Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بلینکن؛ تحرکات روسیه برای تجاوز مجدد به اوکراین بسیار نگران کننده است

بلینکن؛ تحرکات روسیه برای تجاوز مجدد به اوکراین بسیار نگران کننده است
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Efi Koutsokostaیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر خارجه ایالات متحده: «حرکت تهاجمی مجدد روسیه علیه اوکراین دقیقا در جهت مخالف ثبات و روابط قابل پیشبینی دو جانبه است. رئیس جمهوری بایدن به صراحت گفته است که اگر روسیه بی احتیاطی کند ما پاسخ خواهیم داد»

تقویت حضور نظامی مسکو در نزدیکی مرز اوکراین به تنش میان ناتو، اتحادیه اروپا و روسیه دامن زده است. در میان دیپلماسی و تهدید به تحریم، وزرای خارجه در نشست سوئد به دنبال اجتناب از خطر رویارویی هستند. برای بحث درباره این موضوع و دیگر تضادهای پنهان اما در حال افزایش با روسیه، با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفتگو کرده‌ایم.

**یورونیوز: جناب وزیر از شما برای این مصاحبه بسیار متشکرم. اجازه دهید مستقیما سر موضوع داغ فعلی بروم یعنی روسیه. شما گفته‌اید که شواهدی دال بر طرح های روسیه برای اشغال اوکراین وجود دارد. چقدر به یک رویارویی نظامی نزدیکیم؟
**

بلینکن: «ما قصد رئیس جمهوری پوتین را نمی دانیم. ما نمی دانیم که آیا او تصمیمی برای یک اقدام تهاجمی مجدد علیه اوکراین گرفته است یا خیر. اما آنچه می دانیم این است که او در حال فراهم کردن ظرفیت‌ها و امکاناتی برای انجام این کار و البته انجام آن در کوتاه مدت است. و این اقدام بسیار بسیار نگران کننده است، نه فقط برای ما بلکه برای بسیاری از شرکای ما در سراسر اروپا نگران کننده است. من درست قبل از آمدن به سازمان امنیت و همکاری اروپا در اجلاس ناتو بودم و آنجا این نگرانی همه بود. برای من و برای همه ما بسیار مهم است که خیلی روشن به روسیه اشتباه بودن ارتکاب تجاوز مجدد به اوکراین، پیامدهای جدی ناشی از آن و اعتقاد ما به این که هر اختلافی باید از طریق دیپلماسی به بهترین وجه حل و فصل شود را انتقال دهیم. بویژه از طریق اجرای توافقات مینسک که هرگز اجرا نشده‌اند.»

**یورونیوز:‌ اما شما اخیرا با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کردید. ایا نشانه‌ای از قصد او دیدید؟ وضعیت چگونه بود؟ آیا پیامی مبنی بر اینکه تنش‌زدایی در راه است دارید؟
**

بلینکن: «ما گفتگوی بسیار صریحی داشتیم همانطور که معمولا داریم. بدون بحث و جدل، خیلی خیلی حرفه‌ای، خیلی سرراست. من این موضوع را با او در میان گذاشتم زیرا خیلی مهم است که این موضوع را مستقیم مطرح کنیم و ارتباط مستقیم داشته باشیم نه صرفا از طریق تلویزیون یا بیانیه‌های مطبوعاتی، بلکه صحبت رو در رو زیرا می خواستم که او از نگرانی های ما و پیامدهای آن آگاه باشد، اگر تجاور روسیه اتفاق بیافتد. اما همچنین بداند که اعتقاد ما این است که بهترین راه دیپلماسی است و به همین منظور روسیه بهتر است که تنش زدایی کند، نیروهایش را عقب بکشد و به طور معناداری متعهد شود که در اجرای توافق های مینسک مشارکت کند.»

یورونیوز: آیا می توانید بگویید که اکنون به نوعی پیشرفت یا کاهش تنش نزدیک شده‌اید؟

بلینکن: «آنچه می توانم بگویم این است که آقای لاوروف به رئیس جمهوری پوتین گزاش خواهد کرد. من هم البته همین کار را با رئیس جمهوری بایدن انجام می دهم. من انتظار دارم که روسای جمهوری در آینده نزدیک با هم صحبت کنند و ما به این شکل پیش برویم. اما اولین و مهمترین موضوع این است که درباره اینکه چگونه این موضوع را می بینیم، نگرانی های ما چیست، چه کاری انجام خواهیم داد و ترجیح می دهیم چه کنیم که عبارت است از تقویت مجدد دیپلماسی و در نهایت حل و فصل اشغال این مناطق در اوکراین، خیلی صریح باشیم.»

یورونیوز: آیا برنامه مشخصی برای دیدار دو رئیس جمهوری وجود دارد؟‌

بلینکن: «انتظار من این است که آنها در آینده نزدیک گفتگو کنند. من نمی خواهم برای آن تاریخی تعیین کنم.»

یورونیوز: اما شما نسبت به عواقب شدیدی هشدار داده‌اید که اگر در نهایت روسیه به اوکراین حمله کند. منظورتان چیست؟ و آماده اید چه انجام دهید؟ آیا آماده فراتر رفتن از تحریم‌های اقتصادی هستید؟

بلینکن: «پیامدهای اقتصادی تاثیرگذار زیادی در کار خواهد بود. به نظرم من مجموع این پیامدها برای مسکو به خوبی شناخته شده است و امیدوارم رئیس جمهوری پوتین آن رادر محاسبات خود لحاظ کند. همزمان، ایالات متحده و دیگر کشورها تلاش کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که اوکراین ابزاری برای دفاع از خود داشته باشد. و البته اگر تهدیدی برای متحدان ناتو وجود داشته باشد، ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که ظرفیت های دفاعی مان تقویت شود. اما من روی کلمه تدافعی هم تاکید کردم. ناتو یک اتحاد دفاعی است نه یک اتحاد تهاجمی. ما برای حفاظت و امنیت اعضای خود اینجا هستیم، و همچنین برای کمک به شرکایمان مانند اوکراین که بتوانند در صورتی که خطر تجاوز وجود داشته باشد از خود دفاع کنند. این نکته ایست که ما بر آن تمرکز کرده‌آیم. اما باز بگویم که آنچه برای روسیه مهم است که درک کند این است که اقداماتش عواقبی دارد. آن عواقب واقعی هستند. این عواقب به نفع روسیه نیست و درگیری به نفع هیچ کس نیست. بگذارید این نکته را اضافه کنم. وقتی چند ماه پیش در ژنو، رئیس جمهوری بایدن با رئیس جمهوری پوتین صحبت کرد، گفت که ترجیح اصلی ما در ایالات متحده داشتن یک رابطه باثبات و قابل پیش بینی با روسیه است. حرکت تهاجمی مجدد روسیه علیه اوکراین دقیقا در جهت مخالف ثبات و روابط قابل پیشبینی است. من فکر نمی کنم این برای هیچ کدام از ما خوب باشد اما رئیس جمهوری به همان اندازه صریح بود که اگر روسیه بی احتیاطی کند ما پاسخ خواهیم داد.»

یورونیوز: شما فقط اشاره تان به تحریم است؟ من مایلم به شما بگویم که اتحادیه اروپا و ایالات متحده قبلا تحریم‌هایی را اعمال کرده اند. بنابراین چه چیزی باعث می شود که شما معتقد شوید که این بار تحریم ها جواب می دهند زیرا به نظر نمی رسد پوتین مسیر خود را تغییر دهد؟‌

بلینکن: «به موارد زیادی توجه داریم، به نظرم من ما تاثیر خیلی زیادی داریم و اقداماتی هست که ما تاکنون انجام نداده ایم و از انجام آنها خودداری کرده ایم و روسیه ازامکاناتی ممکن موجود در ارتباط با این موضوع  کاملا آگاه است و من به همین ها اکتفا می کنم.»

یورونیوز: شما نمی خواهید ملموس تر از برنامه هایتان صحبت کنید؟

بلینکن: «نه، نه در عموم»

یورونیوز: اما روسیه نسبت به پیوستن اوکراین به ناتو محتاط و بی اعتماد است. آیا ایالات متحده از پیوستن اوکراین به ناتو حمایت خواهد کرد؟‌

بلینکن: «این موضوع به تاسیس ناتو و معاهده واشنگتن بر می گردد که روشن کرده است که درهای این ائتلاف به روی کسانی که به دنبال پیوستن هستند و معیارهای لازم را برآورده می کنند، باز خواهد بود. بنابراین ما بار دیگر در آخرین جلسه تاکید کردیم که درهای ناتو باز است. اما این تهدیدی برای روسیه نیست زیرا باز هم تاکید می کنم که اتحاد ما یک اتحاد دفاعی است. این یک اتحاد شفاف است. علیه روسیه نیست، تهدیدی علیه روسیه نیست. در واقع متاسفانه تنها اقدام تهاجمی و متجاوزانه که در سال های اخیر در منطقه یورو آتلانتیک شاهد بوده ایم، تجاوز روسیه به گرجستان و سپس علیه اوکراین بوده است. ما خواهان تکرار دوباره آن در اوکراین نیستیم.»

یورونیوز: ما همچنین شاهد افزایش تنش در امتدار مرزهای اروپا به ویژه با بلاروس بوده ایم که اتحادیه اروپا آنرا یک حمله ترکیبی با هزاران مهاجر به سوی لهستان، لتونی و لیتوانی می داند. آیا فکر می کنید که روسیه در حال حاضر بزرگترین تهدید برای اروپا و عرب است؟

بلینکن: « روسیه با اقداماتش، از جمله برخی اقداماتی که در گذشته صورت داده است مانند تهدید به اقدام که در اوکراین شاهد آن هستیم، یک مشکل واقعی ایجاد می کند که نیازی به آن نیست و نباید به این شکل باشد. ما در زمینه هایی که تداخل منافع داریم با هم کار می کنیم مثلا در گفتگوی امروز من با لاوروف وزیر خارجه، در مورد ایران و منافع متقابل خود برای اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، صحبت کردیم. ما در واقع با شرکای اروپایی و همچنین با چین در مذاکرات وین به خوبی همکاری می کنیم. ما در حال کار باهم در موضع قفقاز هستیم جایی که ما هر دو منافعی در آذربایجان و ارمنستان داریم و به دنبال حل آن به روشی با دوام و ماندگاریم. اختلافات بر سر قره‌باغ کوهستانی و همچنین مناسبات فراتر از آنها. بنابراین فکر می کنم ما باید بتوانیم این کار را انجام دهیم و درمواردی که نفع دو جانبه ما در آنهاست، با هم کار کنیم. اما مواردی مانند تجاوز مجدد به اوکراین این کار را بسیار بسیار دشوار می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن: اعزام نیروی نظامی به اوکراین در مقابل حمله روسیه هرگز روی میز نبوده است

نخست وزیر اسلوونی؛ کاستن از اهمیت مرزها راه حل مسائل بالکان است

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد