دیوان عالی روسیه بنیاد جان‌باختگان گولاگ، یکی از گروه‌های اصلی مدافع حقوق بشر این کشور را منحل کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیوان عالی روسیه
دیوان عالی روسیه   -  کپی رایت  AFP

دیوان عالی روسیه روز سه‌شنبه سازمان غیردولتی «یادبود»، یکی از اصلی‌ترین نهادهای مدافع حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در این کشور را منحل کرد.

سازمان غیردولتی «یادبود» برای گرامیداشت یاد قربانیان گولاگ، اردوگاه‌های کار اجباری در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق تلاش زیادی کرده بود. این سازمان در آخرین سال‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق بنیانگذاری شد.

دادستانی عمومی روسیه ماه گذشته از دیوان عالی این کشور خواسته بود تا مجوز فعالیت سازمان غیردولتی «یادبود» را لغو کند. در درخواست دادستانی روسیه سازمان غیردولتی «یادبود» به «ایجاد تصویری غیرواقعی از اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان کشوری تروریستی، ماله‌کشی و اعاده حیثیت جنایتکاران نازی» متهم شده بود.

مقامات روسیه در سال ۲۰۱۶ سازمان «یادبود» را «وابسته به خارج» معرفی کرده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان غیردولتی «یادبود» در واکنش به تصمیم دیوان عالی روسیه مبنی بر انحلال این سازمان اعلام کرد که این تصمیم با «انگیزه‌های سیاسی» گرفته شده است.

این سازمان طی سه دهه گذشته همواره از نقض حقوق بشر در روسیه و عدم مجازات ناقضان انتقاد کرده بود. «یادبود» در یکی از آخرین تحقیقاتش درباره فعالیت شبه نظامیان گروه واگنر تحقیق کرده بود. این سازمان همچنین از گروه واگنر به دلیل ارتکاب جنایت جنگی در سوریه شکایت کرده بود.

یکی از فعالیت‌های سازمان «یادبود» تهیه فهرست زندانیان سیاسی و کمک به آنها بود. این سازمان همچنین به پناهجویان و اعضای اقلیت‌های جنسی کمک می‌کرد.

پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۹ جایزه ساخاروف را به سازمان غیردولتی «یادبود» اهداء کرده بود.

شماری از چهره‌های سرشناس روسیه طی هفته‌های گذشته همزمان با افزایش فشارها بر «یادبود» از این سازمان غیردولتی حمایت کرده بودند.