نشست سازمان همکاری اسلامی برای کمک به افغانستان؛ سازمان ملل خواستار «انعطاف» در برابر طالبان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی برای کمک به افغانستان در اسلام‌آباد
برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی برای کمک به افغانستان در اسلام‌آباد   -   کپی رایت  AP Photo

نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی برای رسیدگی به وضعیت وخیم اقتصادی افغانستان روز یکشنبه در پارلمان پاکستان آغاز به کار کرد. در این نشست نمایندگان عالی‌رتبه ۵۷ کشور مسلمان به همراه فرستادگانی از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین راه‌های کمک مالی به اقتصاد فروپاشیده افغانستان را بررسی می‌کنند. امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان، ریاست هیات نمایندگی افغانستان در این نشست را بر عهده دارد.

از زمان به قدرت بازگشتن طالبان در نیمه ماه اوت امسال، جامعه جهانی کمک‌های سرشار خود به این کشور را متوقف کرده است. به‌علاوه دارایی‌های دولت افغانستان در بانک بین‌المللی مسدود شده و حکومت جدید امکان دسترسی به میلیون‌ها دلار پول نقد را ندارد. مساله خشکسالی کم‌سابقه در افغانستان به رنج میلیون‌ها شهروند این کشور افزوده است.

نماینده سازمان ملل متحد: به تعهدات سازنده با حاکمان افغانستان نیاز داریم

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل ملل متحد و مسئول هماهنگی کمک‌های بشردوستانه این سازمان در جریان این نشست هشدار داد «افغانستان فقط با اعانه زنده نخواهد ماند.» وی از دولت‌های خارجی خواست تا با اجازه ورود پول به افغانستان و انعطاف نشان دادن در برابر طالبان، امکان پرداخت حقوق‌های معوقه را به مسئولان امارت اسلامی بدهند.

آقای گریفیس در بخشی از سخنرانی خود گفت: «ما به تعهدات سازنده با حاکمان دوفاکتو (واقعا موجود) نیاز داریم تا مطالبات متقابلمان از همدیگر روشن شود.

نماینده سازمان ملل متحد در این نشست گفت: «خانواده‌ها پول نقد کافی برای هزینه‌های روزمره از قبیل خوراک ندارند. قیمت سوخت حدود ۴۰ درصد افزایش یافته و بیشتر خانواده‌ها ۸۰ درصد پولشان را فقط برای غذا خرج می‌کنند.» وی با هشدار نسبت به وضعیت به‌شدت سخت معاش مردم افغانستان گفت: سازمان ملل متحد سال آینده ۴ و نیم میلیارد دلار کمک بشردوستانه برای افغانستان درخواست کمک خواهد کرد که بزرگ‌ترین رقم از این دست خواهد بود.»

هشدار عمران خان به ایالات متحده: «تبعات نابه‌سامانی در افغانستان به ایران و پاکستان محدود نخواهد بود»

عمران خان، نخست وزیر پاکستان و میزبان این اجلاس اضطراری در برنامه افتتاحیه نشست در پارلمان پاکستان با تکرار درخواست رفع مسدودیت از اموال بلوکه شده افغانستان در ایالات متحده هشدار داد: «هرج و مرج در افغانستان به نفع هیچ طرفی نیست و تبعات تشدید نابه‌سامانی در این کشور تنها محدود به جمهوری اسلامی ایران و پاکستان نخواهد بود.»

بسیاری از سیاستمداران و فعالان در افغانستان، پاکستان و به پیژه دستگاه اطلاعاتی این کشور را به حمایت گسترده و قومیت محور از دور پایانی حملات جنگجویان این گروه به دولت اشرف غتی متهم می‌کنند.

پیشنهاد ایران برای تاسیس صندوق مالی اسلامی برای حمایت از افغانستان

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نشست ویژه اسلام‌آباد بار دیگر با تاکید بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، پیشنهاد کرد یک صندوق مالی بین کشورهای اسلامی برای کمک به افغانستان تشکیل شود.

آقای امیرعبداللهیان می‌گوید در پی بروز ناآرامی سیاسی در افغانستان «روزانه ۵هزار مهاجر افغان وارد ایران می‌شوند.» براساس گزارش نهادهای بین‌المللی بسیاری از این پناهجویان تلاش می‌کنند با عبور از ایران و ترکیه، خود را به اروپا برسانند.

ایران و پاکستان، دو همسایه بزرگ افغانستان بارها نسبت به خطر گسترش داعش در شرایط نابه‌سامان این کشور هشدار داده اند. علاوه بر حمایت تاریخی اسلام‌آباد از شکل‌گیری و توسعه طالبان، گزارش‌های متعددی از همکاری تهران با طالبان از سال ۲۰۱۴ برای جلوگیری از گسترش فعالیت‌های داعش خراسان به سوی مرزهای افغانستان با ایران منتشر شده است.

آمادگی بانک توسعه اسلامی برای کمک هدفمند به بازسازی اقتصاد فروپاشیده افغانستان

در حالیکه سازمان ملل متحد و نهادهای بین‌المللی پرشمار دیگر بارها نسبت به بروز قریب‌الوقوع یک فاجعه انسانی در افغانستان هشدار می‌دهند، رئیس بانک توسعه اسلامی برای کمک هدفمند به اقتصاد این کشور بحران‌زده اعلام آمادگی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس محمد سلیمان الجاسر، رئیس عربستانی این بانک با ارائه چند پیشنهاد مشخص برای ازسرگیری حیات اقتصاد افغانستان گفت: «بانک توسعه اسلامی می‌تواند از نهادهای بزرگ اقتصادی برای انتقال پول به افغانستان و تجارت‌های پویا به منظور کمک به احیای اقتصاد بحران‌زده این کشور استفاده کند.»

این پیشنهادها در حالی اعلام می‌شود که بسیاری از اعضای کابینه امارت اسلامی از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم شده اند. هیچ‌یک از اعضای جامعه جهانی تاکنون دولت جدید افغانستان را به رسمیت نشناخته است. در دهه ۱۹۹۰ تنها عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی حکومت طالبان را به رسمیت شناخته بودند.