Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

امانوئل ماکرون در مستعمره سابق فرانسه روسیه را کشور استعمارگر خواند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کشور بنین
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کشور بنین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Amirbehnam MASOUMI با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، روز چهارشنبه در جریان سفر به بنین، کشوری که ۱۵۰ سال تحت استعمار فرانسه بود، روسیه را یکی از آخرین دولت‌های امپریالیست و استعمارگر جهان توصیف کرد.

آگهی

امانوئل ماکرون، روز چهارشنبه در جریان سفر به بنین، کشوری که ۱۵۰ سال تحت استعمار فرانسه بود، روسیه را یکی از آخرین دولت‌های امپریالیست و استعمارگر جهان توصیف و مسکو را به پیشبرد گونه‌ای از جنگ‌های مرکب متهم کرد.

پنچ ماه پس از آغاز جنگ اوکراین، رئیس جمهوری فرانسه همچنان لحن خود را نسبت به سیاست‌های ولادیمیر پوتین تندتر می‌کند. متهم کردن روسیه به «استعمارگری» از سوی کشوری که نزدیک به دو قرن با حضور نظامی در قاره آفریقا بسیاری از سرزمین‌های این منطقه را زیر سیطره خود داشت، عمدتا با واکنش انتقادآمیز جریان‌های سیاسی-رسانه‌ای چپ‌گرای فرانسه مواجه شده است؛ کشوری که هیچگاه از قربانیان تاریخ استعماری خود در آفریقا عذرخواهی نکرده است. 

سرزمینی که امروز با نام جمهوری بنین شناخته می‌شود از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۶۰ در اشغال نظامی فرانسه بود. 

امانوئل ماکرون در دومین ایستگاه سفر منطقه‌ای خود به آفریقا، پس از کامرون به جمهوری بنین رفت. رئیس جمهوری فرانسه در یک نشست خبری مشترک با پاتریس تالون، رئیس جمهوری بنین در شهر بندری پوتونو گفت: «روسیه [با تصمیم] به اشغال کشور همسایه، یکی از آخرین قدرت‌های امپریالیستی استعمارگر است.» 

این سفر و انتقادهای پرشمار از سیاست‌های مسکو همزمان با دیدار سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با رهبران آفریقایی انجام می‌شود. به نظر می‌رسد امانوئل ماکرون تلاش می‌کند تا مانع از نزدیک‌تر شدن و وابستگی بیشتر دولت‌های آفریقایی به روسیه شود. مسکو، در دوران جنگ سرد و استعمارزدایی، یکی از متحدان دیپلماتیک و بعضا نظامی استقلال‌طلبان بود. ایفای نقش پرررنگ حماتی از جنبش‌های استعمارستیز از اواسط دهه ۱۹۶۰، از سوی اتحاد جماهیر شوروی به جمهوری خلق چین و متعاقبا به کشورهای پیرامونی بلوک شرق و جنبش عدم تعهد، ازجمله کوبا واگذار شد.

انتقاد ماکرون از بی‌طرفی آفریقا در جنگ روسیه علیه اوکراین

آقای ماکرون روسیه را متهم کرد که با استفاده ابزاری از اطلاعات، انرژی و غذا، در حال پیشبرد نوعی جنگ مرکب جهانی برای دست‌یابی به اهداف خود در جنگ اوکراین است. رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر به کامرون و در حضور پل‌ بی‌یا، رئیس جمهوری این کشور در یائونده، با متهم کردن مسکو به «دورویی»، از رویکرد رهبران آفریقایی در عدم محکومیت صریح حمله نظامی روسیه به اوکراین به‌شدت انتقاد کرده بود. 

بسیاری از کشورهای آفریقایی واردکننده عمده غلات از اوکراین و روسیه هستند. در پی کاهش گسترده صادرات از این دو کشور درگیر جنگ، سازمان ملل متحد بارها نسبت به بروز قحطی و خطر گرسنگی در آفریقا هشدار داده بود. روسیه و اوکراین هفته گذشته و با میانجیگری دبیرکل سازمان ملل و ترکیه برای از سرگیری صادرات غلات از بنادر دریای سیاه، توافق کردند. 

عدم محکومیت حمله نظامی روسیه علیه اوکراین، یکی از سرفصل‌های گفت‌وگو میان امانوئل ماکرون با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و «آمر» قتل جمال خاشقجی در ضیافت شام کاخ الیزه در شامگاه پنجشنبه است. ریاض و متحدان نفت‌خیز این کشور هم در قبال جنگ اوکراین «رویکردی بی‌طرفانه» در پیش گرفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنانی که در زمان استعمار کنگو از مادرانشان جدا شدند از بلژیک به دلیل جنایت علیه بشریت شکایت کردند

کاخ الیزه بر سر نقش فرانسه در جنگ و استعمار الجزایر: پوزش و توبه در کار نیست

گالانت فرانسه را به اتخاذ «سیاست‌های خصمانه» در قبال اسرائیل متهم کرد