عذرخواهی دولت بلژیک بابت اشتباهات خود در دوره استعمار آفریقا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عذرخواهی دولت بلژیک بابت اشتباهات خود در دوره استعمار آفریقا

دولت بلژیک رسما از ربودن فرزندان زوج های دورگه بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۲ میلادی عذرخواهی کرد. این عمل دولت بلژیک به رسمیت شناختن جنایتی بود که علیه این کودکان دورگه، «متیس»، در دهه شصت میلادی صورت گرفته بود.

کودکانی که نیمی سفیدپوست و بلژیکی و نیم دیگرشان سیاه پوست آفریقایی و از مستعمره های پیشین پادشاهی بلژیک، جمهوری دموکراتیک کنگو و بوروندی و رواندا بودند. اغلب این کودکان مادران آفریقایی و پدران سفیدپوست بلژیکی داشتند و در مستعمره‌های آفریقایی بلژیک بدنیا آمده بودند. دولت بلژیک این کودکان را در جریان سیاست های موسوم به «جدایی نژادی» از آفریقا به اجبار به اروپا می آورد تا در مدارس کاتولیک بلژیک جدای از مادرانشان بزرگ شوند. کلیسای کاتولیک بلژیک هم بزرگترین همدست دولت وقت این پادشاهی بود.

حضور یکی از کودکان در پارلمان فدرال در جریان عذرخواهی نخست وزیر

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک روز پنجشنبه در پارلمان این کشور گفت: « به نام دولت فدرال بلژیک، بخاطر قصور دولت در دوران استعماری و اعمال چنین قساوت و بی عدالتی عذرخواهی می کنم. امیدوارم که عذرخواهی دولت بتواند یک گام اضافی در جهت گسترش آگاهی بیشتر و دانش بخشی از تاریخ ملی به شهروندان اعطاکند.»

کلیسای کاتولیک بلژیک پیش تر در سال ۲۰۱۶ از اجبار و ربودن فرزندان از مادرانشان در آفریقا عذرخواهی کرده بود. سازمان ملل در همان سال بلژیک را محکوم به «جنایات کاری در دوران استعماری» کرده بود.

پادشاهی بلژیک از ۱۸۰۰ میلادی تا ۱۹۶۰ بخش هایی از آفریقای مرکزی از جمله کنگو و بوروندی و رواندا را استعمارکرده بود.