بایدن: اعزام نیروی نظامی به اوکراین در مقابل حمله روسیه هرگز روی میز نبوده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سربازان ارتش اوکراین، منطقه دنباس
سربازان ارتش اوکراین، منطقه دنباس   -  کپی رایت  Andriy Dubchak/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به همتای روس خود هشدار داد در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کند هزینه بسیار سنگین و گزافی را پرداخت خواهد کرد و عواقب اقتصادی ویرانگری در انتظار این کشور خواهد بود.

آقای بایدن شنبه ۱۱ دسامبر در گفتگو با خبرنگاران در عین حال تاکید کرد که امکان اعزام نیروهای نظامی آمریکایی به اوکراین در صورت حمله روسیه به این کشور «هرگز به عنوان یک گزینه» در واشنگتن مطرح نبوده است. او البته اضافه کرد که با این حال ایالات متحده و ناتو مجبور خواهند شد نیروهای بیشتری را به کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا ارسال کنند تا این کشورها بتوانند از خود در مقابل تهدیدات دفاع کنند.

در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها از احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین و اشغال بخش‌های دیگری از این کشور توسط مسکو شدت گرفته است. پوتین همواره این احتمال را رد کرده و در عین حال کی‌یف را به نسل کشی روس‌ها در مناطق شرقی اوکراین متهم کرده است.

بایدن در بخش دیگری از صحبت‌هایش به مکالمه خود با پوتین اشاره کرد و افزود: «من به صورت کامل این موضوع را برای رئيس جمهوری پوتین روشن و شفاف کردم که اگر به سمت اوکراین حرکت کند، پیامدهای اقتصادی که برای مسکو پیش خواهد آمد ویرانگر و وحشتناک خواهد بود.»

اشاره آقای بایدن به گفتگویی است که هفته گذشته با ولادیمیر پوتین انجام داد و دو ساعت هم به طول انجامید.

اظهارات آقای بایدن در حالی مطرح می‌شود که وزرای خارجه گروه ۷ در لیورپول بریتانیا حضور دارند و آنجا هم هشدارهای مشابهی خطاب به روسیه ارسال شده است. وزیر امور خارجه بریتانیا خطاب به مسکو هشدار داده در صورتی که حمله نظامی به اوکراین صورت دهد باید منتظر عواقب این اقدام خود باشد.

دیگر وزرای خارجه حاضر در این نشست هم در پیام‌هایی مشابه به مسکو تاکید کردند در صورتی که روسیه اقدامی در جهت حمله به اوکراین صورت دهد باید منتظر اجرایی شدن تحریم‌های بالقوه اروپا و جهان علیه خود باشد.

روسیه همواره هرنوع برنامه‌ریزی برای هرگونه حمله به اوکراین را انکار می‌کند و در عین حال کی‌یف و واشنگتن را به بی‌ثبات سازی منطقه متهم می‌کند. مسکو می‌گوید برای پاسخ دادن به این اقدامات بی‌ثبات ساز نیاز به ایجاد تضمین‌های امنیتی در مرزهای خود با اوکراین را دارد که از این طریق بتواند از خود حفاظت کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید