Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پارلمان سوئد آماده رای دادن به نخستین زن به‌عنوان نخست وزیر می‌شود

ماگدالنا اندرشون
ماگدالنا اندرشون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود اینکه حمایت‌های لازم برای تشکیل دولت جدید در سوئد به دست نیامده است، رئيس پارلمان این کشور تصمیم گرفته رای‌گیری برای این منظور را در اواخر هفته جاری انجام دهد.

آگهی

رئيس پارلمان سوئد می‌گوید قانونگذاران این کشور اواخر این هفته در خصوص اینکه آیا ماگدلنا اندرشون می‌تواند به عنوان نخستین زن، مقام نخست وزیری سوئد را برعهده بگیرد یا خیر تصمیم می‌گیرند.

ماگدلنا اندرشون سیاستمدار سوئدی وزیر اقتصاد این کشور است و تاکنون موفق نشده موافقت پارلمان را برای تشکیل دولت به دست آورد. آندریاس نورلن رئيس پارلمان سو‌ئد روز دوشنبه ۲۲ نوامبر اعلام کرد که خانم اندرشون به او اطلاع داده که پس از ۱۱ روز مذاکرات فشرده هنوز نتوانسته توافقی با احزاب به دست آورد. قرار است روز چهارشنبه ساعت ۹ صبح رای‌گیری در این خصوص در پارلمان سوئد انجام شود.

بر اساس قانون اساسی این کشور برای تشکیل دولت جدید باید حداقل ۱۷۵ نماینده با انتخاب فرد جدید به عنوان نخست وزیر مخالفت نکند. با این حال رئيس پارلمان سوئد تصمیم گرفته با وجودی که هنوز تعداد نماینده لازم برای همراهی در روند تشکیل دولت پیدا نشده، روند رای‌گیری را انجام دهد.

در نشست خبری مشترکی که با حضور نورلن و اندرشون برگزار شد، خانم اندرشون تاکید کرد که همچنان به گفتگوها با حزب چپ ادامه دارد و او آمادگی دارد هرآنچه لازم است برای حل مشکلاتی که کشور با آن رو به رو است، انجام دهد.

اندرشون که رهبری حزب سوسیال دموکرات را در این کشور برعهده دارد به دنبال جلب حمایت دو حزب کوچکتر است که پیشتر با دولت اقلیت چپ میانه پیشین به رهبری استفان لوفون همکاری می‌کردند. استفان لوفون پس از هفت سال فعالیت در مقام نخست‌وزیری تابستان امسال به دنبال بحرانی سیاسی اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد. او تنها نخست‌وزیر تاریخ سوئد است که با رای عدم اعتماد پارلمان روبرو شد. وی با این حال موفق شد ضمن تشکیل دولت ائتلافی جدید از برگزاری انتخابات زودهنگام جلوگیری کند. سوسیال‌ دموکرات‌ها در حال حاضر ۱۰۰ کرسی دارند و سبزها هم که ۱۶نماینده دارند با این حزب همراهی می‌کنند. ماگدالنا اندرشون اقتصاددانی است که به ورزش شنا علاقه دارد و در دوران جوانی در رقابت‌های سطح بالای این ورزش شرکت کرده بود.

مخالفان اما دو دسته هستند و هنوز نتوانسته‌اند بر سر همراهی یا مخالفت با دولت اندرشون با یکدیگر به توافق برسند. بر همین اساس سوسیال دموکرات‌ها امیدوارند آرای ممتنع چپ‌ها باعث شود تا دولت جدید به رهبری نخستین زن در این کشور تشکیل شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخاب ماگدالنا اندرشون به عنوان اولین نخست وزیر زن در تاریخ سوئد

استعفای نخست وزیر سوئد؛ گفتگوهای ائتلافی آغاز شد

سایه جنگ غزه و اعتراضات بر مسابقات یوروویژن ۲۰۲۴؛ خواننده هلندی قبل از فینال کنار گذاشته شد