بلینکن در دیدار با همتای آلمانی: تا تفنگ روسیه بر سر اوکراین است مذاکرات پیشرفتی نخواهد داشت

armed forces of the Russian Federation and the Republic of Belarus
armed forces of the Russian Federation and the Republic of Belarus Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلینکن با اشاره به امیدواری روسیه برای پیشرفت در زمینه‌هایی مانند کنترل تسلیحات گفت: «تا زمانی که "تفنگ بر سر اوکراین" است در مذاکرات با روسیه هیچ پیشرفتی وجود نخواهد داشت.»

آگهی

دیپلمات‌های ارشد دو کشور ایالات متحده و آلمان روز چهارشنبه بار دیگر هشدار دادند که پیامدهای حمله احتمالی روسیه به اوکراین، برای مسکو بسیار سنگین خواهد بود.

آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان در جریان سفر به واشنگتن و دیدار با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن، بر لزوم رسیدن به راه‌حلی دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها میان غرب و مسکو تاکید کرد و گفت: «هیچ جایگزینی برای راه حل سیاسی وجود ندارد. این باید برای دولت روسیه روشن باشد.»

او افزود که روسیه آگاه است که اروپا و ایالات متحده برای تحمیل «پیامدهای سنگین» به روسیه در صورت تهاجم، دارای «موضع مشترک» هستند؛ با این وجود مشخص نکرد که آلمان برای تحریم روسیه چه اقدامی انجام خواهد داد.

تا «تفنگ بر سر اوکراین» است مذاکرات هیچ پیشرفتی نخواهد داشت

دیدار دو جانبه وزرای خارجه آلمان و آمریکا در آستانه گفتگوی غرب با مقامات روسیه هفته آینده در اروپا انجام شد؛ واشنگتن که از تقویت قدرت نظامی روسیه در امتداد مرزهای اوکراین نگران شده، متحدان اروپایی را برای تهدید روسیه به تحریم‌های بیشتر گرد هم آورده است.

بر همین اساس آنتونی بلینکن ضمن هشدار در این باره که هرگونه اقدام نظامی از سوی مسکو هزینه‌های سنگینی برای اقتصاد روسیه به همراه خواهد داشت، گفت: «همبستگی قوی ترانس‌آتلانتیک مؤثرترین پاسخ و مؤثرترین ابزاری است که ما برای مقابله با تجاوز روسیه داریم.»

او همچنین با اشاره به امیدواری روسیه برای پیشرفت در زمینه‌هایی مانند کنترل تسلیحات گفت: «تا زمانی که "تفنگ بر سر اوکراین" است در مذاکرات با روسیه هیچ پیشرفتی وجود نخواهد داشت. پیشرفت واقعی در هر یک از این حوزه‌ها، آنهم در فضای تشدید تنش و تهدید اوکراین با اسلحه بسیار سخت است. روسیه نباید شک داشته باشد که تجاوز نظامی بیشتر به اوکراین، برای او عواقب هنگفت و هزینه‌های سنگینی در پی خواهد داشت».

سخنان وزیر خارجه آمریکا در حالی بیان می‌شود که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه در جریان سفر خود به اوکراین اعلام کرد هرگونه تجاوز نظامی عواقب سنگینی در پی دارد و از روسیه خواست توافق مینسک را به طور کامل اجرا کند. او افزود اگر روسیه بخواهد ساختار امنیتی اروپا را زیر سوال ببرد، اتحادیه اروپا نمی‌تواند یک تماشاگر بی‌طرف باشد.

اوکراین روسیه را به جمع آوری حدود ۱۰۰ هزار سرباز برای تهاجم احتمالی به خاکش متهم کرده و هشدار داده است که درگیری‌ها در منطقه دونباس واقع در شرق این کشور می‌تواند به جنگی تمار عیار میان همسایگانی تبدیل شود که زمانی عضو اتحاد جماهیر شوروی پیشین بودند.

حمایت پزشکی و درمانی آلمان از اوکراین

آمریکا وعده داده که به ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین برای دفاع از خود در برابر تجاوز احتمالی روسیه ادامه خواهد داد. اما خانم بائربوک گفت که آلمان در مورد تامین تسلیحات اوکراین «موضع متفاوتی» با ایالات متحده دارد و به جای این کار، از نیروهای مسلح اوکراین با ارسال تجهیزات پزشکی و کمک به درمان سربازان اوکراینی زخمی شده در درگیری‌ها حمایت می‌کند.

بلینکن و بائربوک دربارۀ آینده پروژه خط لوله گاز طبیعی نورد استریم۲ نیز گفتگو کردند و خانم بائربوک گفت: «ما توافق کردیم که چنانچه روسیه از انرژی به عنوان سلاح استفاده کند یا به اقدامات تهاجمی خود علیه اوکراین ادامه دهد، به همراه دیگر شرکای اروپایی اقدامات مؤثری علیه مسکو انجام دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اموال و دارایی‌های رئیس جمهوری سابق اوکراین توقیف شد

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

توقف پیشروی روس‌ها در محدوده آودیئیفکا؛ اوکراین: کشتی ۶۵ میلیون دلاری روسیه را هدف گرفتیم