Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه قطعنامه شورای امنیت درباره ارتباط بین امنیت و تغییرات اقلیمی را وتو کرد

روسیه قطعنامه شورای امنیت درباره ارتباط بین امنیت و تغییرات اقلیمی را وتو کرد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بجز هند که همداستان با روسیه به این قطعنامه رای منفی داد و چین دیگر عضو دارای حق وتوی شورای امنیت که ترجیح داد در رای گیری شرکت نکند، ۱۲ عضو دیگر با این طرح موافق بودند.

آگهی

روسیه با وتوی قطعنامه پیشنهادی جمهوری ایرلند و نیجر آخرین دور تلاش‌های بین‌المللی برای برجسته کردن خطرات تغییرات اقلیمی در سطح شورای امنیت سازمان ملل را ناکام گذاشت. 

این قطعنامه پیشنهادی با ۱۲ رای موافق از مجموع ۱۵ رای خواستار شناسایی تغییرات آب و هوایی بعنوان یک تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی بود. متن این سند خواستار در نظر گرفته شدن داده‌های مربوط به تبعات امنیتی تغییرات اقلیمی در استراتژی‌های شورای امنیت برای مدیریت منازعات و همچنین ماموریت‌های سیاسی و عملیات صلحبانی شده بود.

 پیش‌نویس قطعنامه ایرلند و نیجر همچنین از دبیر کل سازمان ملل می‌خواست تا در تلاش‌های خود در راستای پیشگیری از منازعات، خطرات امنیتی مرتبط با تغییرات آب و هوایی را بعنوان یک «مولفه محوری» در نظر بگیرد و در خصوص چگونگی مهار این خطرات حداکثر ظرف مدت دو سال گزارش دهد.

بجز هند که همداستان با روسیه به این قطعنامه رای منفی داد و چین دیگر عضو دارای حق وتوی شورای امنیت که ترجیح داد در رای گیری شرکت نکند، ۱۲عضو دیگر با این پیش‌نویس موافق بودند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیرایالات متحده آمریکا با تاکید بر اینکه بحران آب و هوایی همزمان بحران امنیتی هم هست این اقدام روسیه را «غیرقابل توجیه» توصیف کرد. فرانسه نیز هم نظر با آمریکا بر وجود ارتباط «واضح» بین گرمایش زمین و مقوله امنیت تاکید و بر چالش کمبود آب آشامیدنی و مواد خوراکی تصریح کرد.

سفرای جمهوری ایرلند و نیجر در سازمان ملل بعد از توسل مسکو به حق وتو، از وجود چنین مکانیسمی در شورای امنیت که از فردای جنگ جهانی دوم پنج کشور (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) را در موضعی برتر نسبت به سایر اعضا قرار داده است بشدت انتقاد کردند. سفرای ایرلند و نیجر بعنوان اعضای غیردائم شورای امنیت تاکید کردند که وتو حقی «نابهنگام» و «ناسازگار» با چالش های جدیدی چون تغییرات آب و هوایی است و در صورت ادامه وضع شورای امنیت هیچگاه توانایی عمل به وظیفه اصلی خود یعنی برقراری صلح و امنیت بین المللی را نخواهد داشت.

قطعنامه های مرتبط با اتیوپی، لیبی، سودان، سوریه، آفریقای مرکزی، مالی و بوسنی از جمله مواردی هستند که کرملین عمدتا در مواجهه با کاخ سفید از حق وتوی خود درباره آنها استفاده کرده است.

واسیلی نبنزیا، سفیر فدراسیون روسیه در سازمان ملل با رد مباحث مطرح شده در شورای امنیت روز دوشنبه با تاکید مجدد بر «غیرقابل پذیرش» بودن چنین قطعنامه ای گفت: «برای ما رابطه مستقیم بین تروریسم و تغییرات اقلیمی محرز نیست» و تصویب چنین قطعنامه هایی فقط بر سردرگمی و استانداردهای دوگانه می افزاید.

سفیر روسیه در ادامه با اذعان بر اینکه کشور متبوعش مخالفتی با تحولات جاری ندارد یادآور شد که مسیله هر کشور و هر منطقه باید بطور مجزا بررسی و درباره آن تصمیم گیری شود و وضع رویکردهای کلی و اتوماتیک برای رسیدگی به علل درگیری، شورای امنیت را از عمل به وظایف خود منحرف می کند.

در همین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم با تاکید بر مواضع قبلی خود در واکنش به این موضوع گفت: « اگر تغییرات آب و هوایی منشا این همه بدی نباشد بر آنها تاثیر مضاعفی دارد و عامل تشدیدکننده بی‌ثباتی، درگیری و تروریسم است».

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی روسیه بنیاد جان‌باختگان گولاگ، یکی از گروه‌های اصلی مدافع حقوق بشر این کشور را منحل کرد

کوپ۲۶؛ در جستجوی اهداف ملموس برای مقابله با تغییرات اقلیمی

پیش‌بینی آب و هوا دشوار شد؛ «تغییرات اقلیمی مهم‌ترین عامل وقوع سیل مرگبار آلمان و بلژیک بود»