Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون قتل یکی از رهبران استقلال الجزایر توسط فرانسه را به‌ رسمیت شناخت

نبرد الجزایر
نبرد الجزایر Copyright Anonymous/AP2007
Copyright Anonymous/AP2007
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون تبدیل به اولین رئیس جمهوری فرانسه در جمهوری پنجم شد که مرگ علی بومنجل، وکیل و یکی از رهبران استقلال الجزایر توسط دولت وقت فرانسه را به رسمیت می شناسد. فرانسه بیش از شش دهه علت مرگ بومنجل را خودکشی اعلام کرده بود.

آگهی

رئیس جمهوری فرانسه در یک اقدام تاریخی، ربودن و شکنجه و قتل علی بومنجل، وکیل و یکی از رهبران استقلال الجزایر را به رسمیت شناخت.

این در حالیست که در شش دهه اخیر دولت فرانسه علت اصلی مرگ بومنجل را «خودکشی» عنوان کرده بود.

امانوئل ماکرون سه شنبه در یک اقدام رسمی و «به نام فرانسه» با دعوت از نوه های علی بومنجل اعلام کرد که: «دولت فرانسه در سال ۱۹۵۷ مسئول مرگ این رهبر استقلال الجزایر بوده است.»

این حرکت نمادین بخشی از سیاست تنش زدایی میان الجزایر و فرانسه در ماههای اخیر است.

پیش از این رئیس جمهوری فرانسه از یک مورخ مشهور، بنجامن استورا خواسته بود تا با تهیه یک گزارش شفاف و بی جهت نقش دولت فرانسه در جریان انقلابی که منجر به استقلال الجزایر شد را گزارش دهد.

علی بومنجل در اوج نبرد الجزایر، بین نیروهای استقلال طلب و نظامیان فرانسوی استعمارگر، در ۲۳ مارس ۱۹۵۷ توسط نظامیان فرانسوی ربوده می شود و پس از شکنجه به قتل می رسد.

ERIC FEFERBERG/AFP or licensors
خانواده علی بومنجلERIC FEFERBERG/AFP or licensors

خانواده بومنجل در دهه های اخیر بارها از دولت وقت فرانسه به عنوان آمر و عامل قتل این رهبر استقلال طلب شکایت کرده بودند. کاخ الیزه با ارسال بیانیه ای اعلام کرده است که «پذیرش حقیقت از سوی رییس جمهوری فرانسه نشان تعهد فرانسه مبنی بر شناخت حقایق تاریخی است که در گذشته صورت گرفته است.»

نوزدهم مارس سال ۱۹۶۲ انقلابیون الجزایری موفق شدند کشورشان را پس از سالها مبارزه به استقلال برسانند.

الجزایر که سیزدهمین کشور جهان از لحاظ وسعت است از سال ۱۸۳۰، در زمان ناپلئون بناپارت، به یکی از مهم ترین مستعمره های فرانسه تبدیل شد.

در نبردهایی که به طی ۸ سال به استقلال الجزایر انجامید بیش از ۲۵۰ هزار شهروند الجزایری جان خود را از دست دادند. ۲۵ هزار نظامی فرانسه هم در این هشت سال کشته شدند. پس از استقلال بیش از یک میلیون اروپایی، اغلب یهودی و فرانسوی، مجبور شدند خاک الجزایر را ترک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه بخشی از آرشیو محرمانه جنگ الجزایر را ۱۵ سال پیش از موعد در اختیار عموم قرار می‌دهد

ماکرون بابت کشتار الجزایری‌ها رسما عذرخواهی نکرد اما الیزه جنایت پلیس را «غیرقابل توجیه» دانست

نسل‌کشی رواندا؛ پیام تلگرامی از نقش فرانسه در کمک به قتل عام توتسی‌ها پرده برداشت