پیشنهادات امنیتی روسیه به آمریکا برای محدود کردن نفوذ ناتو

روسیه و تلاش برای محدود کردن ناتو
روسیه و تلاش برای محدود کردن ناتو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز جمعه ۱۷ دسامبر از پیش‌نویس دو پیمان امنیتی برای محدود کردن نفوذ نظامی آمریکا و ناتو در کشورهای همسایه‌اش خبر داد.

آگهی

روسیه روز جمعه ۱۷ دسامبر از پیش‌نویس دو پیمان امنیتی برای محدود کردن نفوذ نظامی آمریکا و ناتو در کشورهای همسایه‌اش خبر داد.

مسکو تصمیم دارد برای جلوگیری از تشدید تنش با کشورهای غربی از روز شنبه ۱۸ دسامبر با آمریکا در مورد دو متن پیشنهادی‌اش مذاکره کند.

بر اساس متن پیشنهادی مسکو، اوکراین و سایر کشورهای همسایه روسیه دیگر نمی‌توانند به ناتو بپیوندند. روسیه همچنین در پیش‌نویس این دو پیمان امنیتی که اوایل هفته جاری به آمریکا و متحدانش ارائه شده، خواستار ممنوعیت استقرار کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی آمریکا و روسیه در مناطقی است که از آنجا می‌توانند به قلمروی یکدیگر حمله کنند.

پیش‌نویس پیمان‌های امنیتی مسکو در بحبوحه تنش‌های فزاینده بر سر تجمع نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین منتشر شده است.

با وجود این روسیه اعلام کرده که تصمیم ندارد به کشور همسایه‌اش، اوکراین حمله کند اما از کشورهای غربی می‌خواهد تا ضمانت‌ دهند که اوکراین را به عضویت ناتو در نخواهند آورد؛ درخواستی که ناتو آن را رد کرده است.

آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها مسکو را به تدارک یک حمله نظامی به اوکراین متهم می‌کنند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که روابط کشورش با آمریکا و متحدان واشنگتن در ناتو به «مرحله خطرناک» نزدیک شده است.

او گفت که استقرار نیروهای نظامی کشورهای غربی در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین انجام رزمایش‌های مشترک در این مناطق، تهدیدهای «غیرقابل قبول» برای امنیت این کشور ایجاد کرده است.

ریابکوف که پیش‌نویس پیمان‌های امنیتی را به یکی از مقام‌های ارشد دستگاه دیپلماسی آمریکا ارائه کرده، گفت: «ضروری است که تضمین‌های امنیتی روسیه روی کاغذ نوشته شود تا جایگاه قانونی پیدا کند.»

پیش‌نویس «پیمان امنیتی روسیه و آمریکا» و «پیمان امنیتی مسکو و ناتو» شامل تعهداتی برای دور کردن تجهیزات نظامی و خودداری از انجام رزمایش در نزدیکی مرزهای روسیه است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته ریابکوف، این دو پیمان امنیتی می‌تواند «اعتماد از دست رفته» میان روسیه و کشورهای غربی را با توجه به سیاست «تهاجمی» ناتو برگرداند. از همین رو او گفت که روسیه از آمریکا خواسته است تا هرچه سریع‌تر در ژنو در مورد پیش‌نویس پیمان‌های امنیتی مذاکره کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز جمعه گفت که این سازمان پیش‌نویس پیمان امنیتی روسیه را دریافت کرده است. او گفت که هرگونه گفتگو با مسکو باید بر اساس «امنیت اروپا» و همچنین پس از مشورت با شرکای اروپایی ناتو مانند اوکراین انجام شود.

ینس استولتنبرگ گفت: «۳۰ کشور عضو ناتو به وضوح اعلام کرده‌اند که اگر روسیه گام‌های مشخصی برای کاهش تنش‌ها بردارد، آماده‌ هستند تا روی تقویت اقدامات اعتمادسازی کار کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده کل نیروهای مسلح سوئد: موافقت ناتو با خواسته‌های روسیه باعث تضعیف امنیت سوئد می‌شود

دیوان عالی روسیه بنیاد جان‌باختگان گولاگ، یکی از گروه‌های اصلی مدافع حقوق بشر این کشور را منحل کرد

اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا شراکت شرقی را از چنگ روسیه نجات دهد