Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرکت کنندگان در کنفرانسی در اقلیم کردستان عراق خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شدند

افراد شرکت کننده در کنفرانس اقلیم کردستان عراق
افراد شرکت کننده در کنفرانس اقلیم کردستان عراق Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از ۳۰۰ عراقی از جمله برخی از روسای قبایل (عشایر) در کنفرانسی که در اقلیم کردستان عراق با حمایت یک اندیشکده آمریکایی برگزار شد خواهان عادی سازی روابط بین عراق و اسرائیل شدند.

آگهی

بیش از ۳۰۰ عراقی از جمله برخی از روسای قبایل (عشایر) در کنفرانسی که در اقلیم کردستان عراق با حمایت یک سازمان آمریکایی برگزار شد خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل شدند.

این نشست از سوی اندیشکده «مرکزارتباطات صلح» که مقر آن در نیویورک است و درباره عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی فعالیت می‌کند برگزار شد.

منطقه خودمختار اقلیم کردستان عراق روابط خوبی با دولت اسرائیل دارد. در مقابل در بغداد، مقامات و جناح‌های سیاسی نزدیک به ایران با اسرائیل مخالف هستند.

جوزف براود، بنیانگذار مرکز ارتباطات صلح به عنوان کارشناس آمریکایی با تباری از یهودیان عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: «تقریبا ۳۰۰ شرکت کننده سنی و شیعه از شش استان بغداد، موصل، صلاح الدین، الانبار، دیاله و بابل به اربیل آمده بودند.»

وی افزود که برخی از روسای قبایل از این استان‌ها، روشنفکران و نویسندگان در این همایش نیز حضور داشتند.

ما خواستار هماهنگی و ادغام در توافقنامه‌های ابراهیم هستیم. همانطور که این توافق‌نامه‌ها روابط دیپلماتیک با اسرائیل را فراهم می‌کند ما نیز خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستیم.
بیانیه کنفرانس اقلیم کردستان

در بیانیه پایانی این همایش آمده است: «ما خواستار هماهنگی و ادغام در توافقنامه‌های ابراهیم هستیم. همانطور که این توافق‌نامه‌ها روابط دیپلماتیک با اسرائیل را فراهم می‌کند ما نیز خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستیم.»

توافق‌نامه ابراهیم تحت حمایت واشنگتن در سپتامبر ۲۰۲۰ برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل، امارات و بحرین امضا شد. مراکش و سودان نیز بعدا به این توافق پیوستند.

در بیانیه پایانی همایش اقلیم کردستان آمده است: «هیچ نیرویی از داخلی یا خارجی حق ندارد مانع از این درخواست ما شود.»

در میان سخنرانان عراقی یک ژنرال سابق و یکی از رهبران قبیله «صحوه» قبیله‌ای که با همراهی واشنگتن با نیروهای داعش جنگیده بودند حضور داشتند.

شمی پرز، رئیس بنیادی که شیمون پرز، پدرش رئیس جمهور و نخست وزیر سابق اسرائیل تاسیس کرده بود در این کنفرانس از راه دور سخنرانی کرد.

دشمنی کافی است. ما باید صفحه جدیدی از همکاری و صلح را باز کنیم. شما نمی‌توانید یک شبه به شهروندان بگویید که بیایید روابط را با اسرائیل عادی کنیم اما با گذشت زمان ایده‌ها تغییر می‌کنند
شیخ الحلبوسی

شیخ الحلبوسی که از الانبار آمده بود به خبرگزاری فرانسه گفت: «دشمنی کافی است. ما باید صفحه جدیدی از همکاری و صلح را باز کنیم. شما نمی‌توانید یک شبه به شهروندان بگویید که بیایید روابط را با اسرائیل عادی کنیم اما با گذشت زمان ایده‌ها تغییر می‌کنند.»

در دهه‌های اخیر چندین رهبر از اقلیم کردستان عراق از اسرائیل دیدن کرده‌اند و سیاستمداران کرد آشکارا خواستار عادی سازی روابط با این کشور شده‌اند.

هنگامی که کردهای عراق در سال ۲۰۱۷ همه پرسی بحث برانگیز استقلال خود را برگزار کردند یکی از معدود حامیان آن‌ها اسرائیل بود.

واکنش به بیانیه پایانی کنفرانس اقلیم کردستان

بیانیه پایانی خوانده شده در این کنفرانس واکنش‌هایی را در بین عراقی‌های مخالف عادی سازی روابط با اسرائیل ایجاد کرد.

طبق گزارش شبکه ان‌آرتی عراق، عمار طعمه، رئیس حزب «نهج وطنی» در بیانیه‌ای تلاش‌ها برای ایجاد فضای عادی سازی روابط با اسرائیل در عراق را محکوم کرد و خواستار پیگرد قانونی افرادی شد که این سخنان را به زبان آورده‌اند. وی اضافه کرد که قوانین عراق این موارد را جرم انگاری می‌کند.

وی افزود: «این موضوع با مواضع تاریخی عراقی‌ها در حمایت از فلسطین در تضاد است.»

تاکنون بغداد رسما به برگزاری این نشست در اقلیم کردستان واکنشی نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه پایگاه‌های حزب کارگران کردستان را در عراق بمباران کرد

یک شهروند عراق در جریان تظاهرات هواداران ائتلاف فتح علیه نتایج انتخابات پارلمانی کشته شد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»