Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاهش ایمنی بدن چند ماه پس از زدن واکسن کامل کرونا؛ تزریق دُز سوم در آمریکا آغاز می‌شود

واکسن‌های مدرنا و فایزر
واکسن‌های مدرنا و فایزر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیران مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و سازمان غذا و داروی ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند: «داده‌های موجود به وضوح نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده در برابر عفونت ناشی از ویروس کرونا با گذشت زمان پس از دریافت اولین دُزهای واکسن کاهش می‌یابد.»

آگهی

مقامات بهداشتی آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) اعلام کردند شهروندان این کشور می‌توانند هشت ماه پس از تزریق دُز دوم واکسن فایزر یا مدرنا، دُز سوم را از هفته سوم سپتامبر دریافت کنند.

مدیران مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و سازمان غذا و داروی ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند: «داده‌های موجود به وضوح نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده در برابر عفونت ناشی از ویروس کرونا با گذشت زمان پس از دریافت اولین دُزهای واکسن کاهش می‌یابد.»

در این بیانیه که امضای شماری دیگر از مسئولان حوزه سلامت آمریکا از جمله آنتونی فائوچی مشاور کاخ سفید را نیز دارد، آمده است: «علاوه بر فراگیر شدن سویه دلتا، ما شواهدی در دست داریم که نشان می‌دهد میزان ایمنی در برابر سویه‌های خفیف و متوسط کووید-۱۹ به مرور زمان کم می‌شود.»

نهادهای مسئول گفته‌اند آماده هستند تا ارائه دُزهای سوم و تقویتی واکسن را از هفته ۲۰ سپتامبر به بعد شروع کنند.

قطعی شدن این اقدام با این حال به تایید نهایی سازمان غذا و داروی ایالات متحده، به عنوان مهم‌ترین آژانس فدرال بهداشت عمومی آمریکا، بستگی دارد.

مطابق برآوردها، نخستین دسته افرادی که می‌توانند از این دُز سوم استفاده کنند ساکنان خانه‌های سالمندان، افراد مسن و بخش قابل توجهی از کادر درمان خواهند بود. این دسته افراد جزو اولین جمعیت‌هایی بودند که در ایالات متحده واکسینه شدند.

اولین تزریق واکسن در دسامبر ۲۰۲۰ انجام شد و واکسن‌های فایزر و مدرنا به فاصله یک هفته مجاز تشخیص داده شده بودند.

مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند احتمالا کسانی که تک دوز واکسن جانسون جانسون را دریافت کرده‌اند نیز احتیاج به یک دوز دیگر خواهند داشت. با این حال از آنجا که توزیع این واکسن در مارس امسال شروع شد و هنوز هشت ماه کامل از آن نگذشته است، احتمالا دیرتر و ظرف هفته‌های آتی برای آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

پیشتر فایزر-بیون‌تک که از پیشگامان تولید واکسن کووید۱۹ در جهان محسوب می‌شود برای ایمنی بیشتر در برابر گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا تزریق دُز سوم را توصیه کرده بود.

این شرکت گفته بود دُز سوم واکسن حکم یادآوری را دارد و برای تقویت ایمنی و محافظت بدن در برابر گونه‌های جهش یافت ویروس بنا است به افرادی که دو دُز نخست را دریافت کرده‌اند، تزریق شود.

گفته می‌شود بر اساس نتایج آزمایشگاهی، سطوح پادتن پس از دریافت دُز ۳، پنج تا ده برابر بیشتر از سطوح مشاهده شده پس از دریافت دو دُز نخست واکسن است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌گیری کرونا بر مقابله با «اچ آی وی»، سل و مالاریا تاثیری «ویرانگر» گذاشت

چرا مردم در فصل زمستان بیشتر سرما می‌خورند؟

پیشتازی سویه جدید کرونا همزمان با افزایش مبتلایان؛ پزشکان از آمریکا تا ایران هشدار می‌دهند