ناتو و روسیه بر سر بحران اوکراین نشست ویژه برگزار می‌کنند

دیدار رئيس جمهوری اوکراین و دبیرکل ناتو
دیدار رئيس جمهوری اوکراین و دبیرکل ناتو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این نشست ویژه قرار است سفرای ناتو و مقام‌های ارشد روسیه در خصوص موضوعات مختلفی به ویژه تنش‌ها در مرز با اوکراین با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

آگهی

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نشستی ویژه به منظور دیدار و گفتگو میان سفرای این پیمان و مقام‌های ارشد روسیه برای هفته آینده میلادی برنامه ریزی کرده است.

این نشست به منظور بررسی خطرات و تنش‌هایی که در مرز اوکراین پدید آمده برگزار می‌شود. ناتو که نگران استقرار نظامی روسیه در امتداد مرز اوکراین است، چندین ماه است که برگزاری چنین نشستی را پیگیری می‌کند. با این حال پس از تشدید تنش‌ها بر سر ماجرای جاسوسی سفرای روسیه در این پیمان، برگزاری این نشست به تعویق افتاده بود.

این نشست که سابقه برگزاری آن به سال ۲۰۰۲ میلادی بازمی‌گردد قرار است در روز ۱۲ ژانویه در بروکسل برگزار شود. همچنین روز ۱۰ ژانویه مقام‌های امنیتی و ارشد دو کشور ایالات متحده و روسیه قرار است در ژنو با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند که نتایج آن ملاقات می‌تواند بر نشست بروکسل نیز تاثیر بگذارد.

جوزپ بورل، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز برای بررسی شرایط در مناقشه اوکراین، روز سه‌شنبه ۴ ژانویه، به کی‌یف سفر کرد تا رهبران اوکراین در خصوص موضوعات مختلف گفتگو کند.

تنش‌های میان اوکراین و روسیه در حالی شدت گرفته، که مسکو خواهان دریافت تضمین‌هایی است که ناتو گسترش خود به سمت شرق را متوقف کرده و به همکاری نظامی با اوکراین و گرجستان پایان دهد. مسکو همچنین اظهارات آمریکا مبنی بر برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده و کی‌یف را به نسل‌کشی روس‌ها در مناطق شرقی اوکراین محکوم کرده است.

بعد از اعلام مقام‌های ناتو در خصوص برگزاری نشست با مقام‌های روسی، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز تایید کرد که سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه این کشور در نشست مذکور حضور خواهند داشت. آقای ریابکوف که روز ۱۰ ژانویه با وندی شرمن، در ژنو ملاقات خواهد کرد، از آنجا به همراه دیگر مقام‌های ارشد روس، به بروکسل می‌رود تا در این نشست حضور یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن در دیدار با همتای آلمانی: تا تفنگ روسیه بر سر اوکراین است مذاکرات پیشرفتی نخواهد داشت

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است