Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

یک شهروند عراق در جریان تظاهرات هواداران ائتلاف فتح علیه نتایج انتخابات پارلمانی کشته شد

آرشیو/ رویارویی معترضان به نتایج انتخابات عراق و نیروهای امنیتی در بغداد
آرشیو/ رویارویی معترضان به نتایج انتخابات عراق و نیروهای امنیتی در بغداد Copyright Khalid Mohammed/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Khalid Mohammed/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جریان فتح بازنده بزرگ انتخابات امسال عراق بود؛ انتخاباتی که با تحریم گسترده شهروندان روبه‌رو شد.

آگهی

روز جمعه ۵ نوامبر و در جریان تظاهرات هواداران فتح، سازمان سیاسی نزدیک به ایران در عراق، یک نفر کشته شد و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

هزاران نفر از هواداران جریان فتح که بازوی سیاسی حشد شعبی به شمار می‌رود، در مرکز بغداد تظاهرات کردند. معترضان می‌گویند در انتخابات پارلمانی ماه گذشته، تقلب گسترده صورت گرفته است. جریان فتح بازنده بزرگ انتخابات امسال بود؛ انتخاباتی که با تحریم گسترده شهروندان روبه‌رو شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد، در حالی که در نخستین ساعات عصر جمعه از شدت و حدت تظاهرات کاسته شده بود، معترضان بار دیگر و همزمان با تاریک شدن هوا به خیابان‌های منطقه سبز بغداد بازگشتند و با نیروهای پلیس درگیر شدند.

این تظاهرات در حالی روی می‌دهد که گفت‌وگو‌ها و رایزنی‌های سیاسی میان احزاب راه یافته به مجلس فدرال برای تشکیل گروه‌های پارلمانی پیشاپیش آغاز شده است. قرار است نتیجه نهایی این انتخابات تا چند هفته دیگر اعلام شود.

یک عضو کتائب حزب‌الله عراق که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت نیروهای امنیتی چادرهای معترضان را به آتش کشیدند.

هواداران حشد شعبی از ۱۹ اکتبر و پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات در اعتراض به آنچه «تخلف گسترده» می‌خوانند در مرکز بغداد تحصن کرده‌اند.

یک مقام امنیتی عراقی می‌گوید صدها تن از معترضان روز جمعه سه ورودی به منطقه به شدت حفاظت شده سبز بغداد را بستند. به گفته همین منبع، پس از آنکه پلیس معترضان را به عقب راند، آنان شروع به پرتاب سنگ و اشیاء دیگر به سوی ماموران کردند.

وزارت بهداشت عراق شامگاه شنبه از زخمی شدن ۱۲۵ نفر خبر داد. ۲۷ تن از مصدومان از معترضان و ۹۸ نفر دیگر، ماموران پلیس هستند.

شماری از رسانه‌های هوادار ایران در شبکه تلگرام می‌گویند پلیس به سوی معترضان گلوله‌های جنگی شلیک کرده است.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در پی بروز درگیرهای جمعه دستور یک تحقیق جامع را صادر کرده است. برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور هم معترضان را به آرامش دعوت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت کنندگان در کنفرانسی در اقلیم کردستان عراق خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شدند

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم

«ابوباقر السعدی» از فرماندهان ارشد «کتائب حزب الله» در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد