Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاخ الیزه بر سر نقش فرانسه در جنگ و استعمار الجزایر: پوزش و توبه در کار نیست

مبارزات استقلال الجزایر
مبارزات استقلال الجزایر Copyright Anonymous/AP2007
Copyright Anonymous/AP2007
نگارش از یورنیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه می گوید دولت فرانسه قرارنیست درباره نقش خود در جنگ الجزایر و دوران استعمار «توبه‌ و عذرخواهی» کند و تنها حاضر است اقدامات نمادین انجام دهد.

آگهی

رئیس جمهوری فرانسه،‌ امانوئل ماکرون درباره کشتار صدها هزار از شهروندان الجزایر توسط دولت فرانسه در جریان استقلال این کشور در دهه ۵۰ و۶۰ میلادی «توبه» و «عذرخواهی» نخواهد کرد، اما فرانسه حاضراست «اقدام نمادین» انجام بدهد.

کاخ ریاست جمهوری فرانسه پس از آنکه امانوئل ماکرون گزارش تحقیقی مورخ فرانسوی، بنجامن استورا را دریافت کرد، در این مورد اطلاع رسانی کرد.

این استاد تاریخ فرانسه در ژوئیه گذشته مسئول تدوین گزارشی درباره نقش فرانسه در دوران استعمار و جنگ استقلال الجزائر بین سالهای ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ شد.

آقای استورا از دولت فرانسه خواست کمیسیونی با عنوان «حقیقت و حافظه تاریخی» برای بررسی دقیقتر تشکیل شود. کمیسیونی که با همکاری دو دولت الجزایر و فرانسه می تواند بنوعی عامل پایان دادن به تنش های تاریخی چنددهه اخیر باشد.

AP Photo
نظامیان فرانسه در خیابانهای الجزیره پایتخت کشورAP Photo

همزمان اما کاخ الیزه می گوید که امسال در شصتمین سالگرد پایان جنگ الجزایر در سال ۱۹۶۲ امانوئل ماکرون در سه تاریخ مهم منتسب به این جنگ شرکت خواهدکرد؛ روز ملی جنبش مقاومت الجزایر روز ۲۵ سپتامبر، روز نمادین مقاومت دربرابر سرکوب استعمار ۱۷ اکتبر ۱۹۶۱ و امضای پیمان اویان ۱۹ مارس ۱۹۶۲.

بسیاری از مورخان فرانسوی و اروپایی بارها با استناد به مدارک مستدل نقش مستقیم دولتهای وقت فرانسه در سرکوب، کشتار و تبعید و تبعیض در دوران استعمار و خصوصا در جریان جنگ های استقلال را به رشته تحریر درآورده اند.

با اینحال هیچ یک از دولت های فرانسه تاکنون حاضر نشده است تا از الجزایری ها رسما عذرخواهی کند.

امانوئل ماکرون تنها سیاستمدار فرانسوی است که در دوران تبلیغات انتخاباتی اش به «فجایعی که در جریان جنگ استقلال الجزایر رخ داد اشاره کرد» و گفت که فرانسه یک عذرخواهی به الجزایر بدهکار است.

اما زمانی که در ژوئن سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید تحت فشارهای راست های افراطی و راست های محافظه کار و حتی برخی از هم حزبی های خود گفت که «برداشت درستی از سخنانش نشده است.»

برخی از گروه های راست گرای افراطی تا دهه ها پس از استقلال الجزایر همچنان این کشور، بزرگترین کشور آفریقایی را بخشی از سرزمین فرانسه می دانستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امانوئل ماکرون در مستعمره سابق فرانسه روسیه را کشور استعمارگر خواند

توسعه نفوذ چین در آفریقا؛ آیا استعمار زرد جای استعمار سفید را می گیرد؟

بن‌بست سیاسی بی‌سابقه در فرانسه پس از انتخابات پارلمانی؛ سناریوهای تشکیل دولت جدید کدامند؟