Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماگدالنا اندرشون؛ زنی که تنها یک گام با نخست‌وزیری سوئد فاصله دارد

ماگدالنا اندرشون، رهبر جدید حزب سوسیال دموکرات سوئد
ماگدالنا اندرشون، رهبر جدید حزب سوسیال دموکرات سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئد تنها کشور منطقه اسکاندیناوی است که هنوز تجربه حضور یک زن در راس امور دولت را ندارد. ریاست دولت در فنلاند و دانمارک هم اکنون با زنان است.

آگهی

ماگدالنا اندرشون، وزیر دارایی سوئد که هفته پیش به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات این کشور انتخاب شد در آستانه کسب عنوان اولین نخست‌وزیر سوئد قرار دارد.

او روز پنجشنبه گذشته در جریان کنگره حزب سوسیال دموکرات که در شهر گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد برگزار شد به عنوان جانشین استفان لوفون، نخست‌وزیر مستعفی این کشور انتخاب شد. هنوز زمان برگزاری جلسه رای اعتماد به ماگدالنا اندرشون، ۵۴ ساله، در پارلمان سوئد مشخص نشده است.

استفان لوفون پس از هفت سال فعالیت در مقام نخست‌وزیری تابستان امسال به دنبال بحرانی سیاسی اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد. او تنها نخست‌وزیر تاریخ سوئد است که با رای عدم اعتماد پارلمان روبرو شد. وی با این حال موفق شد ضمن تشکیل دولت ائتلافی جدید از برگزاری انتخابات زودهنگام جلوگیری کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
ماگدالنا اندرشون در کنار پیر موسکوویسی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵AP Photo

ماگدالنا اندرشون تنها نامزد رهبری حزب سوسیال دموکرات در کنگره این حزب بود. یکی از چالش‌های پیش روی او در صورت کسب رای اعتماد از پارلمان ارائه چهره‌ای متفاوت از استفان لوفون در آستانه انتخابات پارلمانی سال آینده خواهد بود.

استفان لوفون از سال ۲۰۱۲ رهبری حزب سوسیال دموکرات را برعهده داشت. این حزب اکنون ۱۰۰ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارد.

سوئد تنها کشور منطقه اسکاندیناوی است که هنوز تجربه حضور یک زن در راس امور دولت را ندارد. ریاست دولت در فنلاند و دانمارک هم اکنون با زنان است.

ماگدالنا اندرشون اقتصاددانی است که به ورزش شنا علاقه دارد و در دوران جوانی در رقابت‌های سطح بالای این ورزش شرکت کرده بود.

انتخابات پارلمانی سوئد قرار است روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۲۲ برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارنامه یک سال «دولت زنان» در فنلاند

استهکلم: باندهای تبهکار سوئد تبدیل به نیروی نیابتی ایران علیه یهودیان و اسرائیل شده‌اند

سایه جنگ غزه و اعتراضات بر مسابقات یوروویژن ۲۰۲۴؛ خواننده هلندی قبل از فینال کنار گذاشته شد