن خطر وقوع درگیری در مرزهای اوکراین ابراز نگرانی کرد و نسبت به احتمال شکست دیپلماسی برای مهار این بحران هشدار داد.

ینس استولتنبرگ این سخنان را به دلیل سیاست‌های اخیر مسکو و تدام تقویت نظامی روسیه در مرز‌های غربی این کشور که بسیاری از کشورهای غربی را نسبت به احتمال وقوع یک تهاجم نظامی نگران ساخته، ایراد کرد.

وی در پایان نشستی از طریق ویدئو کنفرانس با وزاری خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی گفت: «تقویت نظامی روسیه در پشت مرزهای اوکراین ادامه دارد و این رویکرد با لحن تهدید‌آمیز مسکو همراه شده، اگر چه مطالبات و خواسته‌های روسیه غیر قابل قبول و خطر وقوع درگیری در مرز اوکراین جدی است.»

مذاکرات واشنگتن ومسکو با هدف کاستن از تنش و مهار خطر هرگونه مداخله نظامی روسیه در اوکراین قرار است روز دوشنبه در ژنو آغاز شود.

مسکو همچنین پذیرفته‌ است که روز پنجشنبه آینده در یک نشست شورای ناتو-روسیه شرکت کند که این امر از تابستان سال ۲۰۱۹ به این سو برای نخستین بار روی می دهد.

آقای استولتنبرگ با اشاره به موافقت روسیه برای شرکت در این نشست آنرا با توجه به شدت گرفتن تنش‌ها «یک نشانه مثبت» خوانده است.

وی در عین حال هشدار داد که «ناتو با حسن نیت وارد گفتگویی می‌شود که به عمق بحران خواهد پرداخت؛ حال آنکه ما باید همچنین خود را برای احتمال شکست دیپلماسی نیز آماده کنیم.»

دبیر کل ناتو سپس تاکید کرد که بحث در باره امنیت اروپا بدون حضور اروپایی‌ها در میز مذاکرات امکان‌پذیر نخواهد بود.

این موضوعی است که مقامات اروپایی از جمله امانوئل ماکرون و ژان ایو لودریان، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه فرانسه نیز طی روز‌های اخیر بارها بر آن تاکید کرده‌اند.

ناتو در صورت حمله روسیه به اوکراین مداخله نخواهد کرد

ینس استولتنبرگ سپس یادآور شد که در صورت تهاجم نظامی روسیه و یا استفاده این کشور از ابزار نظامی علیه همسایه خود، مسکو با تحریم‌های شدید اقتصادی و سیاسی مواجه خواهد شد.

وی بار دیگر تاکید کرد که ناتو در صورت تهاجم نظامی روسیه مداخله نخواهد کرد زیرا اوکراین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نیست.

آقای استولتنبرگ در حالی بار دیگر بر عدم مداخله نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بحران اوکراین تاکید دارد که ناتو در حال آماده شدن برای تقویت حضور نظامی در جبهه شرقی است.

دبیر کل ناتو در این خصوص به در اختیار داشتن یک نیروی واکنش سریع متشکل از ۴۰ هزار نیرو در مجموعه خود اشاره و تاکید کرده که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی دارای توانایی و ظرفیت قابل توجهی است.

بلینکن: دستیابی به راه حل سیاسی با روسیه همچنان ممکن است

از سوی دیگر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری در واشنگتن به بحران اوکراین اشاره کرد و گفت که دستیابی به یک راه حل سیاسی با روسیه در این خصوص همچنان محتمل است.

وی تصریح کرد که اگر روسیه به بازی گفتگو برای مهار بحران میان این کشور و اوکراین تن دهد «راه حل دیپلماتیک» همچنان امکان پذیر است.

آگهی

با این حال، آقای بلینکن در آستانه یک هفته گفتگو و مذاکره میان غرب و مسکو بر سر بحران اوکراین و امنیت دراروپا گفت: ما در صورت هرگونه تجاوز جدید از سوی روسیه با قدرت آماده پاسخگویی هستیم اما راه حل دیپلماتیک را اگر روسیه به آن تن دهد ترجیح می‌دهیم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده همچنین پیش‌تر در سخنانی به کی‌یف وعده داد که هیچ بحث و گفتگویی در باره اوکراین بدون حضور این کشور در نخواهد گرفت.

وی در گفتگویی تلفنی با همتای اوکراینی خود همچنین بار دیگر به احتمال واکنش‌ها‌ و پاسخ‌های بالقوه ایالات متحده و متحدانش به تجمع نیروهای روسیه در مرز این کشور با اوکراین و احتمال هرگونه تهاجم نظامی علیه کی‌یف اشاره کرده است.

مذاکرات روسیه با ایالات متحده قرار است با هدف تلاش برای تنش‌زدایی طی روزهای نهم و دهم ژانویه پیگیری شود.

آگهی

مسئولان ناتو و مقامات روسیه نیز روز دوازدهم ژانویه در راستای طرحی امنیتی که پیش‌تر از سوی مسکو به اروپایی‌ها پیشنهاد شده و نیز در تلاش برای حل دیپلماتیک بحران اوکراین با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت نظامی در بالکان؛ تحویل هلی‌کوپترهای آمریکایی به کرواسی همزمان با تجهیز صربستان به تسلیحات روسی

لهستان: خطر جنگ بیش از هر زمان دیگری در ۳۰ سال اخیر شرق اروپا را تهدید می‌کند

گفتگوهای روسیه با ناتو؛ مسکو: ضرب‌الاجل نداده‌ایم اما پاسخ مشخص می‌خواهیم