Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فایزر-بیون‌تک برای دوز سوم واکسن درخواست مجوز می‌کند

شرکت داروسازی فایزر
شرکت داروسازی فایزر Copyright فايزر/أ ب
Copyright فايزر/أ ب
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فایزر-بیون‌تک اعلام کرد که واکسن تولید‌ی آا نتایج خوبی را در آزمایشگاه علیه سویه دلتا نشان داده و آنها در حال انجام آزمایش‌های مکمل برای تایید این فرضیه هستند.

آگهی

فایزر-بیون‌تک که از پیشگامان تولید واکسن کووید۱۹ در جهان محسوب می‌شود برای ایمنی بیشتر در برابر گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا تزریق دوز سوم را توصیه کردند.

این شرکت آمریکایی-آلمانی در حالی اعلام کرده‌ که از هفته‌های آینده درخواست مجوز دوز سوم واکسن تولیدی خود را به ویژه در ایالات متحده و اروپا ارائه می‌کنند که سویه جهش یافته دلتا این روزها در بسیاری از نقاط جهان به همه‌گیری بیماری کووید۱۹ دامن می‌زند.

دوز سوم واکسن فایزر-بیون‌تک حکم یادآوری را دارد و برای تقویت ایمنی و محافظت بدن در برابر گونه‌های جهش یافت ویروس بنا است به افرادی که دو دوز نخست را دریافت کرده‌اند، تزریق شود.

تولید کنندگان واکسن فایزر با اعلام اینکه از نتایج آزمایش‌های جاری برای دوز سوم بسیار دلگرم شده‌اند، یادآور شدند که قصد دارند داده‌های مرتبط با این آزمایش‌ها را در هفته‌های آینده به آژانس‌های دارویی ایالات متحده آمریکا و اروپا ارائه و درخواست مجوز برای دوز سوم کنند.

بنا به آنچه شرکت فایزر-بیون‌تک مدعی شده‌ داده‌های مقدماتی مورد بررسی قرار گرفته نشان می‌دهد که تزریق یک دوز یادآوری دیگر شش ماه پس از دوز دوم، شرایط مساعدی برای ایمنی سازگار در بدن دریافت‌کنندگان ایجاد می‌کند و سطح بالایی از پادتن‌های خنثی‌کننده علیه ویروس کرونا از جمله گونه جهش یافته بتا که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد را برمی‌انگیزد.

گفته می‌شود که سطح فعال‌سازی پادتن‌های خنثی‌کننده بر اساس نتایج آزمایش‌های دوز سوم ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از سطوح مشاهده شده پس از دریافت دو دوز نخست واکسن است.

فایزر-بیون‌تک اعلام کرده‌ است که به زودی نتایج کامل آزمایش‌های یاد شده را در یک مجله علمی معتبر منتشر خواهد کرد.

این شرکت همچنین تصریح کرد که واکسن تولید‌ی آن نتایج خوبی را در آزمایشگاه علیه سویه دلتا نشان داده است و آنها در حال انجام آزمایش‌های مکمل برای تایید این فرضیه هستند.

در بیانیه فایزر-بیون‌تک آمده است: «گرچه محافظت در برابر موارد شدید بیماری تا شش ماه پس از تزریق دوز دوم در حد بالایی قرار دارد اما انتظار می‌رود که با گذشت زمان تاثیر واکسن در برابر موارد خفیف‌تر که با علائم همراه است و نیز بواسطه ظهور گونه‌های جهش یافته تا حدی کاهش یابد.»

در این بیانیه تاکید شده: «به همین دلیل است که همچنان معتقدیم بر اساس همه داده‌های بدست آمده احتمال دارد که دوز سوم بین ۶ تا دوازده ماه پس از واکسیناسیون با دوز دوم لازم و ضروری باشد.»

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا و مرکز پیش‌گیری و مبارزه با بیماری‌ها، به عنوان مهم‌ترین آژانس فدرال بهداشت عمومی در این کشور روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در حال بررسی ضرورت یا عدم ضرورت تجویز یک دوز یادآوری دیگر واکسن علیه بیماری کووید۱۹ هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات بهداشتی آمریکا: مبتلایان بهبود یافته کووید-۱۹ واکسن بزنند

تصاویری از آمریکا؛ گردباد کارولینای شمالی را در هم کوبید و بام خانه‌ها را کند

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟