Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیش‌بینی آب و هوا دشوار شد؛ «تغییرات اقلیمی مهم‌ترین عامل وقوع سیل مرگبار آلمان و بلژیک بود»

flood germany
flood germany Copyright Michael Probst/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Michael Probst/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین گزارش تحقیقاتی دانشمندان نشان می دهد که تغییرات اقلیمی مهم ترین عامل سیلاب‌هایی است که در ماه ژوئیه جان بیش از ۲۰۰ شهروند اروپایی را در دو کشور بلژیک و آلمان گرفت.

آگهی

بر اساس مطالعات تحقیقی که روز سه‌شنبه منتشر شد، تغییرات آب و هوایی یکی از عوامل اصلی سیل‌های ویرانگر ماه ژوئیه در اروپا بود.

در ماه ژوئیه گذشته دو روز بارش بی‌سابقه باران در بلژیک و آلمان باعث طغیان رودخانه‌ها شد و جان بیش از ۲۰۰ نفر را در این دو کشور گرفت.

۳۹ تن از دانشمندان عضو سازمان «توصیف وضعیت آب و هوایی»‌ می‌گویند گرم شدن ۱.۲ درجه‌ای آب و هوای زمین از انقلاب صنعتی به این طرف، احتمال وقوع سیلاب‌های تابستانی را بین ۲۰ تا ۹۰۰ درصد افزایش داده است.

این دانشمندان می‌گویند هرچند که شمال اروپا در فصل تابستان بارها میزبان باران‌های شدید در طول سه قرن گذشته بوده است، اما این بار به دلیل نابودی بخشی از طبیعت و خشکی زمین، شاهد سیلاب‌های مرگبار بودیم.

این دانشمندان می‌گویند که سیلاب‌های ماه ژوئیه یک رویداد عظیم و بسیار نادر است، که کمتر محققی می‌توانست آنرا پیش‌بینی کند. اننو نیلسون، یکی از نویسندگان این گزارش از موسسه هیدرولوژی فدرال آلمان می‌گوید که پیش‌بینی باران‌های شدید امکان‌پذیر بود اما وقوع سیلاب به این شدت به دلیل تبدیل شدن جنگل‌ها به زمین کشاورزی و یا ساخت و سازهای شهری غیرممکن بود. همزمان این گزارش می‌گوید که تغیرات اقلیمی عامل اصلی توده‌های هوای فشرده و بارندگی های شدید در تابستان است.

البته در این گزارش می‌خوانیم که به جز تغییرات اقلیمی، شرایط رودخانه ها و خاک و پوشش گیاهی در این مناطق نیز کمک زیادی به وقوع سیل کرده است.

هانا کلوک یکی دیگر از محققانی که به جمع‌آوری این مطلب کمک کرده است، می‌گوید:‌ «‌برجسته کردن اینکه چگونه تغییرات آب و هوایی سیل و سایر تأثیرات را افزایش می‌دهد، بسیار مهم است. اما این مهم است که ما از تغییرات آب و هوایی به عنوان بهانه‌ای برای عدم فعالیت استفاده نکنیم. افراد، مقامات محلی و دولت‌ها هنوز می‌توانند تغییرات محلی و خاصی را انجام دهند که می‌تواند جان مردم را نجات دهد و اموال را از بدترین سیل‌ها محافظت کند.»

سیل‌های مرگبار ماه ژوییه باعث شده است تا کارشناسان آب و هوایی اروپا نیز به فکر بیفتند از فناوری‌های تازه‌تری در این زمینه بهره ببرند.

از جمله این که در رایانه‌هایشان از مدل‌هایی استفاده کنند که می‌توانند حابجایی و افزایش همزمان گرما و رطوبت را بسنجند. نویسندگان این گزارش می‌گویند اگر جهان با افزایش ۲ درجه ای گرما تا پایان قرن رو به رو شود با سیلاب‌های بسیار شدیدتر و تکراری‌تر از آنچه در تابستان شاهدش بودیم، مواجه خواهیم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلوندهای آمریکایی چگونه با حساب‌های جعلی از امارات حمایت می‌کنند؟

یونیس فوت، زن دانشمندی که سال ۱۸۵۶میلادی برای نخستین بار عامل اصلی پدیده تغییرات اقلیمی را کشف کرد

روسیه قطعنامه شورای امنیت درباره ارتباط بین امنیت و تغییرات اقلیمی را وتو کرد