Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اولین نخست وزیر زن سوئد نیامده استعفا داد

ماگدالنا اندرسون، رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد که ساعاتی پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر کشورش استعفا داد
ماگدالنا اندرسون، رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد که ساعاتی پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر کشورش استعفا داد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئد تا پیش از حمایت پارلمان این کشور از نخست وزیری خانم اندرشون تنها کشور شمال اروپا بود که هرگز یک زن را به نخست وزیری منصوب نکرده بود.

آگهی

اولین نخست وزیر زن در سوئد تنها چند ساعت پس از برگزیده شدن توسط نمایندگان پارلمان این کشور از سمت خود استعفا داد.

ماگدالنا اندرشون، اقتصاددان و رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد روز چهارشنبه همانطور که از پیش انتظار آن می‌رفت از سوی پارلمان این کشور به نخست وزیری برگزیده شده بود.

خانم اندرشون اما ساعاتی پس از انتصاب در پی خروج شریک ائتلافی‌اش از دولت و عدم تصویب بودجه مورد نظر وی از سمت خود استعفا داد.

پارلمان سوئد برخلاف انتظارِ خانم نخست وزیر به بودجه‌ای رای داد که کلیات آن توسط اپوزیسیون تهیه شده بود؛ گفتنی است که راست‌ افراطی و ضد مهاجر در سوئد بخشی از جریان اپوزیسیون را تشکیل می‌دهد.

ماگدالنا اندرشون پس از روبرو شدن با این ماجرا به خبرنگاران گفت که رئیس پارلمان را در جریان تصمیم خود برای استعفا قرار داده است.

حزب سبزها که شریک ائتلافی خانم اندرسون و سوسیال دموکرات‌ها در دولت جدید سوئد محسوب می‌شد نیز اعلام کرد که حاضر نیست بودجه‌ای که برای نخستین بار جریان راست افراطی در تنظیم آن دخالت داشته است را بپذیرد.

خانم اندرشون در ادامه گفتگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که بتواند بار دیگر و این بار به عنوان سکان‌دار دولتی تک حزبی به قدرت باز گردد.

رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد سپس یادآور شد که بر اساس یک رویه قانونی دولت ائتلافی باید با کناره‌گیری حزب شریک استفعا دهد.

وی تاکید کرد که تمایل ندارد دولتی را رهبری کند که وجاهت و مشروعیت‌اش از نظر قانونی زیر سوال برود.

در پی استفعای نخست وزیر تازه منصوب شده در سوئد، رئیس پارلمان این کشور نیز اعلام کرد در اقدام بعدی برای حل بحران و تعیین فرد جایگزین با رهبران احزاب رایزنی خواهد کرد.

ماگدالنا اندرشون در پی کسب رای اعتماد اکثریت نمایندگان پارلمان به خصوص رای سبز‌ها و چپ‌های میانه به عنوان اولین زن به نخست وزیری سوئد برگزیده و جایگزین استفان لوفون، نخست وزیر پیشین این کشور شد که پس از عدم رای اعتماد پارلمان از سمت خود کناره‌گیری کرده بود.

یکصد سال پس از آنکه زنان در سوئد از حق رای برخوردار شدند پارلمان این کشور روز چهارشنبه یک رهبر زن ۵۴ ساله را از حزب سوسیال دموکرات به نخست وزیری برگزید و به شدت مورد تشویق قرار داد.

انتخاب او در راس یک دولت اقلیت به دنبال توافق ۱۱ ساعته با حزب اپوزیسیون چپ و در ازای پرداخت حقوق بازنشستگی بیشتر به بسیاری از سوئدی‌ها صورت گرفت.

از ۳۴۹ عضو پارلمان سوئد ۱۷۴ نفر روز چهارشنبه علیه ماگدالنا اندرسون رای دادند؛ این در حالیست که خانم اندرسون حمایت ۱۱۷ نماینده را به سوی خود جلب کرد و با رای ممتنع ۵۷ نماینده، وی در نهایت با یک رای مورد نیاز از عدم حمایت اکثریت پارلمان گریخت و به نخست وزیر برگزیده شد.

ماگدالنا اندرشون، قهرمان سابق شنای نوجوانان سوئد است که فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۹۹۶ به عنوان مشاور سیاسی نخست وزیر وقت یوران پرشون آغاز کرد. او هفت سال گذشته را به عنوان وزیر دارایی در دولت‌ پیشین این کشور سپری کرده است.

سوئد تا پیش از حمایت پارلمان این کشور از نخست وزیری خانم اندرشون تنها کشور شمال اروپا بود که هرگز یک زن را به نخست وزیری منصوب نکرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین نخست‌وزیر زن سوئد چند روز پس از استعفا دوباره انتخاب شد

سوئد مقررات سخت‌گیرانه مهاجرتی را دائمی می‌کند

برای اولین‌بار در کانادا؛ یک زن فرمانده کل نیروهای مسلح شد