سوفی ویلمز نخستین زنی که نخست‌وزیر بلژیک شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سوفی ویلمز نخستین زنی که نخست‌وزیر بلژیک شد
کپی رایت  خبرگزاری فرانسه

کاخ سلطنتی بلژیک در توئیتر اعلام کرد که سوفی ویلمز، وزیر بودجه این کشور در ملاقات روز یکشنبه خود با پادشاه فیلیپ، به‌عنوان نخست‌وزیر بلژیک منصوب شده است. در توئیت کاخ سلطنتی، عکسی از شاه فیلیپ و رئیس جدید دولت بلژیک منتشر شده است.

این زن ۴۴ سالۀ لیبرال و فرانسوی زبان، نخستین زنی است که به این مقام در بلژیک می‌رسد. وی جانشین شارل میشل می‌شود که قرار است در تاریخ اول دسامبر ریاست شورای اروپا را در دست بگیرد.

خانم ویلمز در حالی روز شنبه ۲۶ اکتبر از سوی کمیته وزارتی برای این سمت تعیین شد که اکثریت پارلمان را در اختیار ندارد.

بلژیک از دسامبر سال ۲۰۱۸ تاکنون در تشکیل دولت ائتلافی موفق نبوده است و مذاکرات برای تشکیل ائتلاف جدید نیز از زمان انتخابات پارلمانی در ماه می گذشته متوقف شده است.

نخست‌وزیر جدید کیست؟

سوفی ویلمز در ژانویه ۱۹۷۵ متولد شده است. او فارغ التحصیل رشته ارتباطات کاربردی، تبلیغات و بازاریابی در بروکسل است. سوفی ویلمز پس از تکمیل تحصیلاتش به‌عنوان مدیر مالی در پروژه‌ای مربوط به همکاری‌های بین‌المللی و گسترش اتحادیه اروپا در کمیسیون اروپا مشغول به کار شد. او همچنین دارای یک مدرک در حوزه مدیریت مالی است.

نخست‌وزیر جدید بلژیک در سال ۲۰۰۰ میلادی با عضویت در شورای شهر اوکل در جنوب بروکسل، وارد دنیای سیاست شد. سوفی ویلمز پیش از آنکه در سال ۲۰۱۵ وارد دولت شود، در سال ۲۰۱۴ عضو پارلمان بلژیک بود.

خبرگزاری فرانسه
نخست وزیر جدید در کنار شارل میشل نخست وزیر پیشینخبرگزاری فرانسه

خانم ویلمز پس از انتصاب به این سمت گفت که این یک افتخار و مسئولیت بزرگ است اما اعتراف کرد که در دولت موقت فرصت زیادی برای انجام کاری ندارد. وی درخواست کرد که هرچه سریعتر دولت ائتلافی تشکیل شود.

سال گذشته ملی گرایان فلاندر بر سر اختلاف در مورد امضای پیمان مهاجرتی سازمان ملل از دولت ائتلافی شارل میشل خارج شدند. دولت بلژیک به دنبال خروج ملی گرایان فلاندر به دولت اقلیت (بدون اکثریت پارلمانی) تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: