Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

شرکت‌های نوپای آلمانی خود را برای قانونی شدن ماری‌جوانا آماده می‌کنند

تولید ماریجوانا
تولید ماریجوانا Copyright Richard Vogel/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Richard Vogel/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت فدرال آلمان در سال ۲۰۱۶ مصارف پزشکی ماری‌جوانا قانونی کرد. اما دولت جدید، تحت ریاست صدراعظم اولاف شولتس، که در دسامبر ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفت، می‌خواهد گامی فراتر بردارد و فروش ماری‌جوانا را برای استفاده تفریحی به بزرگسالان در مغازه‌های تخصصی و دارای مجوز، قانونی کند.

آگهی

استارتاپ‌های متعددی در سراسر آلمان خود را برای قانونی شدن ماری‌جوانای تفریحی آماده می‌کنند چرا که دولت جدید آلمان، با وجود اظهار تردید اتحادیه پلیس این کشور، اعلام کرده که اقدامات برای قانونی کردن فروش ماری‌جوانا به بزرگسالان را آغاز می‌کند.

شرکت تولید ماری‌جوانای «دِمِکان» نیز به عنوان برنده نخستین مناقصه آژانس ماریجوانای آلمان آماده برداشت نخستین کشت گیاه شاهدانه خود است. این نخستین برداشت در مقیاس بزرگ در خاک آلمان خواهد بود. شاهدانه‌ها در ماه نوامبر کاشته شدند و حدود یک تن محصول تولید می‌کنند. مزرعه تولید ماریجوانای این شرکت در شهر درسدن داخل یک کشتارگاه سابق قرار دارد و مجهز به تجهیزات امنیتی زیادی است.

دولت فدرال آلمان در سال ۲۰۱۶ مصارف پزشکی ماری‌جوانا قانونی کرد. اما دولت جدید، تحت ریاست صدراعظم اولاف شولتس، که در دسامبر ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفت، می‌خواهد گامی فراتر بردارد و فروش ماری‌جوانا را برای استفاده تفریحی به بزرگسالان در مغازه‌های تخصصی و دارای مجوز، قانونی کند. چنین قانونی مشابه قوانینی است که در کانادا و برخی از ایالت‌های آمریکا وجود دارد. در این راستا، چندین استارتاپ در سال‌های اخیر در حوزه تولید فرآورده‌های شاهدانه از جمله ماری‌جوانا در آلمان تاسیس شده‌اند.

دولت جدید آلمان از سه حزب موتلف تشکیل شده است: حزب سوسیال دموکرات، حزب سبز و حزب لیبرال دموکرات‌ آزاد. این سه حزب پیش از این بر سر حرکت به سمت قانونی کردن ماری‌جوانا برای استفاده تفریحی به توافق رسیده بودند. اما هنوز جزئيات عملی از جمله برنامه زمانی برای اجرای چنین اقدامی ارائه نشده است.

برخی از احزاب و گروه‌ها، از جمله حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل از این طرح انتقاد می‌کنند. منتقدان دسترسی آسان جوانان یا افراد مسن و آسیب‌پذیر را به ماری‌جوانا مایه نگرانی دانسته و تاکید می‌کنند چنین اقدامی تاثیری در کاهش قاچاق مواد مخدر نخواهد داشت. یکی از دو اتحادیه بزرگ پلیس آلمان نیز در خصوص نتایج مثبت قانونی کردن ماری‌جوانا ابراز تردید کرده است.

این استدلال که از سویی جرایم سازمان‌یافته بخشی از بازار و منافع اقتصادی خود را از دست می‌دهد و از سوی دیگر وضع مالیات بر این صنعت، در‌آمد جدیدی برای دولت تولید می‌کند، از دلایل تشویق به قانونی کردن ماری‌جوانا در آلمان بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان مصرف ماری‌جوانا را قانونی اعلام کرد

مصرف سهوی محصولات حاوی ماری‌جوانا به شکل چشمگیری در میان کودکان آمریکایی افزایش داشته است

«شاه خویسان» که به دلیل کشت ماری‌جوانا در مقابل کاخ ریاست جمهوری دستگیر شده بود آزاد شد