Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل: در ۵۰ سال گذشته هر روز یک فاجعۀ مرتبط با وضعیت آب و هوا روی داده است

canva.com
canva.com Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این ۵۰ سال، مرگبارترین فجایع در پی وقوع خشکسالی و طوفان روی داده و پس از آن نیز جاری شدن سیل و دمای شدید باعث مرگ و میر بالا شده است.

آگهی

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل متحد که روز چهارشنبه در ژنو منتشر شد، در ۵۰ سال گذشته به طور متوسط هر روز یک فاجعه در جهان به دلیل مشکلات آب و هوا روی داده است.

این گزارش که از سوی سازمان جهانی هواشناسی وابسته به سازمان ملل تهیه شده، دربارۀ وقوع خشکسالی‌ها و آتش سوزی‌های بیشتر و افزایش باران‌های سیل آسا در سال‌های پیش‌رو هشدار داده است.

گزارش اعلام می‌دارد که در این دورۀ ۵۰ ساله، شمار بلایای طبیعی ۵ برابر شده که علت اصلی آن نیز تغییرات آب و هوایی و شرایط بد جوی بوده است.

با این وجود در این مدت، شمار مرگ و میرهای ناشی از وقوع فجایع طبیعی به حدود یک سوم کاهش یافته است که دلیل اصلی آن هشدارهای سریع و به موقع درباره وقوع فاجعه بوده است؛ اگرچه که تنها نیمی از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل در حال حاضر به سیستم پیش‌بینی وضعیت آب و هوا مجهز هستند و کاستی در این باره بویژه در کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین بیشتر به چشم می‌خورد.

بنا بر گزارش این سازمان، در این مدت بیش از ۱۱ هزار فاجعۀ مرتبط با تغییرات آب و هوایی روی داده که حدود ۵۰ درصد از کل فجایع (طبیعی و غیرطبیعی) محسوب می‌شود و این بلایا بیش از ۲ میلیون قربانی نیز برجای گذاشته که ۴۵ درصد از کل قربانیان فجایع روی داده در این ۵۰ سال است.

گزارش همچنین اعلام می‌دارد که بیش از ۹۰ درصد این قربانیان، ساکن کشورهای در حال توسعه بودند.

خسارات ناشی از بلایای آب و هوایی حدود ۳۴۰۰ میلیارد فرانک برآورد شده که معادل سه چهارم کل خسارات ناشی از بلایا در این مدت است.

در این ۵۰ سال، مرگبارترین فجایع در پی وقوع خشکسالی و طوفان روی داده و پس از آن نیز جاری شدن سیل و دمای شدید باعث مرگ و میر بالا شده است.

خسارات مالی ناشی از وقوع بلایای طبیعی نیز هفت برابر شده و در میان همۀ بلایا، سه مورد از ده فاجعۀ پرهزینۀ ۵۰ سال اخیر، در سال ۲۰۱۷ میلادی روی داده است.

ضرورت سرمایه‌گذاری بیشتر

پتری تالاس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی هنگام ارائه این گزارش هشدار داد که «این فجایع رو به افزایش است و به دلیل تغییرات آب و هوایی، در بسیاری از نقاط جهان در تعداد بیشتر و قدرت بالاتر به وقوع خواهد پیوست.»

مامی میزوتوری، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در زمینه کاهش تهدیدات ناشی از بلایای طبیعی نیز با اشاره به اینکه تغییرات جوی باعث شده افراد بیشتری در معرض تهدید قرار بگیرند و آوارگی‌های بیشتری روی دهد، بر ضرورت سرمایه‌گذاری بیشتر برای انطباق سیاستهای ملی و محلی با تغییرات آب و هوایی تاکید کرد.

در سال‌های اخیر، تقریبا نتیجه همه مطالعات درباره تغییرات آب و هوایی نشان داده که این موج کم‌سابقۀ گرما، ناشی از فعالیت‌های انسان بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می‌توان از اماکن میراث جهانی در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کرد؟

گزارش سازمان جهانی هواشناسی: رکورد روزهای به شدت گرم در اروپا سال گذشته شکست

سیل دبی نتیجه تغییرات آب و هوایی بود یا باروری ابرها؟