شانس دوباره برای انتخاب اولین نخست وزیر زن سوئد؛ پارلمان رای‌گیری می‌کند

ماگدالنا اندرسون، رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد
ماگدالنا اندرسون، رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

در رای گیری مجدد قرار است ماگدالنا اندرسون به عنوان رهبر یک دولت یکپارچهِ سوسیال دموکرات و بدون شریک ائتلافی از میان سبزها و چپ‌های میانه معرفی و انتخاب شود.

ماگدالنا اندرسون، رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد که روز چهارشنبه تنها چند ساعت پس از رای اعتماد پارلمان از سمت نخست وزیری استعفا داد بخت دومی برای تشکیل دولت خواهد داشت.

پارلمان سوئد روز دوشنبه آینده بار دیگر تصدی سمت نخست وزیری توسط خانم اندرسون را به رای خواهد گذاشت تا وی بخت دیگری برای به دست گرفتن سکان دولت در این کشور داشته باشد.

رهبر حزب سوسیال دموکرات روز چهارشنبه تنها هفت ساعت پس از برگزیده شدن به عنوان اولین نخست وزیر زن سوئد در پارلمان کشورش به دلیل کنارکشیدن سبزها از دولت ائتلافی و نیز تصویب بودجه پیشنهادی اپوزیسیونِ راست افراطی مجبور به استعفا شده بود.

آندریاس نورلن، رئیس پارلمان سوئد که خانم اندرسون پیش‌تر وی را در جریان تصمیم خود برای استعفا قرار داده بود روز پنجشنبه در سخنانی از آنچه روز گذشته روی داد «عمیقا ابراز تاسف» کرد.

وی که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت با اشاره به اتفاقات روز چهارشنبه در پارلمان گفت که «این هیاهو و جنجال‌های پارلمانی برای مردم غیرقابل درک به نظر می‌رسد و اعتماد به نظام سیاسی کشور را خدشه‌دار می‌کند.»

رئیس پارلمان سوئد گویا پس از نظرسنجی و رایزنی با رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی به این نتیجه رسیده است که در تصمیم آنها برای انتخاب نخست وزیر آینده کشور تغییری ایجاد نشده است.

مصائب ماگدالنا اندرسون برای تصدی سمت نخست وزیری نتیجه شرایط حاکم بر پارلمانی چندپاره است که در آن نه جناح چپ میانه و نه بلوک راست میانه تا حد زیادی به دلیل ظهور ملی گرایان ضد مهاجرت نمی توانند دولت اکثریت تشکیل دهند.

سوسیال دموکرات‌ها به رهبری خانم اندرسون یکصد نماینده در پارلمانی سوئد دارند که در مجموع ۳۴۹ کرسی برای احزاب مختلف در آن تعبیه شده است؛ این کشور همچنین قرار است در سپتامبر سال آینده یک انتخابات عمومی برگزار کند.

از ۳۴۹ عضو پارلمان سوئد ۱۷۴ نفر روز چهارشنبه علیه ماگدالنا اندرسون رای دادند؛ این در حالیست که خانم اندرسون حمایت ۱۱۷ نماینده را به سوی خود جلب کرد و با رای ممتنع ۵۷ نماینده، وی در نهایت با یک رای مورد نیاز از عدم حمایت اکثریت پارلمان گریخت و به نخست وزیری برگزیده شد.

انتخاب او در راس یک دولت اقلیت به دنبال توافق ۱۱ ساعته با حزب اپوزیسیون چپ و در ازای پرداخت حقوق بازنشستگی بیشتر به بسیاری از سوئدی‌ها صورت گرفت.

در رای گیری مجدد قرار است ماگدالنا اندرسون به عنوان رهبر یک دولت یکپارچهِ سوسیال دموکرات و بدون شریک ائتلافی از میان سبزها و چپ‌های میانه معرفی و انتخاب شود.

سوئد که در عرصه برابری جنسیتی پیشتاز است هرگز نخست وزیر زن نداشته است. این سمت از زمان شکل‌گیری در سال ۱۸۷۶ تاکنون در اختیار ۳۳ مرد بوده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مطالب مرتبط