عفو بین الملل: صاحبان حق وتو در شورای امنیت، قربانیان را نادیده می گیرند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عفو بین الملل: صاحبان حق وتو در شورای امنیت، قربانیان را نادیده می گیرند

سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارش تازه ای از وضعیت حقوق بشر در سال گذشته میلادی، خواستار لغو حق وتو در مواجه شورای امنیت سازمان ملل با جنایت علیه بشریت شد. سالیل شتی، دبیرکل این سازمان حق وتو را دلیل ناکارآمدی شورای امنیت سازمان ملل دانست و گفت: “شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شد تا از حقوق شهروندی دفاع کند و صلح و آرامش را برای ما به ارمغان بیاورد. معتقدیم دلیل اصلی که این شورای سازمان ملل موفق به انجام وظیفه خطیر خود نشده است اجرای حق وتو توسط پنج عضو دایم این شورا است.”

سازمان عفو بین الملل می گوید کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، به جای دفاع از حقوق غیرنظامیان در درگیری ها با استفاده از حق وتوی خود از منافع سرکوبگران و جنگ طلبان حمایت می کنند. این سازمان از کشورهای عضو دائم سازمان ملل خواسته در مواردی که زندگی انسانها در خطر است حق وتوی خود را نادیده بگیرند.

همچنین این سازمان در گزارش خود هر دو طرف درگیری در شرق اوکراین را در زمره ناقضان حقوق بشر قرار می دهد. در بخش دیگری از گزارش این سازمان پیکارجویان داعش مسئول برخی از فجیع ترین موارد نقض حقوق بشر شناخته شده اند و البته این سازمان سیاست های غلط ایالات متحده پس از یازده سپتامبر در منطقه خاورمیانه را در این رفتارها تاثیرگذار می شمارد.