کاخ الیزه بر سر نقش فرانسه در جنگ و استعمار الجزایر: پوزش و توبه در کار نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورنیوز
مبارزات استقلال الجزایر
مبارزات استقلال الجزایر   -   کپی رایت  Anonymous/AP2007

رئیس جمهوری فرانسه،‌ امانوئل ماکرون درباره کشتار صدها هزار از شهروندان الجزایر توسط دولت فرانسه در جریان استقلال این کشور در دهه ۵۰ و۶۰ میلادی «توبه» و «عذرخواهی» نخواهد کرد، اما فرانسه حاضراست «اقدام نمادین» انجام بدهد.

کاخ ریاست جمهوری فرانسه پس از آنکه امانوئل ماکرون گزارش تحقیقی مورخ فرانسوی، بنجامن استورا را دریافت کرد، در این مورد اطلاع رسانی کرد.

این استاد تاریخ فرانسه در ژوئیه گذشته مسئول تدوین گزارشی درباره نقش فرانسه در دوران استعمار و جنگ استقلال الجزائر بین سالهای ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ شد.

آقای استورا از دولت فرانسه خواست کمیسیونی با عنوان «حقیقت و حافظه تاریخی» برای بررسی دقیقتر تشکیل شود. کمیسیونی که با همکاری دو دولت الجزایر و فرانسه می تواند بنوعی عامل پایان دادن به تنش های تاریخی چنددهه اخیر باشد.

AP Photo
نظامیان فرانسه در خیابانهای الجزیره پایتخت کشورAP Photo

همزمان اما کاخ الیزه می گوید که امسال در شصتمین سالگرد پایان جنگ الجزایر در سال ۱۹۶۲ امانوئل ماکرون در سه تاریخ مهم منتسب به این جنگ شرکت خواهدکرد؛ روز ملی جنبش مقاومت الجزایر روز ۲۵ سپتامبر، روز نمادین مقاومت دربرابر سرکوب استعمار ۱۷ اکتبر ۱۹۶۱ و امضای پیمان اویان ۱۹ مارس ۱۹۶۲.

بسیاری از مورخان فرانسوی و اروپایی بارها با استناد به مدارک مستدل نقش مستقیم دولتهای وقت فرانسه در سرکوب، کشتار و تبعید و تبعیض در دوران استعمار و خصوصا در جریان جنگ های استقلال را به رشته تحریر درآورده اند.

با اینحال هیچ یک از دولت های فرانسه تاکنون حاضر نشده است تا از الجزایری ها رسما عذرخواهی کند.

امانوئل ماکرون تنها سیاستمدار فرانسوی است که در دوران تبلیغات انتخاباتی اش به «فجایعی که در جریان جنگ استقلال الجزایر رخ داد اشاره کرد» و گفت که فرانسه یک عذرخواهی به الجزایر بدهکار است.

اما زمانی که در ژوئن سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید تحت فشارهای راست های افراطی و راست های محافظه کار و حتی برخی از هم حزبی های خود گفت که «برداشت درستی از سخنانش نشده است.»

برخی از گروه های راست گرای افراطی تا دهه ها پس از استقلال الجزایر همچنان این کشور، بزرگترین کشور آفریقایی را بخشی از سرزمین فرانسه می دانستند.