فرانسه بخشی از آرشیو محرمانه جنگ الجزایر را ۱۵ سال پیش از موعد در اختیار عموم قرار می‌دهد

تظاهرات در الجزایر علیه حضور نیروهای فرانسوی
تظاهرات در الجزایر علیه حضور نیروهای فرانسوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت فرانسه اعلام کرد در راستای پیشبرد سیاست گام‌های کوچک برای آشتی با الجزایر، بخشی از آرشیو محرمانه جنگ استعماری با این کشور را ۱۵ سال پیش از موعد در دسترس همگان قرار می‌دهد.

آگهی

وزیر فرهنگ فرانسه روز جمعه ۱۰ دسامبر اعلام کرد این کشور برای رویارویی با حقیقت عریان آرشیو اسناد محرمانه دادگستری این کشور در جریان جنگ الجزایر را ۱۵ سال زودتر از موعد منتشر می‌کند.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که روابط میان الجزایر و فرانسه از ماه‌ها پیش و در پی انتشار سخنان امانوئل ماکرون در یک دیدار خصوصی با خانواده‌های کهنه سربازان جنگ با مستعمره سابق، به شدت بحرانی شده است. آقای ماکرون در آن دیدار خصوصی گفته بود حاکمان الجزایر پس از استقلال یک رژیم نظامی به راه انداختند.

روزلین باشلو،‌ وزیر فرهنگ دولت امانوئل ماکرون در یک برنامه تلویزیونی با اعلام خبر انتشار اسناد محرمانه جنگ گفت: «ما باید با الجزایر چیزهایی را بسازیم. این چیزها فقط بر پایه حقیقت ساخته خواهند شد.»

امانوئل ماکرون از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۷، آنگونه که خود می‌گوید تلاش می‌کند تا با «گام‌هایی کوچک» اختلاف و نفرت تاریخی میان دو کشور را از بین ببرد. رئیس جمهوری فرانسه پیش از این، بدون عذرخواهی از الجزایر، ارتکاب جنایات جنگی در جریان سرکوب نبرد استقلال را به رسمیت شناخته بود.

ارتش فرانسه در جریان هشت سال جنگ استقلال ارتش الجزایر، بیش از صد هزار قربانی در صفوف شبه‌نظامیان و شهروندان الجزایر بر جا گذاشت. نیروهای فرانسوی اعضا و هواداران جبهه آزادیبخش الجزایر را به شکل سیستماتیک شکنجه می‌کردند. شمار بسیاری از بازداشتی‌های جنگ، بدون محاکمه به قتل رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون بابت کشتار الجزایری‌ها رسما عذرخواهی نکرد اما الیزه جنایت پلیس را «غیرقابل توجیه» دانست

ادامه تنش دیپلماتیک میان پاریس و الجزیره؛ حریم هوایی الجزایر به روی پروازهای ارتش فرانسه بسته شد

ماکرون قتل یکی از رهبران استقلال الجزایر توسط فرانسه را به‌ رسمیت شناخت