Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تبادل آتش بین طالبان و مرزبانی ایران در نزدیکی ولایت نیمروز افغانستان

مرز ایران و افغانستان
مرز ایران و افغانستان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی رسانه‌های افغانستان از تصرف دو پاسگاه مرزی ایران از سوی نیروهای طالبان خبر داده‌اند. این در حالی است که رسانه‌های ایران به نقل از «منبع مطلع» تصرف پاسگاه‌های مرزی به دست طالبان را تکذیب کردند.

آگهی

گزارش‌های مختلف از وقوع درگیری شدید بین نیروهای مرزبانی ایران با گروه طالبان در مرز با افغانستان حکایت دارد.

در برخی گزارش‌ها از تصرف دو پاسگاه مرزی ایران از سوی نیروهای طالبان سخن گفته شده است. این در حالی است که رسانه‌های ایران به نقل از «منبع مطلع» تصرف پاسگاه‌های مرزی به دست طالبان را تکذیب کردند.

بنا به گزارش‌ها این درگیری‌های مرزی بعدازظهر چهارشنبه در منطقه شغالک در نزدیک ولایت نیمروز افغانستان روی داد. خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که عبور کشاورزان ایرانی از دیواری که در داخل خاک ایران کشیده شده برای نیروهای طالبان این تصور را پدید آورده است که آنها وارد خاک افغانستان شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به این گزارش نیروهای طالبان به سوی کشاورزان ایرانی تیراندازی کردند که این اقدام واکنش متقابل نیروهای مرزی ایران را به دنبال داشت.

خبرگزاری فارس گزارش داده است که درگیری‌ها برای «دقایقی با سلاح نیمه سنگین» ادامه داشت اما اکنون این درگیری‌ها بدون تلفات پایان یافته است. 

خبرگزاری تسنیم به طور قطعی درباره پایان تبادل آتش بین طالبان و نیروهای مرزی ایران گزارشی نداده است. این خبرگزاری در گزارش خود آورده است: «گفته می‌شود هم‌اکنون این درگیری‌ها پایان یافته و ایران در حال توجیه طالبان نسبت به خط مرزی است.»

معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیمای ایران اوضاع در مرز با افغانستان را «آرام» توصیف کرد. وی افزود که این درگیری‌ها «سطحی» بوده و اکنون به پایان رسیده است.

ایران و افغانستان بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند. ایران تاکنون دولت تشکیل‌شده از سوی طالبان در افغانستان را به رسمیت نشناخته است هرچند علی خامنه‌ای، رهبر ایران چند هفته پیش در یکی از سخنرانی‌های خود از سران طالبان به عنوان «مسئولان محترم کنونی افغانستان» یاد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی طالبان به یورونیوز: همراهی نکردن جامعه جهانی با ما به بهای قدرت‌گیری داعش تمام می‌شود

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

سی‌ان‌ان: آمریکا در هفته‌های اخیر از تلاش ایران برای ترور دونالد ترامپ مطلع شده بود