Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات عراق؛ مقتدی صدر پیروز انتخاباتی که هیچ حزبی در آن اکثریت را کسب نمی‌کند

مقتدا صدر
مقتدا صدر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با شمارش آرای انتخابات در عراق، جریان مقتدی صدر توانسته نسبت به دیگر گروه‌ها و جریان‌های سیاسی این کشور عملکرد بهتری داشته باشد و بیشترین میزان کرسی از پارلمان آتی عراق به این جریان تعلق گرفته است.

آگهی

طبق نتایج اولیه انتخابات عراق، حزب مقتدی صدر، روحانی شیعه بزرگترین برنده در انتخابات این کشور بوده و توانسته بر تعداد کرسی‌های حزبش در پارلمان اضافه کند. طبق گزارش آسوشیتدپرس تاکنون آرای ۹۴ درصد صندوق‌ها شمارش شده‌اند.

گروه‌های شیعه عراق از زمان حمله ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ و سرنگونی صدام حسین بر دولت این کشور مسلط شده‌اند.

شمارش اولیه آرا در چندین استان به همراه بغداد که از سوی مقامات دولتی تایید شده، حاکی از آن است که جریان صدر بیش از ۷۰ کرسی را به دست آورده است. در صورت تایید نهایی، مقتدی صدر می‌تواند تاثیر بسزایی در تشکیل دولت داشته باشد.

با این حال گروه صدر تنها یکی از چند گروهی است که باید برای تشکیل ائتلاف و تشکیل دولت وارد مذاکره شود.

صدر در یک سخنرانی زنده تلویزیونی با ادعای پیروزی در انتخابات قول تشکیل یک دولت ملی‌گرا بدون دخالت خارجی را داد.

وی گفت: «ما از همه سفارتخانه‌هایی که در امور داخلی عراق دخالت نمی‌کنند استقبال می‌کنیم.»

یکی از مقامات جریان صدر به شرط فاش نشدن نامش به خبرگزاری فرانسه گفت که این حزب پس از شمارش آرای نامزدهای پیروز تعداد تقریبی ۷۳ کرسی را به دست آورده است.

از سوی دیگر یک مقام کمیسیون انتخابات عراق نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که طبق نتایج اولیه، جریان صدر واقعا «پیشتاز» است.

طبق نتایج اولیه و گفته مقامات محلی، احزاب مورد حمایت ایران کرسی‌های کمتری نسبت به انتخابات گذشته در سال ۲۰۱۸ به دست آوردند. نتایج اولیه نشان می‌دهد که ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری از افراد نزدیک به تهران در این انتخابات شکست خوردند و نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۸ کرسی‌های کمتری را به دست آورده‌اند.

نتایج نشان داد که احزاب کرد ۶۱ کرسی را کسب کردند از جمله ۳۲ کرسی به حزب دموکرات کردستان رسید که بر منطقه خودمختار کردستان عراق مسلط است. ۱۵ کرسی را رقیب این حزب یعنی حزب اتحاد میهنی کردستان کسب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی عراق، ائتلاف تقدم، محمد حلبوسی، رئیس سنی مجلس ۳۸ کرسی را به دست آورد که این دومین کرسی در پارلمان آینده خواهد بود. ائتلاف «دولت قانون» نوری مالکی نیز در مجموع با ۳۷ کرسی سوم شد.

یک مقام این ائتلاف به خبرگزاری فرانسه تایید کرد که آن‌ها ۳۷ کرسی را کسب کرده‌اند.

با توجه به عدم کسب اکثریت مطلق آراء از سوی هیچ‌یک از ائتلاف‌های انتخاباتی، روشن شدن توازن نهایی قدرت در پارلمان تازه عراق و نیز تشکیل دولت جدید این کشور به دلیل تلاش گروه‌های سیاسی برای جذب نامزدهای مستقل زمان‌بر خواهد بود.

در پارلمان فعلی، جریان صدر ۵۴ کرسی، دولت قانون ۲۶ کرسی در اختیار داشت و ۴۷ کرسی نیز در اختیار نمایندگان ائتلاف فتح بود.

مطابق اعلام ستاد انتخابات عراق، در این دوره از انتخابات، سه هزار و ۲۴۰ نامزد از جمله ۹۵۱ زن و ۷۸۹ نامزد مستقل برای تکیه بر ۳۲۹ کرسی پارلمان این کشور با یکدیگر رقابت کردند. تنها ۴۱ درصد شهروندان دریافت کننده کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انتخابات در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه شرکت کردند که پایین‌ترین حد در میان انتخابات پیشینی بود که پس از سقوط دیکتاتوری صدام حسین در سال ۲۰۰۳ برگزار شده است.

آگهی

بر پایه قانون، ۸۳ کرسی معادل ۲۵ درصد از مجموع کل کرسی‌های پارلمان عراق به زنان و ۹ کرسی نیز به اقلیت‌های این کشور شامل مسیحیان، شبک‌ها، صائبین، ایزدی‌ها و کردهای فیلی اختصاص یافته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات پارلمانی عراق با حضور ده‌ها ناظر انتخابات که توسط اتحادیه اروپا و سازمان ملل به این کشور اعزام شده بودند، برگزار شد ولی تحت تاثیر ناامیدی اکثریت مردم از اصلاح وضع موجود با فراخوان‌های تحریم جوانان و فعالان مدنی همراه بود.

این انتخابات که موعد رسمی برگزاری آن سال ۲۰۲۲ بود، با هدف فرونشاندن اعتراض‌های خیابانی سال ۲۰۱۹ جوانان ناراضی از فساد روزافزون گروه‌های سیاسی، ضعف خدمات عمومی و بحران اقتصادی یک‌سال جلو افتاد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی عراق با رد شکایت احزاب تحت حمایت ایران، نتایج انتخابات پارلمانی را تایید کرد

کمیسیون انتخابات عراق نتایج انتخابات پارلمانی ماه اکتبر را تایید کرد

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند