Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فروش قانونی ماریجوانا در داروخانه های پایتخت اروگوئه

فروش قانونی ماریجوانا در داروخانه های پایتخت اروگوئه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حال حلاضر ۱۶ داروخانه در مونته ویدئو، پایتخت اروگوئه در شبکه دولتی توزیع ماریجوانا هستند.

آگهی

اروگوئه اولین کشور جهان است که مصرف ماریجوانا در آن قانونی است و تولید و فروش آن در دست دولت است. از ماه ژوییه ۲۰۱۷ مردم می توانند این ماده را از داروخانه ها نیز تهییه کنند.

فدریکو یکی از شهروندان مونته ویدئو برای تهییه آسپیرین یا مسکن ضد درد اغلب به داروخانه مراجعه می کند. اما او می تواند علاوه بر مسکن یا داروهایی که نیاز به نسخه ندارد، ماریجوانا هم از داروخانه بخرد.

از فدریکو، می پرسیم پس از گذشت شش ماه، چه تجربه ای داشته است؟ او می گوید: «به نظرم آزاد شدن فروش ماریجوانا در داروخانه ها، بخوبی کار می کند. تنها مشکلی که وجود دارد این است که تعداد داروخانه هایی که می توان در آنها ماریجوانا خرید، زیاد نیست. اغلب جلوی داروخانه هایی که ماریجوانا می فروشند، صفهای طویل تشکیل می شود. به جز این، من راضی ام و به نظرم خیلی خوب است.»

در حال حلاضر ۱۶ داروخانه در مونته ویدئو، پایتخت اروگوئه در شبکه دولتی توزیع ماریجوانا هستند. البته برای خرید آن سهمیه وجود دارد: هر کس مجاز است در هفته ۱۰ گرم ماریجوانا بخرد . هر گرم آن هم یک دلار و ۳۰ سنت است.

شرایط خرید ماریجوانا در داروخانه ها

البته خرید آن برای همه آزاد نیست. خریداران باید حتما شهروند اوروگوئه باشند، به سن قانونی رسیده باشند و نام و اثر انگشتش دیجیتالی شان هم در فهرست مرکز دولتی نظارت بر فروش ماریجوانا، ثبت شده باشد. هدف، نظارت و کنترل بر خرید و فروش، و کنترل هویت خریداران و از هم مهمتر جلوگیری از قاچاق آن است.

یکی از شهروندان مونته ویدئو در این باره می گوید: «امروز ما از داروخانه ها مایجوانا می خریم، مالیات هم پرداخت می کنیم، این سیستم در آینده هم می تواند ادامه پیدا کند و ما هم می توانیم به طور قانونی آن را بخریم مثل چیزهای دیگر. خوب است که به این صورت پیش برود.»

هدف دولت از قانونی کردن خرید و فروش ماریجوانا، این بود که مردم بتوانند آن را در داروخانه تهیه کنند تا دولت بتواند بازار قاچاق مواد مخدر را کنترل کند. برآورد می شود که بازار سیاه آن سالیانه ۴۰ میلیون دلار باشد. دولت تولید را به بخش خصوصی سپرده است. هر سال چهار تن ماریجوانا تولید می شود.

پس از گذشت چند ماه از فروش آن در داروخانه ها، مرکز دولتی نظارت و کنترل بر تولید و مصرف آن به نتایج خوبی رسیده است: تقریبا ۲۰ درصد از مصرف کنندگان در فهرست مربوط ثبت شده اند.

دیه گو اولیوبیه مدیر مرکز دولتی نظارت و کنترل بر تولید و مصرف ماریجوانا می گوید: « این نتایج نشان می دهد که همه این افراد ماریجوانا را در بازار غیرقانونی تهیه نمی کنند. در نتیجه، سود آن هم روانه بازار سیاه نمی شود. این کار بی تردید به کنترل قاچاق موارد مخدر، دست کم ماریجوانا کمک می کند. البته الان برای نتیجه گیری و ارزیابی اهدافمان نیاز به زمان بیشتری داریم.»

Uruguay Registered Cannabis Buyers Exceed 11,500 | Ganjapreneur https://t.co/xBi0eZfcrL

— Cathie Sherwood (@cathsher) January 7, 2018

مخالفان طرح دولت خرید و فروش آزاد ماریجوانا

البته، این طرح دولت مخالفان هم دارد. منتقدان می گویند که این قانون راه را برای دسترسی به مواد مخدر باز می کند. اغلب مردم عادری هم با این طرح مخالفند.

لایحه مربوط به تولید، فروش و مصرف ماری جوانا از سال ۲۰۱۳ میلادی در اورگوئه تصویب شد. آن موقع ۶۱ درصد جمعیت مردم مخالف بودند. امروز ۵۴ درصد مخالفند.

روزاریو کیرولو، تا به ال تحقیقات متعددی درباره قانونی شدن ماریجوانا انجام داده است. او می گوید: «طرح دولت در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که سه هدف اصلی این قانون محقق شود. یک، کاهش مجازات و جریمه مصرف کنندگان؛ دو، تولید مواد با کیفیت برای حفظ سلامت عمومی جامعه. سه، بهبود امنیت عمومی، یعنی از بین بردن بازار قاچاق مواد مخدر و کاهش سطح خشونتهای مربوط به آن. اگر دولت موفق به تأثیرگذاری بر این سه حوزه شود، اعتقاد دارم که بیشتر مردم اروگوئه از این قانون حمایت خواهند کرد.

شهروندان می توانند برای مصرف شخصی ماریجوانا بکارند

بر اساس این قانون افراد می توانند برای مصرف شخصی، بصورت گروهی یا انفرادی گیاه ماری جوانا بکارند

مارتین تصمیم گرفته خانه مایجوانا بکارد. او درباره فواید کاشت ماریجوانا می گوید که از کیفیت محصول اطمینان دارد و می افزاید: «فایده این کار این است که می دانم دقیقا چه چیزی می کشم، و گیاه چطور رشد کرده است. دلم می خواهد بدانم دقیقا چی می کشم، مستقل باشم و هر موقع از سال، بدون کاغذ بازی و کارهای اداری ماریجوانا داشته باشم. و از همه مهتر این که از بازار قاچاق دور باشم.»

پی یر مول، خبرنگار یورونیوز می گوید: «شش ماه از فروش آزاد اولین گرمهای ماری جوانا در داروخانه های اوروگوئه می گذرد. مردم بیشتر از قبل به این ابتکار عمل قانونی توجه می کننند. فرایند نظارتی تحت ریاست جمهوری خوزه موخیکا آغاز شد. اما اولویت دولت کنونی تاباره واسکز نیست. اما این این سیستم، منحصر به فرد در جهان شروع خوبی داشته است.. امروز ۱۸۰۰۰ نفر از مردم، ماریجوانا را بصورت قانونی می خرند. > Legal marijuana sales in Uruguay face challenges from banks https://t.co/ACo0WnGsBM#Cannabis#Marijuanapic.twitter.com/JiGv89YZkF

— Cannabis Seeds USA (@cannaseedsusa) January 8, 2018

بیشتر بخوانید:برگزاری نمایشگاه حامیان ماریجوانا در مکزیکوسیتی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افتتاح اولین کافه استعمال ماری‌جوانا در هالیوود

کانادا یک گام به مصرف قانونی ماریجوانا نزدیک شد

مصرف ماری‌جوانا در کدام کشورهای اروپایی قانونی است؟