Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرانسه دسترسی به اسناد سری مربوط به جنگ الجزایر را آسان می‌کند

نبرد الجزایر- الجزیره، ۱۹۶۰
نبرد الجزایر- الجزیره، ۱۹۶۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تسریع در گشودن بایگانی‌ها در مورد جنگ الجزایر، بخشی از تعهدات ماکرون برای بازبینی اشتباهات فرانسه در دوران استعمار این کشور بوده است.

آگهی

دولت فرانسه تصمیم گرفته است تا دسترسی به اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به دوران جنگ الجزایر و استقلال این کشور در فاصله سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ را آسان کند.

کاخ الیزه روز سه شنبه ۹ مارس (۱۹ اسفند) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دستور داده تا روند در آوردن این اسناد از طبقه‌بندی‌های محرمانه، تسریع شود. در این بیانیه گفته شده است که دستور رئیس جمهوری بلافاصله اجرایی خواهد شد.

ماکرون به سرویس‌های بایگانی در کشور اجازه داده تا اسناد مربوط به پیش از سال ۱۹۷۱ را که تاکنون به دلایل مربوط به امنیت ملی، سری محسوب می‌شده از طبقه‌بندی خارج کنند. این اسناد از جمله شامل بایگانی‌های مربوط به جنگ الجزایر است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

الجزایر به مدت ۱۳۲ سال تحت استعمار فرانسه بود و در روز ۱۹ مارس ۱۹۶۲، پس از سال‌ها نبرد و مقاومت، استقلال خود را به دست آورد و آخرین سربازان فرانسوی در سال ۱۹۷۱ خاک الجزایر را ترک کردند. اکنون در سالگرد استقلال این کشور، به نظر می‌رسد که ماکرون تصمیم گرفته تا در راستای سیاست آشتی، لکه تاریک استعمار و خشونت تاریخی را از چهره فرانسه بزداید.

بر پایه قوانین فرانسه، تمام اسناد دولتی بایگانی شده از جمله در موضوعات دفاعی و امنیتی، به جز اطلاعاتی که می‌تواند امنیت افراد را به خطر بیندازد، باید پس از ۵۰ سال در دسترس عموم قرار گیرد. با این حال تاکنون فرآیندهای اداری پیچیده و طولانی برای درخواست این اطلاعات، مانع دسترسی پژوهشگران و دانشگاهیان به این بایگانی‌‌ها شده است.

در بیانیه کاخ ریاست جمهوری فرانسه گفته شده است که رویه جدید دسترسی به بایگانی‌ها، «تأخیر را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد».

تسریع در گشودن بایگانی‌ها در مورد جنگ الجزایر، بخشی از تعهدات ماکرون برای بازبینی اشتباهات فرانسه در دوران استعمار این کشور بوده است. امانوئل ماکرون در سال ۲۰۱۸، رسماً مسئولیت دولت فرانسه در مرگ یک مخالف الجزایری به نام «موریس اودن» در سال ۱۹۵۷ را پذیرفت و به این ترتیب برای نخستین بار ارتش فرانسه را در شکنجه‌های سازمان یافته در طول جنگ الجزایر مسئول شمرد.

هفته گذشته نیز رئیس جمهوری فرانسه با چهار نوه یکی دیگر از مبارزان استقلال‌طلب الجزایر به نام علی بومنجل دیدار کرد تا رسما به آنها بگوید که این فرد در سال ۱۹۵۷ به دست سربازان فرانسوی شکنجه و کشته شده است.

ماکرون قصد دارد از ژیزل حلیمی، فمینیست فرانسوی که از استقلال الجزایر حمایت کرده و استفاده از شکنجه توسط ارتش فرانسه در طول جنگ را محکوم کرده بود، تجلیل کند. حلیمی وکیل مدافع جمیله بوپاشا، مبارز معروف الجزایری بود که در زندان بر اثر شکنجه و تجاوز سربازان فرانسوی کشته شد. او در سال ۲۰۲۰ درگذشت و ماکرون می‌خواهد باقیمانده جسد او را در مکانی در پاریس به خاک بسپارد که پانتئون نام دارد و محل دفن برخی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های فرانسه است.

ماکرون همچنین قصد دارد تا سال آینده در سه مراسم بزرگداشتی که به مناسبت شصتمین سالگرد پایان جنگ الجزایر برای استقلال برگزار می‌شود، شرکت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خاطرات جنگ استقلال الجزایر

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟

ویدئو؛ بیست و نهمین دوره رویداد اعتراضی «هرم کفش» در پاریس برگزار شد