«شاه خویسان» که به دلیل کشت ماری‌جوانا در مقابل کاخ ریاست جمهوری دستگیر شده بود آزاد شد

آزادی شاه خویسان از زندان
آزادی شاه خویسان از زندان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تصاویر منتشر شده از سوی خبرگزاری فرانسه به نظر می‌رسد که بومیان پس از آزادی شاه خویسان مشغول استعمال ماری‌جوانا در مقابل دادگاه هستند.

آگهی

شاه خویسان، رهبر گروهی از معترضان بومی اهل آفریقای جنوبی که به دلیل کاشت بوته‌های ماری‌جوانا در مقابل کاخ ریاست جمهوری آفریقای جنوبی دستگیر شده بود، از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه پلیس هنگام دستگیری شاه خویسان و چند نفر دیگر از همراهان او آمده بود: «آنها به خرید و فروش دگا [نوعی ماری جوانا]، کشت و زرع غیرقانونی آن و همچنین عدم استفاده از ماسک در ملاء عام به دستور پلیس بازداشت شدند.»

پلیس بدون ذکر نام به دستگیری سه مرد و یک زن اشاره کرده بود.

AFP
طرفداران شاه خویسانAFP

حامیان شاه خویسان در خارج از ساختمان دادگاه از او استقبال کردند. در تصاویر منتشر شده از سوی خبرگزاری فرانسه به نظر می‌رسد که بومیان مشغول استعمال ماری‌جوانا هستند.

«استفاده از ماری‌جوانا برای معالجه فشار خون و سرطان میان بومیان خویسان‌»

ملکه سینتیا، همسر شاه خویسان پیش از این از دستگیری همسرش ابراز نگرانی کرده بود. او همچنین درباره استفاده از گیاه ماری‌جوانا به طور سنتی گفته بود: «استفاده از داگا به طور سنتی برای معالجه فشار خون و سرطان میان بومیان خویسان‌ رواج داشته است.»

AFP
دستگیری به جرم پرورش گیاه ماری‌جواناAFP

خویسان‌های معترض از سال ۲۰۱۸ کمپینی به راه انداخته و در فضای سبز اطراف مجسمه نلسون ماندلا در مجاورت کاخ ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی تحصن کرده‌اند. معترضان خواهان به رسمیت شناخته شدن زبان مادری و مالکیت‌شان بر زمین‌های اجدادی هستند.

خویسان‌ها قدیمی‌ترین ساکنان آفریقای جنوبی هستند اما در حال حاضر اقلیتی کوچک در این کشور را تشکیل می‌دهند.

AFP
بومیان سه سال است که اینجا چادر زده و همینجا ماری‌جوانا کاشته‌اندAFP

خویسان نامی است عمومی برای گروه‌های قومی که در جنوب آفریقا زندگی می‌کنند. جمعیت خویسان آفریقای جنوبی به صدها هزار نفر برآورد شده است. آنها ویژگی‌های فیزیکی و زبانی مشترکی دارند. خویسان در ابعاد فرهنگی به دو دسته شکارچی-گردآورنده و دامدار تقسیم می‌شوند.

یکی از چادرهای مربوط به محل زندگی این بومیان تنها چند متر با مجسمه برنزی غول پیکر نلسون ماندلا، نخستین رئیس جمهوری سیاه پوست این کشور فاصله دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت‌های نوپای آلمانی خود را برای قانونی شدن ماری‌جوانا آماده می‌کنند

برای اولین بار در اتحادیه اروپا؛ پرورش و مصرف شخصی ماری‌جوانا در مالت قانونی شد

ماری‌جوانا و حشیش از فهرست مواد مخدر «بسیار خطرناک» سازمان ملل خارج شد