Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشف بقایای فسیل شده یک کودک «هومو نالِدی» مربوط به ۲۵۰ هزار سال پیش در آفریقای جنوبی

Professor Lee Berger, holds a replica of the discovered Homo Naledi fossil
Professor Lee Berger, holds a replica of the discovered Homo Naledi fossil Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشمندان توانستند جمجمه و دندان‌های این کودک «هومو نالِدی» را که گونه‌ای منقرض‌شده از سردهٔ انسان‌تباران است، پیدا کنند. دانشمندان تاریخ درگذشت او را حدود ۲۵۰ هزار سال پیش تخمین می‌زنند یعنی زمانی که بین ۴ تا ۶ سال داشته است.

آگهی

بقایای فسیلی یک کودک متعلق به عصر انسان نالِدی یا هومو نالِدی توسط تیمی از محققان بین‌المللی در غاری در آفریقای جنوبی کشف شد.

آنها توانستند جمجمه و دندان‌های این کودک «هومو نالِدی» را که گونه‌ای منقرض‌شده از سردهٔ انسان‌تباران است، پیدا کنند. دانشمندان تاریخ درگذشت او را حدود ۲۵۰ هزار سال پیش تخمین می‌زنند یعنی زمانی که بین ۴ تا ۶ سال داشته است.

انسان نالدی را می‌توان حد فاصل یا «پل» بین انسان نماهای پیشرفته‌تر و نخستین‌های دو پا محسوب کرد.

بقایای این کودک در قسمتی دورافتاده از غار پیدا شد که نشان می‌دهد جسد عمداً در آنجا قرار داده شده است، جایی که می‌تواند نوعی قبر باشد.

پروفسور لی برگر، دیرینه آنتروپولوژیست دانشگاه ویتواترزاند با اشاره به اینکه آنچه کشف شده، بقایای «یک گونه کوچک غیرانسانی مغزدار» است و اینکه هومو نالدی‌ها انسان نبودند و «نباید آنچه کشف شده را با کودک انسان اشتباه گرفت» می‌گوید: «اگر این جمجمه از مکان دیگری به آن نقطه منتقل شده باشد، نشان دهنده سطح قابل توجهی از چگونگی تعامل آنها با موضوع مرگ است.»

هومو نالدی‌ها اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی در «غار ستاره در حال طلوع» کشف شدند. این غار در سایت میرات جهانی «گهواره نوع بشر» در ۵۰ کیلومتری شمال‌غرب ژوهانسبورگ قرار دارد.

نالدی (Naledi) در زبان سوتو به معنی ستاره است و قدمت انسان نالدی به اواسط دوران زمین شناسی «پلیستوسن» یعنی ۳۳۵ هزار تا ۲۳۶ هزار سال پیش برمی‌گردد.

اولین مجموعه از بقایای هومو نالدی‌ها که در سال ۲۰۱۵ میلادی کشف شد شامل ۱۵۵۰ نمونه از دست‌کم ۱۵ انسان بود.

پروفسور لی برگر درباره کشف اخیر می‌گوید: «این جمجمه کوچک به تنهایی در آنجا گذاشته شده بود. نه فک پایین وجود داشت و نه دیگر قسمتهای بدن که خود این موضوع، یک راز بزرگ است و من پاسخی برای آن ندارم. همچنین پاسخی به این سوال ندارم که چگونه جمجمه کودک به آن فرورفتگی عمیق و تاریک راه پیدا کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شناسایی بزرگ‌ترین دندان خزندگان دریایی غول‌پیکر ماقبل تاریخ

سازمان جهانی بهداشت: هنوز برای تشدید محدودیت‌های مسافرتی به دلیل کشف سویه جدید کرونا زود است

اعلام نتایج رسمی انتخابات آفریقای جنوبی؛ پایان حاکمیت یکپارچه حزب متبوع نلسون ماندلا پس از ۳۰ سال