Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان جهانی بهداشت: هنوز برای تشدید محدودیت‌های مسافرتی به دلیل کشف سویه جدید کرونا زود است

Virus Outbreak New Variant
Virus Outbreak New Variant Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفتۀ کریستین لیندمایر «اولین تجزیه و تحلیل‌ها حاکی از آن است که سویه کشف شده در آفریقای جنوبی دارای تعداد زیادی جهش است که باید بطور دقیق مطالعه شوند و کارشناسان به چند هفته زمان نیاز دارند تا تاثیرات این سویه را درک کنند».

آگهی

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که هنوز به چند هفته زمان نیاز است تا کارشناسانش دربارۀ سطح سرایت‌پذیری سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «B.1.1.529» که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اطلاعات کاملی به دست آورند و به همین دلیل در حال حاضر به کشورها وضع محدودیت‌های جدید برای سفر را توصیه نمی‌کند.

کریستین لیندمایر، سخنگوی این سازمان در جریان نشست خبری روز جمعه گفت آن دسته از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که مسئول نظارت بر تحولات ویروس کرونا هستند، امروز نشستی را تشکیل خواهند داد تا در این باره که آیا سویه جدید را باید به عنوان یک جهش «نگران کننده» یا «قابل نظارت» طبقه‌بندی کرد یا خیر، تصمیم‌گیری کنند.

دانشمندان آفریقای جنوبی روز پنج‌شنبه اعلام کردند که سویه جدیدی از ویروس کرونا با «پتانسیل انتشار بسیار سریع» را شناسایی کرده‌اند. پس از اعلام این خبر، چند کشور از جمله بریتانیا و آلمان از تصمیم خود برای ممنوعیت ورود مسافر از کشورهای آفریقایی خبر دادند.

آقای لیندمایر در پاسخ به سوالی دربارۀ این محدودیت‌ها، موضع رسمی سازمان جهانی بهداشت را یادآور شد و گفت: «این سازمان به کشورها توصیه می‌کند که برای وضع مقررات سفر از رویکردهای علمی و ریسک محور استفاده کنند. در حال حاضر تشدید محدودیت‌ها برای سفر توصیه نشده است.»

سازمان جهانی بهداشت هنوز نامی برای سویه جدید ویروس کرونا تعیین نکرده و کارشناسان آن هنوز این سویه را طبقه‌بندی نکرده‌اند.

به گفتۀ کریستین لیندمایر «اولین تجزیه و تحلیل‌ها حاکی از آن است که سویه کشف شده در آفریقای جنوبی دارای تعداد زیادی جهش است که باید بطور دقیق مطالعه شوند و کارشناسان به چند هفته زمان نیاز دارند تا تاثیرات این سویه را درک کنند».

او افزود: «پژوهشگران در حال کار برای درک بهتر جهش‌ها همچنین میزان ویروسی بودن واریته‌ها هستند و اینکه این سویه جدید تا چه اندازه می‌تواند بر ابزارهای تشخیص و درمان همچنین واکسیناسیون‌ها تاثیر بگذارد را بررسی می‌کنند.»

همه ویروس‌ها از جمله ویروس SARS-CoV-2 که عامل ابتلا به بیماری «کووید۱۹» است، در طول زمان جهش می‌یابند. اگرچه اکثر جهش‌های ویروس‌ها تأثیر کمی بر ویژگی‌های ویروس دارند یا اصلا هیچ تأثیری ندارند، اما گاه جهش‌های خاصی روی می‌دهد که می‌توانند بر نحوه انتشار آسانتر آن ویروس، شدت بیماری ایجاد شده یا اثربخشی واکسن‌ها و داروها در قبال آن تأثیر بگذارند.

سازمان جهانی بهداشت با همکاری شرکای خود از ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی تکامل ویروس SARS-CoV-2 را زیر نظر دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زوجی از هتل قرنطینه کووید در هلند فرار کردند اما در نهایت بازداشت شدند

کشف بقایای فسیل شده یک کودک «هومو نالِدی» مربوط به ۲۵۰ هزار سال پیش در آفریقای جنوبی

هشدار کارشناسان: بیماری‌های مقاربتی مقاوم به دارو در سطح جهان رو به افزایش است